27. září 1849: Básník a spisovatel Edgar Allan Poe odjíždí z Richmondu do New Yorku, kam ale nikdy nedorazí. Místo toho je v deliriu nalezen v Baltimoru, kde i záhadně umírá.
Domů     Reportáže
Yetti: Opravdu existuje?
Michal Ivanega
od Michal Ivanega 25.12.2017
6.6tis
185
SDÍLENÍ
6.6tis
ZOBRAZENÍ

„Odlehlé oblasti Ruska žádné neznámé bytosti neobývají,“ říká si jistý státní úředník na inspekci v Šorijském národním parku blízko hranice Kemerovské oblasti a Chakasie daleko na východě Ruska v jeho sibiřské části.

Jaké je asi jeho překvapení, když během jeho putování krásnou a divokou přírodou narazí v září roku 2012 na prapodivného, člověku podobného tvora, který se chová velmi plaše a po pohledu z očí do očí se dává na útěk?!

Mohl snad tento podivný tvor být legendární yetti?

Nadřízený místního úředníka, který se měl s tajemnou bytostí setkat, SERGEJ ADLIJAKOV, komentuje setkání do místních novin: „Tvor z dálky připomínal medvěda, ale při bližším pohledu, a zvlášť poté, co se vztyčil, bylo jasné, že to medvěd není.

Jakmile zaregistroval člověka, rychle se otočil, zlomil několik větví okolních stromů a zmizel v lesním porostu.“

Avšak poté, co se ho novinář ptá na detailnější informace a popis humanoida (člověku podobná bytost – pozn. red.), Adlijakov prý zničehonic změní tón a jen odvětí: „To jsou soukromé informace. Nikdy jsme to nechtěli zveřejnit.“ Zalekl se snad místní vládní činitel Sergej Adlijakov náhlé publicity médií?

Anebo si setkání s neznámým tvorem se svým kolegou úředníčkem vymysleli? Co když je ovšem vyprávění založeno na pravdě a Adlijakov si nepřál zveřejnění místního tajemství? Došlo snad v nedávné době skutečně k setkání člověka s yettim?

Azaskajská jeskyně v jižní části Kemerovské oblasti by prý mohla být domovem yettiho.

SETKÁNÍ NEBYLO JEDINÉ!

Stejná oblast Ruska přitom nebyla svědkem podobného setkání s neznámým tvorem poprvé. V srpnu 2012 se rybář VITALIJ VERŠININ vydává na rybolov nedaleko vesničky Myski na Sibiři. „Jako vždy jsem se plavil po řece a lovil ryby.

Najednou jsem je uviděl – myslel jsem, že jsou to dva medvědi, kteří pijí vodu z řeky. Na medvěda tu narazíte velice snadno, jsou jich tu plné okolní lesy. Jakmile mě ale spatřili, napřímili se a okamžitě utekli a pochopil jsem, že medvědi to nebyli a že jsem potkal něco velmi unikátního.

Byl jsem ale sám, nechtěl jsem se za nimi pouštět,“ vzpomíná na podivnou příhodu Veršinin. Další pozorování se odehraje ve stejný měsíc opět na tomtéž místě – uprostřed odlehlé Kemerovské oblasti u břehu řeky Mras-Su.

„Plavili jsme se na lodi bez motoru po řece, když tu náhle jsme zahlédli na břehu dvě nějaká vysoká zvířata, která byla z dálky podobná lidem,“říká svědek, který si nepřeje zveřejnit své jméno. „Mysleli jsme, že jsou to lidé, ale na volání neodpovídali.

Měli jsme poškozený dalekohled, takže jsme na ně nemohli dobře zaostřit. Zamávali jsme jim, ale neodpověděli a hned utekli do nepřístupného terénu blízkého lesa – odkráčeli po dvou nohách! Na tu dálku jsme ale mohli rozeznat, že to nebyli lidé odění v tmavých šatech, ale zvířata pokrytá tmavou, dlouhou srstí.“ Je tedy dálná Sibiř skutečně domovem yettiho?

