27. září 1849: Básník a spisovatel Edgar Allan Poe odjíždí z Richmondu do New Yorku, kam ale nikdy nedorazí. Místo toho je v deliriu nalezen v Baltimoru, kde i záhadně umírá.
Domů     Neobjasněné události
Prokletí rodu Kennedyů: Koho stálo život?
Petr Brzokoupil
od Petr Brzokoupil 25.12.2017
6.8tis
386
SDÍLENÍ
6.8tis
ZOBRAZENÍ

Patřit k dynastii Kennedyů znamená ve Spojených státech totéž, jako mít v Evropě šlechtický titul. Je známá především jako rodina, z níž vzešel nespočet úspěšných politiků. Ve světle okolností, za jakých Kennedyové umírají, však příslušnost k tomuto slavnému a vlivnému klanu znamená také čelit častým tragédiím.

Seznámíme vás s těmi největšími – atentáty na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho v roce 1963 a jeho bratra, prezidentského kandidáta Roberta Francise Kennedyho o pět let později. Jenže, jak se sami dočtete, podobných událostí je v historii rodu velmi mnoho! Je to jenom smutná náhoda, nebo jsou snad Kennedyovi opravdu nějak prokleti?

TAJEMNÉ POZADÍ ATENTÁTU NA JFK

John Fitzgerald Kennedy měl zvláštní charisma. Ačkoli od jeho smrti uplynulo už 45 let, stále jde v USA o jednoho z nejoblíbenějších prezidentů. A to i přesto, že ho historikové označují za nejvíce přeceňovanou osobnost amerických dějin. JFK, jak mu Američané říkali, ale vždy uměl komunikovat s lidmi, a ti ho za to milovali.

Možná i proto byl 2 roky, 10 měsíců a 2 dny po nástupu do své funkce, 22. listopadu 1963, během své návštěvy Dallasu svými nepřáteli zavražděn. Pozadí této události je dodnes opředeno záhadami a spekulacemi. Co se tehdy vlastně odehrálo?

V texaském Dallasu osudný listopadový den svítí slunce a teplota dosahuje 26 stupňů Celsia. Tmavě modrý opancéřovaný Lincoln Continental prezidenta JOHNA FITZGERALDA KENNEDYHO (1917 – 1963) projíždí městem s odkrytou střechou.

Kennedy si moc dobře uvědomuje, že snad žádný jiný americký stát není tak silně protikennedyovský jako právě tento, proto se snaží na své budoucí voliče co nejvíce zapůsobit. Mává a směje se na všechny strany.

Ještě předtím, než jeho kolona vjíždí ve 12.29 na Elm Street a míjí velkosklad učebnic, obrací se na něj manželka texaského guvernéra NELLIE CONNALLY (1919 – 2006): „Nikdo teď nemůže, pane prezidente, říct, že vás v Dallasu nemají rádi a že vám nevyjadřují úctu.“„To jistě ne, máte naprostou pravdu,“ odpovídá jí s úsměvem JFK.

Když se však jeho prezidentský Lincoln ocitá mezi dubem na severní straně Elm Street a druhou lampou pouličního osvětlení, ozývá se několik výstřelů. Jeden z nich zasahuje Kennedyho do krku, další pak jeho lebku.

Těžce postřelen je i guvernér JOHN BOWDEN CONNALLY (1917 – 1993). Zatímco ten se později uzdravuje, nejmladší prezident v historii USA umírá.

Prezidenta Kennedyho zasáhly údajně jen dvě střely. První z kulek ho podle oficiálního vyšetřování trefuje do zad, přičemž navíc vylétává Kennedymu pod hrdlem. Druhá pak prezidenta zasahuje do pravého spánku a vychází ven týlem.

OSWALD, POSTRACH ULICE?

Už 80 minut po atentátu je policií v jednom z dallaských kin zadržen muž obviněný z Kennedyho vraždy – jistý LEE HARVEY OSWALD (1939 – 1963). Proč zrovna on? A jak to, že je chycen tak brzy?

