26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Paranormální jevy
Prokáže hypnóza minulé životy i existenci UFO?
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 24.8.2022
2.6tis
V hypnóze lidé vyprávějí neuvěřitelné příběhy. Jsou ale pravdivé? Foto: Pixabay
281
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

V souvislosti s hypnózou se poměrně často hovoří o otevření pomyslné brány do sfér mimo naše chápání. Někteří lidé se například domnívají, že jsou v hlubokém transu schopni proniknout do některého ze svých minulých životů.

Je to možné?

V hypnóze lidé vyprávějí neuvěřitelné příběhy. Jsou ale pravdivé? Foto: Pixabay V hypnóze se dá vsugerovat mnoho věcí, donutit k vraždě ale nejde, říká Jiří Zíka Foto: hypnoza-zika.cz Život v ghettu zachycený Bedřichem Frittou. Jedna z klientek popíše své zážitky z Terezína. Obsahují ale nesmyslné prvky. Foto: Bedřich Fritta - Creative commons - volné dílo

Psycholog, který se čtyřicet let se zabývá hypnózou, Jiří Zíka, říká: „Kdo tomu chce věřit a věří, pak se člověk dostane do transu a prožívá něco jinak.“ Ve změněném stavu vědomí prý lze získat zážitky, které opravdu působí jako z jiné doby.

I doktor Zíka má s takovými výsledky hypnózy svých pacientů zkušenosti. Jak sám uvádí: „Jedna paní mi tvrdila, že je v Terezíně, že ji tlačí do plynové komory a ona chce volat o pomoc. V Terezíně ale plynové komory nebyly.“ Jednalo se tedy o pouhý výplod jejího podvědomí?

Jenže podobné stavy zažívá mnoho lidí a nikdo nemůže dokázat jejich původ. Je navíc známým faktem, že v hypnóze si člověk vzpomene lépe na své minulé zážitky, které si není schopen za plného vědomí vybavit.

Pokud bychom tedy připustili, že žijeme opakovaně, mohla by nás hypnóza dovést až k minulému životu?

Jaké zkušenosti má s výpovědí hypnotizovaných Jiří Zíka? Foto: hypnoza-zika.cz

PROKÁŽE HYPNÓZA EXISTENCI UFO?

Důležitou funkcí hypnózy je to, že pomáhá lidem vybavit si jejich vzpomínky „zastrčené“ hluboko v podvědomí. Je proto využívána například i při řešení kriminálních případů, kdy si svědkové potřebují přesně „vzpomenout“ na to, co viděli.

Může však být nápomocná i tehdy, pokud se jedinec potřebuje vyrovnat s traumatickým zážitkem. Hypnóza se tak používá i u lidí, kteří tvrdí, že byli uneseni do mimozemské lodi. Fenomén únosů do UFO není nijak ojedinělý.

Oběti tvrdí, že je neznámé bytosti odnesly do svého korábu, kde na nich prováděly experimenty. Jejich svědectví se většinou dosti podobají, včetně popisu vzhledu mimozemšťanů. Často mají rovněž silné trauma.

Otázkou je, jestli tito lidé mluví pravdu a lze jim věřit, že něco takového skutečně prožili. Může právě hypnóza přinést odpověď? Doktor Zíka říká: „Měl jsem tady dvanáctiletého kluka a ten mi tvrdil, že ho unesli ufoni.

Ale když to srovnáte s realitou, nemohlo se to stát.“ Hypnózou je pak možné odhalit jakési vlastní přesvědčení o pravdě. Doktor Zíka to vysvětluje následovně: „Jsou to iluze. A ty jsou tak intenzivní, že člověk to prožívá jako realitu.“ I v hypnóze pak tedy jedinec trvá na svém a nadále pevně věří svým výplodům fantazie, tak řečeno dokonale obelže sám sebe.

Život v ghettu zachycený Bedřichem Frittou. Jedna z klientek popíše své zážitky z Terezína. Obsahují ale nesmyslné prvky. Foto: Bedřich Fritta – Creative commons – volné dílo

FALEŠNÉ TĚHOTENSTVÍ

Doktor Jiří Zíka se s případy, kdy jsou lidé přesvědčeni o podivné pravdě, setkává častěji než by se mohlo zdát: „Byla tady taky paní, kterou někdo údajně proti její vůli zhypnotizoval v nějakém hotelu.

Měla bludy, že jí někdo vsugeroval samé sprostosti,“ líčí doktor a dodává: „Přitom je to slušná dáma, vzdělaná vysokoškolačka, ale prostě měla blud.“ Pokud někdo tak hluboce věří v jistou skutečnost, může se to prý projevit i navenek.

Známý je například fenomén stigmat (rány na těle objevující se tam, kde byl při ukřižování zraněn Ježíš Kristus). Objevují se zejména u hluboce věřících somnambulů, kteří se identifikují s křesťanskou vírou.

Stejně tak může vzniknout falešné těhotenství. Síla hypnózy je nezměrná. V souvislosti s ní se tak hovoří také o tom, že jejím prostřednictvím může hypnotizér ovládat člověka. Co je na tom pravdy?

Foto: hypnoza-zika.cz
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 75
Prvním, kdo se zabývá paranormální fotografickou metodou myšlenkové fotografie, je japonský profesor psychologie Tomokichi Fukurai (1869–1952) z císařské univerzity v Tokiu. Využívá fotografické desky zabalené do neprůsvitného materiálu, které drží fotografované osoby.     Právě na těchto deskách se mají objevovat jejich myšlenky. Fukurai pracuje s mnoha lidmi, které označuje za média. Provádí experimenty mající […]
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 170
Uri Geller (*1946) je muž, jenž prý disponuje snad všemi druhy nadpřirozených schopností. Geller proklamuje, že dokáže silou mysli ohýbat příbory či hýbat s věcmi. Veřejně předvádí, jak dokáže číst myšlenky, či pouhou silou vůle zastaví výtah.     Od poloviny 90. let 20. století se navíc pouští i do myšlenkografie. Člověk, který má mít […]
od Mirek Brát 24.9.2022 2.6tis
Přízračná plavidla, takzvané lodě duchů, se zjevují ve všech světových oceánech. Patří k nim i plachetnice zmiňovaná v amerických folklorních legendách. Místo jejího jména se nám dochovala pouze identita kapitána. Byl to don Sandovate. Se svojí lodí je těsně spojený, a to doslova! Doba objevování, potažmo dobývání Nového světa, byla v Evropě příležitostí pro množství dobrodružných povah. Patřil […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.6tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.0tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]