LOV NA YETTIHO

Většina z vědců se ovšem nesmíří pouze s náznaky vyplývajícími z vyprávění náhodných svědků. Již tradiční se tu stal takzvaný „lov na yettiho“, pořádaný každý podzim v ruské Kemerovské oblasti, hojné na setkání se záhadným tvorem.

Ředitel Mezinárodního hominologického centra (zabývá se výzkumem yettiho – pozn. red.) v Moskvě IGOR BURTSEV (*1940) tvrdí, že počet pozorování se v oblasti stále zvyšuje. Rusko proto plánuje hostit mezinárodní konferenci a zároveň bude pořádat expedici v Kemerovské oblasti, která má za úkol vystopovat, najít, pozorovat, a případně i odchytit živého yettiho!

„Po yettim budeme pátrat v divočině na sever od posledních pozorování yettiho – zvýšíme tím šanci, že ho najdeme. Yetti se vyskytují na mnoha místech Ruska, zde je ovšem jejich aktivita extrémní. Věříme, že máme velkou šanci yettiho najít, podle našich odhadů v oblasti žije populace minimálně 30 yetti.

Při výzkumu budeme spolupracovat s experty ze Spojených států a z Kanady,“ líčí plány Igor Burtsev. Bude expedice úspěšná?

Stopa a chlup objevené v Azaskajské jeskyni by prý mohly patřit yettimu.

MÁME JEHO VLASY!

Dílčího úspěchu již přitom Burtsevova aktivita dosáhla během roku 2011 při podobném „lovu na yettiho“. Tehdy je nalezen šedý chomáč vlasů, které údajně patřily samotnému yettimu! Expedice probíhala hlavně okolo Azaskajské jeskyně ve stejné Kemerovské oblasti.

V jeskyni bylo dokonce nalezeno jakési primitivní hnízdo, vytvořené z listí a větví. Mezi další zdokumentované důkazy existence yettiho má patřit i otisk chodidla ve sněhu před jeskyní. Nalezen byl ovšem jen jeden.

Proč? Jedná se o pokus o podvrh, nebo je to dílo náhody a ostatní stopy zmizely ve sněhu díky erozi?

Podařilo se na Sibiři najít hnízdo yettiho?

ANALÝZA DNA: JE TO TÉMĚŘ ČLOVĚK!

Nalezené vlasy byly podrobeny detailní analýze DNA. Již v říjnu roku 2012 byly zveřejněny výsledky! „Yettiho DNA je evidentně méně než o jedno procento odlišná od té lidské!“ tvrdí jeden z autorů studie, profesor VALENTIN SAPUNOV. „Nalezené vzorky byly rozděleny na tři části a poslány do laboratoří v Moskvě, Petrohradě a v americkém Idahu.

Všechny laboratoře analýzou shodně zjistily, že se jedná o vlasy savce, ovšem ne savců známých z Kemerovské oblasti, kde byly vlasy nalezeny, jako třeba medvědi nebo vlci. Jedná se o vlasy doposud neznámého tvora, svým genomem mnohem bližšího ke člověku než k opici!“ Zpráva o objevu je potvrzena také regionální vládou Kemerovské oblasti a zveřejněna na jejích internetových stránkách.

Dá se věřit těmto oficiálním informacím, nebo jde jen o další mystifikaci? Je doopravdy yetti blízký příbuzný nás, lidí?

CO JE VLASTNĚ ZAČ?

Existence yettiho nebyla nikdy spolehlivě či vědeckou cestou dokázána. Má se údajně jednat o dvounohého, člověku podobného tvora, který se objevuje ve všech částech světa. Yetti je vždy viděn jako asi 2,5 metru vysoký, chlupatý obr podobný pravěkému člověku.