Oswalda si totiž krátce po atentátu všímá jeden z policistů doprovázející kolonu na motocyklech, MARRION L. BAKER. V okamžiku střelby se ohlíží a spatřuje hejno holubů, kteří vyplašení vylétají z římsy budovy knižního velkoskladu. Baker proto vbíhá do budovy, kde se setkává s jejím správcem ROYEM TRULYM.

Spolu pak běží nahoru a ve 2. poschodí spatřují Oswalda, který sedí v jídelně. Když se Baker Trulyho ptá, zda tento člověk pracuje ve skladu, Truly přikyvuje a oba muži pokračují v prohlídce budovy. Oswald z ní pak poklidně odchází hlavním vchodem a jede taxíkem domů. Mezitím do budovy vbíhají další policisté a zástupce dallaského šerifa ROGER CRAIG.

V jejím 6. patře nalézají pušku, kterou zprvu popisují jako Mauser ráže 7,65 mm s teleskopem. Později se však opravují, že jde o pušku Mannlicher Carcano ráže 6,5 mm. Není tento omyl přinejmenším zvláštní?

24. listopad 1963 a vražda v přímém přenosu. Majitel dallaského striptýzového baru Jack Ruby (vpravo i v detailu) právě zabíjí údajného prezidentova vraha Lee Harveyho Oswalda a přitom křičí: „Zabil jsi mi prezidenta, kryso!“

BYL TO OBĚTNÍ BERÁNEK?

Co v těchto chvílích dělá Oswald? Převléká se a jde ven.

Na ulici jej ale zastavuje policista J. D. TIPPIT (1924 – 1963), kterému Oswald zřejmě připadá podezřelý. Oswald muže zákona po potyčce zabíjí revolverem. Ukrývá se v kině, kde je o chvíli později zatčen za policistovu vraždu. Ještě před půlnocí je obviněn i z vraždy Kennedyho.

Jaký k ní má mít podle americké FBI (Federální úřad pro vyšetřování – pozn. red.) motiv? Hlubokou nenávist vůči každé autoritě, tendenci k násilí a touhu zapsat se do dějin. Jednoznačné důkazy však chybějí!

Oswald všechna obvinění odmítá a tvrdí, že je nastrčen jen jako obětní beránek. Jak je ale možné, že si je FBI tak rychle svým závěrem vyšetřování jistá? Vždyť ve velkoskladu nalezená zbraň může mít jen stěží jednoznačně určeného střelce, a Oswald v budově nebyl v době atentátu zdaleka sám!

NAJÍM SE A ZABIJU PREZIDENTA

Ze svědeckých výpovědí si lze dokonce udělat obrázek o tom, kde a jak se Oswald v době atentátu pohybuje, a je až s podivem, že tyto výpovědi nejsou později vyšetřovací komisí pod předsednictvím nejvyššího amerického soudce EARLA WARRENA (1891 – 1974) brány v potaz.

Například sekretářka ředitele knižního velkoskladu CAROLYN ARNOLD uvádí, že viděla Oswalda sedět v jídelně 2. poschodí v době mezi 12.15 – 12.25. Tedy ve chvílích, kdy do zavraždění prezidenta chybí pouhých 5 minut!

Kdybyste chtěli zastřelit prezidenta, seděli byste v takovém okamžiku o čtyři patra níže u jídelního stolu?

Film náhodně natočený amatérským kameramanem Abrahamem Zapruderem zachycuje vraždu prezidenta JFK. V tomto okamžiku prezidenta trefuje první kulka, JFK se chytá za krk a na jeho překvapivé zranění reaguje i jeho manželka Jacqueline.

FALEŠNÍ BEZDOMOVCI

Ještě zvláštnější je, že o dopadení Oswalda se prý stará sám šéf FBI JOHN EDGAR HOOVER(1895 – 1972). Navíc tehdejší viceprezident (a Kennedyho nástupce) LYNDON BAINES JOHNSON (1908 – 1973) už dvě hodiny po atentátu (tedy v době chycení Oswalda) dallaské policii údajně nařizuje, aby ukončila vyšetřování, protože „chytili svého muže“.

