18. srpna 1587: V Roanoke se narodí Virginia Dare, první dítě evropských kolonistů v Americe, čili úplně první Američanka, která se pak stává symbolem této záhadně zmizelé osady.
Domů     Paranormální jevy
Prokletá perla La Peregrina: Rozbíjí partnerské vztahy svých majitelů?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 3.8.2022
2.9tis
Poutnice byla nalezena na Perlových ostrovech, foto Pixabay
295
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Odhadovaná cena výjimečné perly z Panamy činí v přepočtu asi 286.5 milionu korun. Vlastnili ji španělský král, anglická královna i slavná americká herečka. Honosný šperk ale údajně provází kletba, která vlastníkům perly přináší neštěstí v lásce.

Poutnice byla nalezena na Perlových ostrovech, foto Pixabay Marie I. Tudorovna a její manžel Filip II., foto Hans Eworth / Creative Commons / Volné dílo Obě manželství Elizabeth Taylor s Richardem Burtonem skončila rozvodem, foto ABC-TV / Creative Commons / Volné dílo

První zmínka o La Peregrině, též překládáno jako Poutnice, pochází z pera španělského historika Garcilasa de la Vegy (1539–1616). Ten vypráví o výjimečné perle ve tvaru hrušky, která byla přivezena do Španělska z Panamy.

Na Perlových ostrovech ji v roce 1513 našel africký otrok a předal ji tehdejšímu správci Panamy Donu Pedrovi de Temez.

Temez perlu následně daruje španělskému králi Filipovi II. (1527–1598) a ten ji v roce 1554 věnuje své nevěstě, anglické královně Marii I. Tudorovně (1516–1558) známé pro kruté pronásledování protestantů, které jí vyneslo přezdívku Krvavá Mary.

Marie si šperk velice oblíbí a jen málokdy je vidět bez Peregriny, nosí ji zejména při popravách.

Královna se zpočátku těší velké popularitě přízni svých poddaných. To se ovšem sňatkem s Filipem změní a Marie upadá v nemilost. Během čtyřletého manželství oba panovníci pobývají převážně každý ve své zemi.

U Marie, která touží po potomkovi, se objeví dvě falešná těhotenství, ale dítě počít nedokáže. Čtyři roky po obdržení La Peregriny se královna stává jednou z mnoha obětí chřipkové epidemie. Mohla za její nezdar v posledních letech života právě prokletá perla?

Marie I. Tudorovna a její manžel Filip II., foto Hans Eworth / Creative Commons / Volné dílo

ZLÁ ENERGIE

Po smrti anglické panovnice Filip žádá o ruku její sestru, je ale odmítnut a perla se vrací do Španělska, kde ji později král Filip ve své závěti povyšuje španělský korunovační klenot. Od té doby je po více než 200 let zaznamenána v každém královském inventáři.

Proslýchá se, že perla pohlcovala její podlou násilnou energii Krvavé Mary a od té doby údajně ničí milostný život všech, kdo ji nosí.

Poslední známou obětí této kletby má být americká filmová legenda Elizabeth Taylor (1932–2011), která perlu dostává v roce 1969 od svého tehdejšího manžela velšského herce Richarda Burtona (1925–1984).

Taylor za svého života uzavře celkem osm manželství, z toho dvě právě s Burtonem. První trvá deset let do roku 1974 a další jen pár měsíců od října 1975 do července 1976.

Herečka se poté provdala ještě dvakrát, ale ani tato manželství netrvají dlouho. Po smrti herečky v roce 2011 perlu kupuje neznámý kupec a její další osud je neznámý. Vybírá si kletba další oběti i nyní?

Obě manželství Elizabeth Taylor s Richardem Burtonem skončila rozvodem, foto ABC-TV / Creative Commons / Volné dílo
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 17.8.2022 759
Cassadaga se pyšní titulem nejdéle fungující aktivní náboženské komunity na jihovýchodě USA. Roku 1875 ji založil původně newyorský spiritualista George Colby. Colby byl samozvaným médiem putujícím od města k městu, kde pořádal své seance, při nichž tvrdil, že se dostává do kontaktu s mrtvými… K usazení na Floridě ho přimělo zjevení ducha Indiána jménem Seneca. […]
od Dalibor Vrána 17.8.2022 1.4tis
Státní hřbitov v Tallahassee na Floridě je otevřen roku 1829. O 60 let později zde pochovávají nejslavnější místní „nájemnici“, údajnou čarodějnici Elizabeth Budd-Graham (1866–1889)! Její hrob je nejhonosnější na celém hřbitově, navzdory tomu, že má konkurenci ve vojenských hrdinech i guvernérech. Náhrobek tvoří vysoký obelisk zdobený ornamenty, celý je obehnán zídkou, na níž se nachází […]
od Eva Soukupová 16.8.2022 2.4tis
Poblíž ruského města Perm se rozprostírá oblast, v níž dochází k podivným anomáliím všeho druhu. Časté jsou například záhadné světelné jevy či nevysvětlitelné zvuky vycházející zdánlivě odnikud. Badatelé se domnívají, že zde působí nějaký neznámý druh energie. Lidé, kteří přicházejí do oblasti kolem ruského města Perm, často prožívají nepochopitelné stavy úzkosti, strach, nevolnosti, bolesti hlav […]
od Dalibor Vrána 15.8.2022 2.2tis
V Americe nesmírně populární herní série Madden je pro fanoušky NFL, ligy amerického fotbalu, obdobou i u nás známých titulů NHL či FIFA. Zarážející je, že z 22 hvězd na přebalu Maddenu jich rovných 17 následně stihnou problémy! Začíná to hned tím prvním. Tváří hry pro rok 1999 se stává Garrison Hearst (*1971). Po skvělé […]
od Dalibor Vrána 14.8.2022 2.8tis
Jak je možné, že jsou některé příběhy či postavy magnetem na tragédie? Podezřelá neštěstí a nevysvětlitelné jevy nejčastěji provází horory, ale proč něco takového zažívá i Superman? Proč kolem nejkladnějšího a nejčestnějšího hrdiny všech dob pravidelně přibývá bolestných událostí? Ta otázka musela přijít. Když je oznámeno, že novým filmovým Supermanem se ve snímku Muž z […]