Vyskytovat se má napříč celou planetou, všude je nazýván jinak, ale popis je vždy velmi podobný. V Severní Americe se mu přezdívá bigfoot (velká noha) či sasquatch, v Austrálii je známý jako yowe, ve Skotsku je to velký šedý muž, v pohoří Altaje je zase znám coby alma a v Himaláji je to jednoduše yetti.

Názory na původ yettiho se různí. Podle některých je předchůdcem dnešních lidoopů. Podle ruských odborníků by dokonce mohl být chybějícím mezičlánkem mezi člověkem neandrtálským a moderním člověkem. Mezi ještě zajímavější teorie pak patří to, že yetti by údajně mohl být zástupcem mimozemské rasy, který hlídá své spící souputníky, nebo by mohlo jít o kdysi vytvořeného mutanta s geny opice a člověka.

Někteří lidé dokonce tvrdí, že yetti je zástupcem bájné podzemní říše Agarthy, který provádí průzkum na zemském povrchu. Tyto teorie jsou ale většinou lidí zavrhovány jako hodně bláznivé.

V kavkazských horách byla objevena podivná žena Zana.

JE TO PRAVĚKÁ OPICE?

Další teorie o původu yettiho říká, že jeho předchůdcem může být obrovská pravěká opice Gigantopithecus blacki, která vyhynula před 300 000 lety a žila zhruba na území dnešní střední Asie. Nikdo však nedokáže přesvědčivě dokázat, že Gigantopithecus skutečně definitivně vymřel.

Mohl se snad vyvíjet i nadále v menším počtu do dnešní podoby yettiho? Tento hypotetický předchůdce yettiho se dokonce údajně dostal přes tehdy ještě nezatopený Beringův průliv do Severní Ameriky, kde známe yettiho pod názvem bigfoot.

Mají snad bigfoot a himalájský yetti možného společného předchůdce? Dodnes neexistují přesvědčivé důkazy o yettiho existenci. Veškeré informace se zakládají pouze na několika fotografiích, které jsou ovšem velmi neprůkazné a vědecky nepoužitelné.

Existuje i amatérské video yettiho, natočené v Severní Americe v 60. letech minulého století, dodnes se však nepodařilo prokázat, že se jedná o originál. Oficiálně je tudíž yetti stále považován za smyšlenku různých novinářů, dobrodruhů a lidí toužících upoutat na sebe pozornost.

Co když je ovšem celá fáma o yettim založená na pravdě? Opravdu může dnešní věda s určitostí tvrdit, že poznala a detailně popsala všechny živočišné druhy na naší planetě?

JSOU NEANDRTÁLCI STÁLE MEZI NÁMI?

V odlehlých a nepřístupných oblastech se dodnes objevují noví živočichové, nad kterými věda žasne – například ryby s omezenou schopností zraku na dnech oceánů, stále nové a nové druhy hmyzu v Amazonii a podobně. Občas ale vědce překvapí i objev zcela unikátní.

Ve 30. letech minulého století je v jedné zapadlé vesnici v Maroku nalezen a popsán velice neobvyklý muž, podobný člověku i lidoopu, který byl pravděpodobně jedním z posledních zástupců člověka neandrtálského.

Tento tvor byl skutečně prozkoumán vědci a existují i jeho fotografie, na kterých sice není vidět dlouhá srst, ale tvar lebky jednoznačně připomíná neandrtálce. Tvor byl pojmenován podle vesnice, kde byl nalezen – Azzou Bassou.

Údajně nebylo v jeho schopnostech vést složitou a smysluplnou konverzaci, dokázal ovládat jen základní nástroje, ale například oheň založit a používat uměl.

Je Azzou Bassou důkazem toho, že neandrtálci přežili až do 20. století? A nemůže snad být yetti jedním z nich?

HODNĚ ZVLÁŠTNÍ POTOMCI

Tvorové podobní yettimu se vyskytují i v Austrálii a Oceánii. Pozorování je mnoho, ovšem stejně jako ve zbytku světa, žádné z nich není průkazně zdokumentováno či vědecky prozkoumáno. Jak je možné, že po tolika letech pátrání po yettim stále nemáme ani jednu jeho jasnou fotografii?