Z tohoto důvodu je následně propuštěno i několik dalších podezřelých – mezi nimi také dva muži, kteří na první pohled vypadají jako bezdomovci. Podle fotky jsou ale později identifikováni, přičemž vychází najevo, že se jedná o muže, kteří patřili k hlavním spojkám mezi americkou CIA a mafií.

Jeden z nich, EVERETTE HOWARD HUNT (1918 – 2007), pak dokonce figuruje i v proslulé aféře Watergate!

Warrenova vyšetřovací komise však 27. září 1964 prohlašuje, že jediným vrahem Kennedyho je Oswald a že nenašla žádné spojení mezi Oswaldem a organizovaným zločinem.

ZABIL JSI MI PREZIDENTA,KRYSO!

Zatímco Oswald se k vražděKennedyho nikdy nepřiznává, o jeho vrahovi není pochyb.

Když je totiž 24. listopadu 1963 převážen do přísněji střežené věznice, z bezprostřední blízkosti a během televizního přenosu ho před dallaskou policejní stanicí zabíjí majitel místního striptýzového klubu JACOB RUBENSTEIN zvaný JACKLEON RUBY (1911 – 1967).

„Zabil jsi mi prezidenta, kryso!“ křičí při tom Ruby na Oswalda. Okamžitě je zatčen a do protokolu uvádí, že motivem jeho činu byla snaha prezidenta pomstít a ušetřit jeho manželce JACQUELINE KENNEDY (1929 – 1994) útrapy, které by musela prožívat při procesu vedeném proti vrahovi svého muže.

Sami můžete posoudit, do jaké míry je jeho vysvětlení věrohodné… I když ho chce později změnit a svůj čin do detailů vysvětlit, nedostává k tomu příležitost.

Nový prezident Johnson totiž narychlo jmenuje vyšetřovací komisi, která následně zamítá jak Rubyho žádost o přeložení do věznice ve Washingtonu (údajně se v Texasu necítí bezpečně – pozn. red.), tak jakékoli návštěvy. Zároveň je soudem odsouzen k doživotnímu odnětí svobody.

Prezident JFK se svou manželkou Jacqueline a guvernérem Texasu Johnem Bowdenem Connallym (sedí na sedadle před JFK) těsně před osudnými okamžiky.

RUBY: OPROTI JOHNSONOVI JSEM SVATÝ!

K Rubymu se však podaří dostat americké novinářce DOROTHY KILGALLEN (1913 – 1965). Ta po pěti minutách s Rubym o samotě prohlašuje, že celý atentát byl spiknutí a že její článek bude největším sólokaprem století.

V čem měla být jeho podstata? Těžko říci, protože nakonec nikdy nevychází. Kilgallen totiž za zvláštních okolností umírá ještě před jeho dokončením a její poznámky se záhadně ztrácejí. Rubymu se ovšem daří z vězení propašovat dopis, v němž obviňuje prezidenta Johnsona ze spiknutí.

„V celé historii USA nebyl člověk s takovým pozadím, jako má Johnson,“ píše doslova Ruby. „Věřte mi, že ve srovnání s ním jsem svatý.“ Zároveň se svým nejbližším svěřuje, že má pocit, jako by mu do těla píchli rakovinotvorné látky, aby ho umlčeli.

A právě rakovina je důvodem toho, proč v roce 1967 umírá ještě před konečným vyšetřením svého případu.

KDO ZMĚNIL NA POSLEDNÍ CHVÍLI TRASU?

Nevyřešené záhady však jsou i kolem samotného průběhu atentátu. Proč prezidentská kolona nejela v Dallasu rovně po Main Street, ale odbočila na Elm Street, když bylo předem jasné, že se po několika desítkách metrů stejně bude muset na Main Street vrátit?

