reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Paranormální jevy
Prokletá židle Thomase Busbyho: Sedět na ní se nevyplácí
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 31.12.2020
4.7tis
Židle byla připevněna ke stropu, aby na ni nikdo nesedal, foto hauntedpalaceblog.wordpress.com
558
SDÍLENÍ
4.7tis
ZOBRAZENÍ

Na prokleté židli od začátku 18. století leží dávná kletba popraveného opilce. Kdo se na ni posadí, toho brzy dostihne smrt. Obětí je prý několik desítek. Mezi nimi je mnoho těch, kteří kletbu zpochybňovali a na židli se posadili s cílem dokázat, že je to celé nesmysl. Jenže se šeredně zmýlili.

Židle byla připevněna ke stropu, aby na ni nikdo nesedal, foto hauntedpalaceblog.wordpress.com Kurátor muzea v Thrisku Cooper Harding s Busbyho židlí, foto thenorthernecho.co.uk Oblíbená hospoda Thomase Busbyho, foto thenorthernecho.co.uk Muzeum v Thirsku. Foto artuk.org

Thomas Busby z městečka Thrisk v britském hrabství Yorkshire měl jen jednu věc rád skoro stejně jako alkohol, kterému se s oblibou oddával v tamní hospodě. A tou byla židle, na níž k opojným mokům usedal.

Busby byl mezi místními znám nejen jako opilec, ale i násilník, který se nechal velice snadno rozčílit. Rozhodně to přitom není typ člověka, který by z konfrontace nakonec ustoupil. Podobně tvrdohlavý byl i jeho tchán Daniel Auty (někdy též uváděný jako Autie či Awety – pozn.

red.). Ani on nebyl zrovna svatoušek. V tajném sklepě na své farmě razil falešné mince. A když přizval muže své dcery ke svému „podnikání“, přišly potíže. V létě roku 1702 se Busby s tchánem dostanou do ostré hádky, která začne tím, že opilec našel Autyho sedět na své oblíbené židli v hospodě, což se mu vůbec nezamlouvalo.

Hádka se prý měla týkat i dcery Autyho, kterému se nelíbilo, jak se k ní Busby chová. Ať už si muži řekli osudného dne cokoliv, je jisté, že Busbyho spor rozčílil natolik, že ještě oné noci svého tchána zabil. Mohlo jít o první oběť vražedné židle?

Kurátor muzea v Thrisku Cooper Harding s Busbyho židlí, foto thenorthernecho.co.uk

KDO SE ODVÁŽÍ, ZAHYNE

Po vraždě je Thomas Busby odsouzen k smrti a oběšen na šibenici. Jeho posledním přáním bylo posadit se na oblíbenou židli a dát si ještě jeden drink. Krátce předtím, než se smyčka kolem jeho krku stáhla, židli proklel.

„Smrt si rychle přijde pro každého, kdo se odváží posadit se na mou židli!“ burácí před popravou. Jeho slova, stejně jako sám Thomas Busby, by byla dávno zapomenuta, kdyby se ovšem kletba nezačala naplňovat.

První z mnoha obětí prokleté židle je kominík, který se na ni posadil. Krátce poté, co jeho pracovní přestávka v hostinci skončila, se zřítil ze střechy a zemřel. Brzy začalo podobných úmrtí přibývat, až mnozí uvěřili, že je židle skutečně prokletá.

V následujících stoletích se mnoho lidí odvážilo na židli posadit a mnoho dalších naopak odmítlo. Ti, kteří smrtící sílu židle ignorovali, skutečně velmi rychle umírali. Potkávaly je tragické nehody nebo je krátce po posazení na židli Thomase Busbyho stihl infarkt. Hlídá si snad duch odsouzeného vraha své oblíbené místo dodnes?

Oblíbená hospoda Thomase Busbyho, foto thenorthernecho.co.uk

UŽ SI NIKDO NESEDNE

Majitel hostince, kde odsouzenec tak rád popíjel, se skutečně nechal slyšet, že v zařízení straší jeho duch. Zjevuje se prý ve formě šedé siluety a prochází zdmi. Jeho prokletá židle dlouhou dobu stála na svém místě.

A navzdory varování se vždycky našel někdo, kdo legendě nevěřil. Za 2. světové války se na židli posadilo několik důstojníků letectva. Žádný z nich se z války domů nevrátil. V roce 1967 totéž udělali dva piloti britské královské letky.

Zemřeli poté, co jejich auto narazilo do stromu. Majitel hostince se nakonec rozhodl, že všeho bylo dost, a ukryl židli do sklepa. Jenže tam se na ni posadil dělník, který si chtěl odpočinout, a zemřel ještě téhož odpoledne.

Poslední oběť byla zaznamenána v roce 1978. Nějakým způsobem se židle ocitla zpět v hostinci a k obědu se na ni posadil projíždějící motorista. Když vyrazil zpět na cesty, sjel jeho vůz ze silnice a nešťastník zahynul.

Zoufalý hostinský pak židli daroval muzeu v Thirsku, kde byla pro jistotu přitlučena vysoko na zdi, aby se na ni už nikdo další nemohl posadit. Odváží se ještě někdo další ji ze zdi sundat a posadit se?

Muzeum v Thirsku. Foto artuk.org
Foto: hauntedpalaceblog.wordpress.com, thenorthernecho.co.uk, artuk.org
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 4.10.2022 912
V březnu 2003 se tehdy tříletý Colton Burpo ocitá v ohrožení života. Při operaci prasklého appendixu pak opouští své tělo, sleduje chirurga, který ho operuje, a vydává se do pozoruhodných končin, kde potkává svou nikdy nenarozenou sestru. Chlapec přitom o matčině potratu neměl ani tušení. Rodina Burpových z americké Nebrasky je zrovna na cestě do […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.0tis
Hluboké vietnamské džungle prý mohou obývat stvoření zvaná batutut, neboli „lesní lidé“. Zmínka o nich se poprvé objevuje už v roce 1947, ale až v 70. letech se jim dostává větší pozornosti díky svědeckým výpovědím vojáků. O nich později ve své knize Podivné, ale pravdivé příběhy z války ve Vietnamu píše americký válečný veterán Kregg […]
od Mirek Brát 30.9.2022 2.7tis
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 2.9tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 3.1tis
Věříte na horoskopy a jste zákazníky kartářek, věštců a numerologů? Pak byste rozhodně měli vědět o pozoruhodném psychologickém fenoménu známém jako Forerův efekt.     Širší povědomí o tomto jevu by řadu nepoctivců z výše uvedených oborů mohlo velmi rychle připravit o práci a dychtivé klienty. Již v 50. letech minulého století totiž psychologové potvrdili […]