reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Záhady historie
Prokletí slavné Werichovy vily
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 18.1.2021
4.6tis
Známá Werichova vila. Foto: kudyznudy.cz
625
SDÍLENÍ
4.6tis
ZOBRAZENÍ

Dva letopočty, čtyři úmrtí. V dubnu 1980 umírá Zdena Werichová, manželka herce Jana Wericha, na rakovinu. Poslední říjnový den téhož roku stejná nemoc dostihne také Jana Wericha. Květen následujícího roku se stane osudným pro jejich dceru Janu.

Příčina smrti? Rakovina! Zůstává po ní dcera, třináctiletá Zdena. Zanedlouho se stává úplným sirotkem – roku 1981 umírá i její otec, dnes prakticky neznámý herec Jiří Kvapil. Má tohle všechno na svědomí jedna prokletá vila stojící na pražské Kampě?

Známá Werichova vila. Foto: kudyznudy.cz Jan Werich. Foto: chrudimka.cz Jiří Voskovec. Foto: extralife.cz Působila vila na Werichovu psychiku? Foto: stavbaweb.cz Spisovatel Vladimír Neff. Foto: Wikimedia Commons
Jan Werich. Foto: chrudimka.cz

Známý ostrov na řece Vltavě v Praze je až do konce 15. století neobydlený, bují tu hustý porost až prales. Stavět se zde začíná až v poslední čtvrtině 16. století. Z tohoto období pozdní gotiky pochází i sklepení dnešní, tzv.

Werichovy vily. Vystřídá se v ní řada obyvatel. Prvním z těch slavných je Josef Dobrovský (1753–1829), který po zranění na honu trpí depresemi a výbuchy zuřivosti. Pět let na Kampě (1798–1803) na něj působí doslova blahodárně.

Obtíže ustupují a Dobrovský tu píše svá zásadní díla: Slavín a Slovník německo-český. Odejít se mu prý nechtělo ani po smrti – Dobrovského duch má dodnes procházet místnostmi vily. Jeho kroky podle svých slov slýchávali i další dva zdejší pozdější obyvatelé, český herec Jan Werich (1905–1980) a básník Vladimír Holan (1905–1980), a některé jejich návštěvy.

Jiří Voskovec. Foto: extralife.cz

DŮM K ZEŠÍLENÍ?

Po návratu z USA roku 1945 zde původně Werich bydlí společně s hercem Jiřím Voskovcem (1905–1981). Když se ale Voskovec rozhodne v roce 1948 emigrovat, do jeho dvoupokojového přízemního bytu se stěhuje básník Holan s manželkou a těžce nemocnou dcerou.

Werich nadále obývá šestipokojový byt v 1. patře a mansardu nad ním. S novým sousedem ale moc nevychází. Již tak depresivního Holana v roce 1950 stíhá na příštích 12 let zákaz publikování. Básník přežívá za zataženými černými závěsy, píše po nocích a inspiraci hledá ve víně.

S Werichovými nevychází ani paní Holanová. Werichovu manželku Zdenu (1906–1980) považuje za „podivínskou“. Právem – manželka slavného umělce opravdu trpí stihomamem, že ji všichni okrádají, drží si lidi od těla, s Werichem se ostře hádá a hrubě napadá i vlastní dceru Janu (1935–1981, provdanou Kvapilovou).

Na čas musí být dokonce hospitalizována na psychiatrii. Je to ponurá atmosféra domu, co Zdeně na zdraví zrovna příliš nepřidává?

Působila vila na Werichovu psychiku? Foto: stavbaweb.cz

DVOJÍ TVÁŘ JANA WERICHA

Určité rozpory se v tom čase objevují také v chování samotného Wericha. Obvykle bývá veřejností vnímán jako „laskavý klaun“, Holan se však zmiňuje o jeho „zlostném chechtotu“. I někteří pamětníci, například z Velhartic, kam Werich jezdil na chalupu, vzpomínají na jeho nedůtklivé, podrážděné chování.

Co takto rozpůlilo Werichovu osobnost? Tlak nelehké doby, pobyt v depresivním domě, či vrozená psychická dispozice? Nebo snad všechno dohromady? Po smrti Wericha a jeho ženy Zdeny v roce 1980 a jejich dcery Jany následujícího roku se dům vylidňuje.

Odchází z něj poslední potomek z rodu Werichů, Janina dcera Zdena Kvapilová (*1968). Prokletí domu unikne tak, že se provdá do Švýcarska. Proč je ale tento dům tak nešťastný?

Spisovatel Vladimír Neff. Foto: Wikimedia Commons

KLETBA STARÉ CIKÁNKY

Zlé astrální vlivy mají vládnout v domě U Slepých hodin, o němž píše Vladimír Neff (1909–1983) ve svém románu Třináctá komnata. Jako předloha spisovateli posloužila právě Werichova vila a pověsti, které se o ní a o Kampě vypráví.

Dům podle nich kdysi proklela žebravá cikánka, když se nepohodla s jeho majitelkou. Že by kletba přetrvala až do dnešních časů? Anebo se zde projevuje nějaká geopatogenní zóna? Na březích řek prý bývají mimořádně časté.

A vila stojí téměř u Vltavy. To se jí také stává osudným. Při povodni roku 2002 voda dosáhne až po stropy v přízemí a dokončí zkázu již předtím chátrající budovy. Od té doby se Praha 1 coby majitel objektu snaží vilu nějakým způsobem uvést do života.

Všechny záměry na zřízení muzea či čehokoliv jiného v jejích prostorách však ztroskotají. Jako by osamělá vila na Kampě měla lidí dost a žádné další už nechtěla ani vidět. Nebo jí zatím případní budoucí nájemníci nepřipadají dost zajímaví a podivínští?

Jitka Lenková

Foto: kudyznudy.cz, chrudimka.cz, extralife.cz, stavbaweb.cz, Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 29.6.2022 1.7tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.1tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.1tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]
od Adriana Vojtíšková 28.6.2022 2.2tis
Na indonéském ostrově Jáva leží unikátní chrámový komplex nazvaný tajemným přízviskem Borobudur. Kruhové terasy, reliéfní panely a všudypřítomní Buddhové mají za sebou nevšední, často pohnutý osud.     Celá záhadná stavba Borobudur připomíná obří zvon, který je obklopen dalšími 72 zvony. Každý ze zvonů je prý připraven pro 72 sedících Buddhů. Je pravděpodobně dílem královského […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.7tis
Při severozápadním pobřeží Malajsie v Malackém průlivu sedí ostrov, kterému se místní už dlouhá léta vyhýbají. Věří totiž, že je od konce 18. století prokletý. Za vším stojí obyčejný lidský příběh o lásce a závisti.     Legenda praví, že tu kdysi žila krásná ostrovní dívka jménem Mahsuri. Byla provdaná za válečníka známého jako Wan […]