Kdo o tom rozhodl, když ještě večer před atentátem byla trasa prezidenta Kennedyho naplánována jen po Main Street? Jak je možné, že prezidentovo auto jelo po Elm Street, kde příslušníci tajných služeb kromě prezidentova doprovodu chyběli?

A kdo přesunul novináře s kamerou ze čtvrtého místa v koloně (tedy v autě hned za prezidentem – pozn. red.) až na patnácté? Vyšetřování ukazuje, že to byl dallaský starosta EARL CABELL (1906 – 1975). Důležitějším faktem je ale to, že byl bratrem CHARLESE CABELLA (1893 – 1971), jednoho z předních představitelů CIA a také organizátora neúspěšného kubánského exilového vylodění v Zátoce sviní v roce 1961.

Ten posléze nazývá Kennedyho zrádcem a stojí v přední řadě jeho nepřátel. Je to jenom náhoda?

Plán místa celé tragické události. Vy-tečkovaně je na něm zobrazena trasa prezidentovy kolony, v kroužku vidíte okno knižního velkoskladu, ze kterého údajně střílel Oswald a vlevo dole pak Travnatý pahorek (Grossy Knoll), ze kterého zřejmě střílel druhý střelec.

CO ZPŮSOBÍ ZÁZRAČNÁ KULKA?

Samostatnou kapitolou jsou také otázky okolo střelby v dallaském parku Dealey Plaza. Kolik tam vlastně padlo výstřelů? Odkud tyto výstřely vlastně vyšly? A střílel opravdu jen jeden střelec? Podle závěru Warrenovy vyšetřovací komise byl střelec opravdu jen jeden, a to Lee Harvey Oswald.

Ten prý střílí celkem třikrát. Poprvé prezidenta míjí (ale trefuje přihlížejícího diváka), podruhé ho zasahuje do zad, přičemž tato kulka Kennedymu údajně prolétává těsně pod hrdlem a dále trefuje hrudník a pravou ruku guvernéra Connalyho a zastavuje se až v Connalyho levém stehně!

Trajektorii (popisující dráhu pohybu) druhé střely dokonce kritici označují za tzv. teorii zázračné kulky a uvádějí nejrůznější úvahy o větším počtu střelců i kulek, než kolik by mohl vystřelit sám Oswald.

Další střela prý vše dokonává. Podle závěru zmíněné komise třetí střelou Oswald zasahuje Kennedyho do pravého spánku, způsobuje mu frakturu lebeční kosti a vychází ven týlem.

Za sebou zanechává kráter o velikosti mužské pěsti! Náraz této kulky je dokonce tak silný, že strhává celé prezidentovo tělo prudce dozadu a doleva (směrem ke Jacqueline) a krev z prezidentovy roztříštěné hlavy zasahuje tvář policisty BOBBYHO HARGISE, který jede na motocyklu po levé straně prezidentova Lincolnu.

Komise zároveň uvádí, že Oswald všechny tři rány střílí zezadu ze vzdálenosti 53 – 80 metrů a v časovém intervalu 8,3 sekundy. I to vzbuzuje přinejmenším rozpaky.

TŘI TREFY ZA 8 SEKUND? NEMOŽNÉ

Senzaci způsobuje amatérský film dallaského výrobce oděvů ABRAHAMA ZAPRUDERA(1905 – 1970), který stojí v osudový okamžik na betonové zídce na vyvýšeném náspu zvaném Grassy Knoll (Travnatý pahorek). Zachycuje situaci při zasažení prezidenta.

Právě tento film, pečlivě analyzovaný řadou odborníků, potvrzuje, že mezi všemi výstřely neubíhá více než 9 sekund. Ale model pušky Mannlicher Carcano, ze které má Oswald střílet, není automatickou ani poloautomatickou zbraní, nýbrž opakovačkou!

Co to znamená? Že po každém výstřelu musí střelec, aby mohl následovat nový výstřel, provést nejméně 4 pohyby se závěrem pušky. Například rakouský olympijský přeborník v lovecké střelbě na terč HUBERT HAMMERER (*1925) zdůrazňuje, že u dotyčného modelu karabiny je nezbytné zaměřovat znovu po každém výstřelu.

