5. prosince 1945: V oblasti bermudského trojúhelníku mizí pětičlenná letka amerických torpédových bombardérů Avenger.
Domů     Prokletá perla La Peregrina: Rozbíjí partnerské vztahy svých majitelů?
Prokletá perla La Peregrina: Rozbíjí partnerské vztahy svých majitelů?
od 3.8.2022
2.9tis
Poutnice byla nalezena na Perlových ostrovech, foto Pixabay
295
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Odhadovaná cena výjimečné perly z Panamy činí v přepočtu asi 286.5 milionu korun. Vlastnili ji španělský král, anglická královna i slavná americká herečka. Honosný šperk ale údajně provází kletba, která vlastníkům perly přináší neštěstí v lásce.

Poutnice byla nalezena na Perlových ostrovech, foto Pixabay Marie I. Tudorovna a její manžel Filip II., foto Hans Eworth / Creative Commons / Volné dílo Obě manželství Elizabeth Taylor s Richardem Burtonem skončila rozvodem, foto ABC-TV / Creative Commons / Volné dílo

První zmínka o La Peregrině, též překládáno jako Poutnice, pochází z pera španělského historika Garcilasa de la Vegy (1539–1616). Ten vypráví o výjimečné perle ve tvaru hrušky, která byla přivezena do Španělska z Panamy.

reklama

Na Perlových ostrovech ji v roce 1513 našel africký otrok a předal ji tehdejšímu správci Panamy Donu Pedrovi de Temez.

Temez perlu následně daruje španělskému králi Filipovi II. (1527–1598) a ten ji v roce 1554 věnuje své nevěstě, anglické královně Marii I. Tudorovně (1516–1558) známé pro kruté pronásledování protestantů, které jí vyneslo přezdívku Krvavá Mary.

Marie si šperk velice oblíbí a jen málokdy je vidět bez Peregriny, nosí ji zejména při popravách.

Královna se zpočátku těší velké popularitě přízni svých poddaných. To se ovšem sňatkem s Filipem změní a Marie upadá v nemilost. Během čtyřletého manželství oba panovníci pobývají převážně každý ve své zemi.

reklama

U Marie, která touží po potomkovi, se objeví dvě falešná těhotenství, ale dítě počít nedokáže. Čtyři roky po obdržení La Peregriny se královna stává jednou z mnoha obětí chřipkové epidemie. Mohla za její nezdar v posledních letech života právě prokletá perla?

Marie I. Tudorovna a její manžel Filip II., foto Hans Eworth / Creative Commons / Volné dílo
Marie I. Tudorovna a její manžel Filip II., foto Hans Eworth / Creative Commons / Volné dílo

ZLÁ ENERGIE

Po smrti anglické panovnice Filip žádá o ruku její sestru, je ale odmítnut a perla se vrací do Španělska, kde ji později král Filip ve své závěti povyšuje španělský korunovační klenot.

reklama

Od té doby je po více než 200 let zaznamenána v každém královském inventáři. Proslýchá se, že perla pohlcovala její podlou násilnou energii Krvavé Mary a od té doby údajně ničí milostný život všech, kdo ji nosí.

Poslední známou obětí této kletby má být americká filmová legenda Elizabeth Taylor (1932–2011), která perlu dostává v roce 1969 od svého tehdejšího manžela velšského herce Richarda Burtona (1925–1984).

Taylor za svého života uzavře celkem osm manželství, z toho dvě právě s Burtonem. První trvá deset let do roku 1974 a další jen pár měsíců od října 1975 do července 1976.

Herečka se poté provdala ještě dvakrát, ale ani tato manželství netrvají dlouho. Po smrti herečky v roce 2011 perlu kupuje neznámý kupec a její další osud je neznámý. Vybírá si kletba další oběti i nyní?

Obě manželství Elizabeth Taylor s Richardem Burtonem skončila rozvodem, foto ABC-TV / Creative Commons / Volné dílo
Obě manželství Elizabeth Taylor s Richardem Burtonem skončila rozvodem, foto ABC-TV / Creative Commons / Volné dílo
Lokalita:
reklama
Související články
od 5.12.2022 230
Když byl Josh ještě na střední škole, často si s přáteli hráli nejrůznější hry. Jednou v noci však jejich pozornost upoutala deska Ouija.  „Zkoušeli jsme to už dříve a nikdy se nic pozoruhodného nestalo,“ popsal mladík. Obvykle měla hra pouze postrašit kamarády. Onehdy v noci ale nebyl nikdo krom sedmi přátel doma. A tehdy deska „promluvila“… M
od 3.12.2022 2.1tis
Černá Volha, tak se říká městské legendě rozšířené v Polsku, Rumunsku, Maďarsku, Rusku, Bělorusku, na Ukrajině, v Řecku a Mongolsku především v 60. a 70. letech 20. století. Vypráví o vozu GAZ-21 nebo GAZ-24, který byl údajně používán k únosům a vraždám lidí. Podle různých verzí jím jezdila komunistická tajná policie, ruská mafie, satanisté nebo sám Satan. Legenda nejspíš souvisí s faktem, že t
od 2.12.2022 2.6tis
Může člověk při transplantaci srdce přijmout i chuť vraždit? Ve Španělsku to raději nehodlají riskovat. Za všechny mluví případ vraha Juana Carlose Alfara. Ten se zastřelí zabarikádovaný ve svém domě v roce 2012 poté, co spáchá dvojnásobnou vraždu ve vesnici Salobral. Americký sériový zabijá
od 2.12.2022 3.1tis
Popularita proutkaření neustále stoupá, nyní se s virgulí hledají například nemoci v lidském těle. Údajně se může proutkařem stát každý z nás. Otestujte se, zda máte talent! Na začátek budete potřebovat svou vlastní virguli. Důležité je, že se vůbec nemusí jednat o dřevěnou vidlici, každému proutkaři vyhovuje jiný nástroj, materiál i tvar, někteří
od 30.11.2022 2.8tis
Je noc. Dům je tichý, všichni už spí. V tom se pomalu otevřou dveře pokoje, ozve se slabé zavrzání. Opatrné kroky. Mladá žena, která tu leží na posteli, se posadí na posteli. To, co se stane vzápětí, si bude pamatovat celý život. Žena v pokoji je 24letá Eva Kočová. Zamžourá do tmy ke knihovně, kde kdosi postává: „Tati, ty si jdeš pro knížku? Tak já ti rozsvítím.“ Podobná příhoda by nebyla ničím