Skip to content

Prokletí slavné Werichovy vily

Dva letopočty, čtyři úmrtí. V dubnu 1980 umírá Zdena Werichová, manželka herce Jana Wericha, na rakovinu. Poslední říjnový den téhož roku stejná nemoc dostihne také Jana Wericha. Květen následujícího roku se stane osudným pro jejich dceru Janu.

Příčina smrti? Rakovina! Zůstává po ní dcera, třináctiletá Zdena. Zanedlouho se stává úplným sirotkem – roku 1981 umírá i její otec, dnes prakticky neznámý herec Jiří Kvapil. Má tohle všechno na svědomí jedna prokletá vila stojící na pražské Kampě?

Jan Werich. Foto: chrudimka.cz

Známý ostrov na řece Vltavě v Praze je až do konce 15. století neobydlený, bují tu hustý porost až prales. Stavět se zde začíná až v poslední čtvrtině 16. století. Z tohoto období pozdní gotiky pochází i sklepení dnešní, tzv.

Werichovy vily. Vystřídá se v ní řada obyvatel. Prvním z těch slavných je Josef Dobrovský (1753–1829), který po zranění na honu trpí depresemi a výbuchy zuřivosti. Pět let na Kampě (1798–1803) na něj působí doslova blahodárně.

Obtíže ustupují a Dobrovský tu píše svá zásadní díla: Slavín a Slovník německo-český. Odejít se mu prý nechtělo ani po smrti – Dobrovského duch má dodnes procházet místnostmi vily. Jeho kroky podle svých slov slýchávali i další dva zdejší pozdější obyvatelé, český herec Jan Werich (1905–1980) a básník Vladimír Holan (1905–1980), a některé jejich návštěvy.

Jiří Voskovec. Foto: extralife.cz
DŮM K ZEŠÍLENÍ?

Po návratu z USA roku 1945 zde původně Werich bydlí společně s hercem Jiřím Voskovcem (1905–1981). Když se ale Voskovec rozhodne v roce 1948 emigrovat, do jeho dvoupokojového přízemního bytu se stěhuje básník Holan s manželkou a těžce nemocnou dcerou.

Werich nadále obývá šestipokojový byt v 1. patře a mansardu nad ním. S novým sousedem ale moc nevychází. Již tak depresivního Holana v roce 1950 stíhá na příštích 12 let zákaz publikování. Básník přežívá za zataženými černými závěsy, píše po nocích a inspiraci hledá ve víně.

S Werichovými nevychází ani paní Holanová. Werichovu manželku Zdenu (1906–1980) považuje za „podivínskou“. Právem – manželka slavného umělce opravdu trpí stihomamem, že ji všichni okrádají, drží si lidi od těla, s Werichem se ostře hádá a hrubě napadá i vlastní dceru Janu (1935–1981, provdanou Kvapilovou).

Na čas musí být dokonce hospitalizována na psychiatrii. Je to ponurá atmosféra domu, co Zdeně na zdraví zrovna příliš nepřidává?

Působila vila na Werichovu psychiku? Foto: stavbaweb.cz
DVOJÍ TVÁŘ JANA WERICHA

Určité rozpory se v tom čase objevují také v chování samotného Wericha. Obvykle bývá veřejností vnímán jako „laskavý klaun“, Holan se však zmiňuje o jeho „zlostném chechtotu“. I někteří pamětníci, například z Velhartic, kam Werich jezdil na chalupu, vzpomínají na jeho nedůtklivé, podrážděné chování.

Co takto rozpůlilo Werichovu osobnost? Tlak nelehké doby, pobyt v depresivním domě, či vrozená psychická dispozice? Nebo snad všechno dohromady? Po smrti Wericha a jeho ženy Zdeny v roce 1980 a jejich dcery Jany následujícího roku se dům vylidňuje.

Odchází z něj poslední potomek z rodu Werichů, Janina dcera Zdena Kvapilová (*1968). Prokletí domu unikne tak, že se provdá do Švýcarska. Proč je ale tento dům tak nešťastný?

Spisovatel Vladimír Neff. Foto: Wikimedia Commons
KLETBA STARÉ CIKÁNKY

Zlé astrální vlivy mají vládnout v domě U Slepých hodin, o němž píše Vladimír Neff (1909–1983) ve svém románu Třináctá komnata. Jako předloha spisovateli posloužila právě Werichova vila a pověsti, které se o ní a o Kampě vypráví.

Dům podle nich kdysi proklela žebravá cikánka, když se nepohodla s jeho majitelkou. Že by kletba přetrvala až do dnešních časů? Anebo se zde projevuje nějaká geopatogenní zóna? Na březích řek prý bývají mimořádně časté.

A vila stojí téměř u Vltavy. To se jí také stává osudným. Při povodni roku 2002 voda dosáhne až po stropy v přízemí a dokončí zkázu již předtím chátrající budovy. Od té doby se Praha 1 coby majitel objektu snaží vilu nějakým způsobem uvést do života.

Všechny záměry na zřízení muzea či čehokoliv jiného v jejích prostorách však ztroskotají. Jako by osamělá vila na Kampě měla lidí dost a žádné další už nechtěla ani vidět. Nebo jí zatím případní budoucí nájemníci nepřipadají dost zajímaví a podivínští?

Jitka Lenková

Foto: kudyznudy.cz, chrudimka.cz, extralife.cz, stavbaweb.cz, Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Paštika z uzené makrely
nasehvezdy.cz

Paštika z uzené makrely

Tato rybí pomazánka je příjemně sytá a díky...
Nejgeniálnější vynález v dějinách lidstva – peníze!
epochalnisvet.cz

Nejgeniálnější vynález v...

Peníze dnes představují pro lidstvo téměř...
Minimum zdí, maximum skla
rezidenceonline.cz

Minimum zdí, maximum skla

Jednoduché zadání, které dostal architekt na začátku...
Luxus na Příkopech
iluxus.cz

Luxus na Příkopech

Historická budova U Dörferů z roku 1905 zdobí jednu z...
Mileva Einsteinová se kvůli manželovi vzdala kariéry
epochaplus.cz

Mileva Einsteinová se kvůli...

„Bez tebe postrádám sebedůvěru, potěšení z práce, radost ze života – krátce řečeno:...
Nejtajuplnější hrad v Česku: Ukrývá Houska bránu do pekel?
epochanacestach.cz

Nejtajuplnější hrad v Česku:...

Snad každý hrad či...
Král souhvězdí Orionu chystá monstrózní nebeské divadlo
21stoleti.cz

Král souhvězdí Orionu chystá...

Souhvězdí Orionu je jedním z nejvýraznějších hvězdných...
Mormoni: Modlitby, kasina i polygamie
epochaplus.cz

Mormoni: Modlitby, kasina i...

Životy zasvětili odříkávání modliteb a pečlivému...
Splňte si sen, staňte se astronautem či astronautkou!
21stoleti.cz

Splňte si sen, staňte se...

Evropská kosmická agentura (ESA) hledá...
Tragédie domu Mooreových: Kdo vyvraždil početnou rodinu a její hosty?
epochalnisvet.cz

Tragédie domu Mooreových: Kdo...

Během jediné noci kdosi ozbrojený pouze sekerou...
Kdy si její dceru už někdo vezme?
nasehvezdy.cz

Kdy si její dceru už někdo...

Do soukromí zlaté slavice často vstupoval smutek. O to víc...
Nejen na zámek do Světlé nad Sázavou
epochanacestach.cz

Nejen na zámek do Světlé nad...

Světlá nad Sázavou se...