„Je sice technicky možné vystřelit z dotyčného modelu zbraně tři výstřely v rozpětí několika sekund, ale zasáhnout přitom pokaždé cíl by bylo takřka nemožné,“říká. Byl snad Oswald tak fenomenální střelec, že to opravdu dokázal?

ZAPRUDERŮV FILM UKAZUJE VÍC!

Pozdější balistické výzkumy odborníků na kovy laboratoří FBI navíc naznačují, že proti Kennedymu byly vypáleny více než tři střely. „Důkazy, na jejichž základě bylo vyloučeno, že tam byl také druhý střelec, jsou nesprávné.

Je pravděpodobné, že musel existovat i druhý vrah,“ píší navíc odborníci ve své zprávě. Také ze Zapruderova filmu vyplývá, že střely vypálené směrem na prezidentův Lincoln nejsou jen tři, ale že jich je nejméně pět!

Políčka tohoto filmu s čísly 150 – 153 totiž ukazují, že první výstřel, jenž vychází zezadu z budovy knižního velkoskladu, míjí cíl. Ale jak prezident, tak guvernér na něj reagují – oba v tu chvíli prudce otáčejí hlavy doprava.

Druhý výstřel, jak ukazuje filmové políčko číslo 188, přichází zepředu, a to zřejmě od Travnatého pahorku. Je už přesný a zasahuje Kennedyho do hrdla. Na filmu je vidět, jak se prezident krčí a chytá se oběma rukama za krk.

TŘETÍ VÝSTŘEL NENÍ POSLEDNÍ

Třetí výstřel letí po dalších dvou sekundách zezadu – asi z budovy knižního velkoskladu. Kennedyho míjí, zato ale zasahuje guvernéra Connallyho do zad, prochází jeho hrudníkem a vychází jeho pravou prsní bradavkou.

Dokazují to okénka s čísly 237 – 238. A právě tato střela má být onou absurdní „zázračnou kulkou“, která podle Warrenovy komise vážně zraňuje Kennedyho i Connallyho. V jejím podání jde však teprve o druhý výstřel, ačkoli je pravděpodobně třetí!

Další, čtvrtá kulka, která proráží Kennedyho lebku, pak přichází opět zřejmě z Travnatého pahorku. Asi o půl vteřiny později pak zezadu přichází pátý výstřel, který tříští Connallyho dlaň a končí v jeho levém stehně.

EXISTOVAL DRUHÝ STŘELEC?

Není tedy divu, že všechna média okamžitě spekulují o druhém střelci. Jenže s ním by snadno mohla padnout nejen teorie o Oswaldovi jako prvním střelci, ale především o jeho motivu atentátu na prezidenta.

Pokud by totiž existoval druhý střelec, s velkou pravděpodobností by to také znamenalo, že celou akci někdo cíleně zorganizoval! Jenže taková verze se v této době nikomu nehodí do krámu. Proto nikdy není oficiálně potvrzena – Warrenova komise ji dokonce v roce 1964 přímo vylučuje!

Zvláštní komise Sněmovny reprezentantů, která v roce 1977 znovu otevírá vyšetřování, už sice připouští, že druhý střelec existoval, nicméně tvrdí, že Kennedyho nezasáhl. A to i přesto, že záběry ze Zapruderova filmu jsou více než výmluvné. Proč to všechno?

VÝSTŘEL, NEBO DOZVUK PLECHOVKY?

Co na počet výstřelů a místo, odkud vyšly, říkají očití svědci? Policista Bobby Hargis, který jel na motorce v prezidentské koloně, říká: „Za nic na světě nedokážu říct, odkud se střílelo.“ Amatérský filmař Abraham Zapruder zase tvrdí, že zvuk příliš rezonoval.