Mezi poměrně dobře zdokumentované případy záhadných tvorů přitom patří také ZANA. Byla nalezena v druhé polovině 19. století ve vesnici v kavkazských horách a mělo se jednat o tvora ženského pohlaví označovaného v bájích jako alma.

Měla údajně silné neandrtálské znaky, nedokázala mluvit, přesto však porodila nejméně 5 dětí, které počala s jedním z vesničanů! Její vnoučata již údajně dokázala mluvit a podobala se ostatním místním vesničanům.

Lebka její a jednoho jejího syna KHWITA se dokonce dochovaly až do 20. století, kdy je získal vědec Igor Burtsev. Lebky byly podrobeny expertíze DNA, jež se překvapivě téměř shodovala s DNA již dříve objeveného člověka neandrtálského!

Jak je možné, že člověk žijící v 20. století má stejný genom jako kostra neandrtálce, žijícího před tisíci let? Jestli je něco takového možné, pak nelze popírat ani existenci yettiho, který by mohl být jakousi přeživší, málo rozšířenou vývojovou větví člověka!

V Himaláji bývá čas od času pozorován podivný vzpřímený chlupatý tvor. Může to být yetti? Ale co je vlastně yetti zač?

DOBRÝ TURISTICKÝ TAHÁK

V poslední době se šíří také početná hlášení o pozorování záhadného tvora z čínské provincie Chupej. Vesničané žijící v okolí přírodní rezervace Šennungťia nazývají podivného lidoopa Jiežen. Zdokumentováno bylo 12 odlitků stop a chuchvalce srsti, které prý nepatří žádnému zvířeti žijícímu v rezervaci.

Podle očitých svědků má obličej napůl lidský a napůl opičí. ČOU KUOSING z Památkového a archeologického ústavu provincie Chupej ovšem tvrdí pravý opak: „Navštívil jsem každé místo v Číně, kde byl údajně spatřen.

A jsem si jist, že žádný yetti po tomto světě nechodí.“ Za současnou yettimánií je prý spíše snaha přilákat do oblasti více turistů a zatraktivnit tak celý region. Stojí za teoriemi o yettim pouhá vábnička na peníze, anebo jde o velkou vědeckou senzaci?

Mohou být yetti, sněžný muž či bigfoot slepým vývojovým stupněm v historii rodu Homo Sapiens, kterému nebylo přírodou dopřáno řádného vývoje? Podařilo se snad několika osamělým jedincům jako zázrakem přežít celá tisíciletí v odlehlé divočině, kde se vyhýbají jakémukoliv styku se svým vyvinutějším příbuzným – člověkem?

Jisté je, že nejnovější pozorování yettiho na Sibiři znovu otevírá tuto záhadu a vědci budou i nadále neúnavně usilovat o její rozluštění.

Foto: archiv Enigmy
Štítky:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 6.9.2022 2.9tis
Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové zprávě žádají veřejnost o pomoc při identifikaci podivného tvora, kterého letos v květnu natočila bezpečnostní kamera tamní zoologické zahrady. Na přiloženém snímku je zachyceno vzpřímené dvounohé stvoření s psími či snad vlčími rysy.     „V temných a časných ranních hodinách dnes 21. května (kolem 1:25 hodin) zachytily bezpečnostní […]
od Eva Soukupová 2.9.2022 2.8tis
Žena, která si vyrazili na túru v přírodě, během procházky narazila na neidentifikovaného tvora. Pohotově se chopila telefonu a začala nahrávat. Její sestra a několik diskutérů na internetu nyní věří, že by na záznamu mohl být zachycen „tasmánský tygr“, psovitá šelma označovaná za vyhynulou.     Jessie Milde se v polovině srpna vydala ve společnosti […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]