„Byla tam příliš velká ozvěna, která všechno přehlušila.“ A odkud se vůbec vzala teorie o střelách z Travnatého pahorku? Údajného střelce má dokazovat několik snímků. Na technicky nejzdařilejším od amatérského kameramana PHILLIPA WILLISE (1918 – 1995) lze skutečně rozpoznat cosi, co lze prohlásit za siluetu jednoho nebo dvou lidí.

MARILYN SITZMAN (1939 – 1993), která v daný okamžik stojí vedle kameramana Zaprudera, však tvrdí, že na onom místě seděl na lavičce pár mladých lidí, kteří něco pojídali. A ve chvíli, kdy prezidentovo auto zmizelo v železničním podjezdu, jeden z nich odhodil plechovku koly přes vysokou zeď.

Její dopad na beton byl pak podle ní mnohem hlasitější než výstřely samé a specifická akustika na Dealey Plaza vyvolala dojem, že se střílelo právě odsud. Dozvíme se někdy pravdu?

ATENTÁT NA RFK: BYL ÚTOCNÍK ZHYPNOTIZOVÁN?

Když je v roce 1960 za Demokratickou stranu nominován na prezidenta USA John Fitzgerald Kennedy, dostává od něj jeho mladší bratr, senátor Robert Francis Kennedy, stříbrnou tabatěrku, na jejímž plášti je vyryt nápis „Po mně – proč ne ty?“.

Sám JFK v té chvíli ještě neví, jak přesně předpovídá události, které na oba bratry čekají.

I Robert je totiž 5. června 1968 v 00.16 v kuchyni losangeleského hotelu Ambassador zavražděn, a to krátce poté, co dokončuje projev po vítězných „primárkách“.

ROBERT FRANCIS KENNEDY (1925 – 1968), známý také jako RFK, ve své politické kariéře bojuje za stejné cíle jako bratr. Vystupuje proti rasové diskriminaci, prosazuje smlouvu o nešíření jaderných zbraní, navrhuje koncept nové politiky vůči Latinské Americe a v neposlední řadě poukazuje na nemorálnost a nesmyslnost vietnamské války.

Jako ministr spravedlnosti úzce spolupracuje s JFK. V roce 1964, rok po smrti svého bratra, je pak zvolen do Senátu a o čtyři roky později kandiduje na prezidenta USA.

Poté, co 5. června 1968 časně ráno dokončuje v Ambassadoru svůj projev ke svým příznivcům, prodírá se nadšeným davem a směřuje k hotelové kuchyni, aby tam některé z nich pozdravil. To se mu však stává osudným!

V chodbě vedoucí k hotelové spižírně se totiž zničehonic objevuje Palestinec SIRHAN BISHARA SIRHAN (*1944) a dvakrát na Kennedyho střílí z osmiranného revolveru! RFK je postřelen do oblasti za pravým uchem a smrtelně zraněný se sesouvá k zemi do náručí umývače nádobí JUANA ROMERA. Za necelých 24 hodin na následky svých zranění umírá.

Atentát na bratra JFK a senátora Roberta Francise Kennedyho údajně spáchal Palestinec Sirhan Bishara Sirhan (na menších snímcích). Využil chvíle, kdy RFK odcházel po svém předvolebním projevu 5. června 1968 brzy ráno v losangeleském hotelu Ambassador do hotelové kuchyně za svými příznivci. RFK byl Sirhanem zasažen do oblasti za pravým uchem.

POCHYBOVAČI NA SCÉNU!

Jaká je reakce přihlížejících? Jeden z policistů, který je k Sirhanovi nejblíže, jej okamžitě strká na stůl, jenž stojí hned vedle, a drží mu paži na desce. Než se mu ho však daří zcela zpacifikovat, útočník stačí ještě několikrát stisknout spoušť a vystřelit do davu.

Zraněno je několik dalších lidí, z toho někteří těžce. Co tohoto šíleného Palestince k tomuto činu vedlo? A skutečně ho naplánoval sám? Podobně jako u atentátu na JFK je i tato vražda prohlášena za dílo jednoho muže – v tomto případě Sirhana.

Podobně jako u JFK se ale i dnes pochybuje, jestli celá akce nebyla mnohem promyšlenější a zda neměla politický podtext!

KOLIK BYLO KULEK?

Při následném vyšetřování Sirhan tvrdí, že je zarytým nepřítelem Izraele a že se údajně chtěl pomstít Robertu Kennedymu za jeho podporu Izraele během šestidenní války. V březnu 1965 je za to odsouzen k trestu smrti, ale když v roce 1972 stát Kalifornie tento trest ruší, je rozsudek změněn na doživotí.

Později však Sirhan svoje přiznání odvolává, tvrdí, že si na střelbu jako takovou není schopen vzpomenout a že byl pravděpodobně pravým pachatelem zhypnotizován! To pochopitelně vyvolává spoustu spekulací a také se začínají objevovat teorie o spiknutí.

O tom, že Sirhan skutečně střílel, nikdo nepochybuje, nicméně někteří odborníci nedokážou dospět k počtu výstřelů nebo stop po kulkách, jiní zase mluví o tom, že zatímco Sirhan měl střílet na Kennedyho zepředu, zranění u pravého ucha a pravého podpaží naznačují střelbu z jiné strany.

Pitva RFK navíc ukazuje, že smrtící výstřel byl vypálen z bezprostřední blízkosti, a to i přesto, že všichni svědkové potvrzují, že se atentátník k RFK nepřiblížil blíž než na vzdálenost 1,5 metru! Jak si to vysvětlit?

CO SKRÝVÁ OBJEVENÁ NAHRÁVKA?

V únoru 2008 se kromě toho objevuje doposud neznámá audionahrávka, kterou pořídil novinář STANISLAW PRUSZYNSKI a která až do roku 2004 ležela v kalifornských archivech bez povšimnutí. Co ukazuje její detailní analýza?

Že na kuchyňské chodbě byl nějaký druhý střelec! Losangeleský patolog THOMAS NOGUCHI (*1927), který provedl oficiální pitvu RFK, k tomu říká: „Existence druhého střelce je možná. Proto jsem nikdy neřekl, že Sirhan Sirhan zabil Roberta Kennedyho.“ Objevují se tedy znovu staré známé otázky.

Byli střelci dva? Byl Sirhan někým řízen, nebo dokonce zhypnotizován? A střílel Sirhan skutečné střely, nebo třeba jen slepé náboje?

Foto: archiv Enigmy
Štítky:
reklama
Související články
od Filip Appl 27.9.2022 69
Americká televize The History Channel přišla v jednom ze svých pořadů se zvláštním případem údajné mimozemské aktivity. Muž jménem David přišel údajně už před několika lety s tvrzením, že se do jeho ložnice v noci vloupala mimozemská entita. Dokládat to má i záznam z bezpečnostní kamery. Vysoká, humanoidní entita, která nahlíží ze strany dveří. Tak […]
od Dalibor Vrána 26.9.2022 62
Je německá obec Wittlich domovem možná nejvěrohodnějších historek o výskytu vlkodlaka vůbec? Svědectví z německého města Morbach to naznačují! Vše začíná už několik staletí nazpět, za časů napoleonských válek (série válečných konfliktů mezi lety 1803–1815 – pozn. red.). Tady měl jeden z dezertujících vojáků, jistý Thomas Johannes Baptist Schwytzer přepadnout a zavraždit farmáře i jeho […]
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 1.5tis
Zajímavá pověst koluje mezi obyvateli Srí Lanky. Vypráví se zde o tzv. ďábelském ptákovi, jinak také nazývaném ulama, který má žít v místní džungli a za nocí vydávat hrůzostrašný lidsky znějící křik. Jeho pláč je prý navíc předzvěstí smrti.     Záhada ďábelského ptáka obestírá cejlonské džungle. Co když je tvor skutečný? Podle jaké předlohy […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.7tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.5tis
Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho! Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.     První zmínky […]