Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Prokletí slavné Werichovy vily

Dva letopočty, čtyři úmrtí. V dubnu 1980 umírá Zdena Werichová, manželka herce Jana Wericha, na rakovinu. Poslední říjnový den téhož roku stejná nemoc dostihne také Jana Wericha. Květen následujícího roku se stane osudným pro jejich dceru Janu.

Příčina smrti? Rakovina! Zůstává po ní dcera, třináctiletá Zdena. Zanedlouho se stává úplným sirotkem – roku 1981 umírá i její otec, dnes prakticky neznámý herec Jiří Kvapil. Má tohle všechno na svědomí jedna prokletá vila stojící na pražské Kampě?

Jan Werich. Foto: chrudimka.cz

Známý ostrov na řece Vltavě v Praze je až do konce 15. století neobydlený, bují tu hustý porost až prales. Stavět se zde začíná až v poslední čtvrtině 16. století. Z tohoto období pozdní gotiky pochází i sklepení dnešní, tzv.

Werichovy vily. Vystřídá se v ní řada obyvatel. Prvním z těch slavných je Josef Dobrovský (1753–1829), který po zranění na honu trpí depresemi a výbuchy zuřivosti. Pět let na Kampě (1798–1803) na něj působí doslova blahodárně.

Obtíže ustupují a Dobrovský tu píše svá zásadní díla: Slavín a Slovník německo-český. Odejít se mu prý nechtělo ani po smrti – Dobrovského duch má dodnes procházet místnostmi vily. Jeho kroky podle svých slov slýchávali i další dva zdejší pozdější obyvatelé, český herec Jan Werich (1905–1980) a básník Vladimír Holan (1905–1980), a některé jejich návštěvy.

Jiří Voskovec. Foto: extralife.cz
DŮM K ZEŠÍLENÍ?

Po návratu z USA roku 1945 zde původně Werich bydlí společně s hercem Jiřím Voskovcem (1905–1981). Když se ale Voskovec rozhodne v roce 1948 emigrovat, do jeho dvoupokojového přízemního bytu se stěhuje básník Holan s manželkou a těžce nemocnou dcerou.

Werich nadále obývá šestipokojový byt v 1. patře a mansardu nad ním. S novým sousedem ale moc nevychází. Již tak depresivního Holana v roce 1950 stíhá na příštích 12 let zákaz publikování. Básník přežívá za zataženými černými závěsy, píše po nocích a inspiraci hledá ve víně.

S Werichovými nevychází ani paní Holanová. Werichovu manželku Zdenu (1906–1980) považuje za „podivínskou“. Právem – manželka slavného umělce opravdu trpí stihomamem, že ji všichni okrádají, drží si lidi od těla, s Werichem se ostře hádá a hrubě napadá i vlastní dceru Janu (1935–1981, provdanou Kvapilovou).

Na čas musí být dokonce hospitalizována na psychiatrii. Je to ponurá atmosféra domu, co Zdeně na zdraví zrovna příliš nepřidává?

Působila vila na Werichovu psychiku? Foto: stavbaweb.cz
DVOJÍ TVÁŘ JANA WERICHA

Určité rozpory se v tom čase objevují také v chování samotného Wericha. Obvykle bývá veřejností vnímán jako „laskavý klaun“, Holan se však zmiňuje o jeho „zlostném chechtotu“. I někteří pamětníci, například z Velhartic, kam Werich jezdil na chalupu, vzpomínají na jeho nedůtklivé, podrážděné chování.

Co takto rozpůlilo Werichovu osobnost? Tlak nelehké doby, pobyt v depresivním domě, či vrozená psychická dispozice? Nebo snad všechno dohromady? Po smrti Wericha a jeho ženy Zdeny v roce 1980 a jejich dcery Jany následujícího roku se dům vylidňuje.

Odchází z něj poslední potomek z rodu Werichů, Janina dcera Zdena Kvapilová (*1968). Prokletí domu unikne tak, že se provdá do Švýcarska. Proč je ale tento dům tak nešťastný?

Spisovatel Vladimír Neff. Foto: Wikimedia Commons
KLETBA STARÉ CIKÁNKY

Zlé astrální vlivy mají vládnout v domě U Slepých hodin, o němž píše Vladimír Neff (1909–1983) ve svém románu Třináctá komnata. Jako předloha spisovateli posloužila právě Werichova vila a pověsti, které se o ní a o Kampě vypráví.

Dům podle nich kdysi proklela žebravá cikánka, když se nepohodla s jeho majitelkou. Že by kletba přetrvala až do dnešních časů? Anebo se zde projevuje nějaká geopatogenní zóna? Na březích řek prý bývají mimořádně časté.

A vila stojí téměř u Vltavy. To se jí také stává osudným. Při povodni roku 2002 voda dosáhne až po stropy v přízemí a dokončí zkázu již předtím chátrající budovy. Od té doby se Praha 1 coby majitel objektu snaží vilu nějakým způsobem uvést do života.

Všechny záměry na zřízení muzea či čehokoliv jiného v jejích prostorách však ztroskotají. Jako by osamělá vila na Kampě měla lidí dost a žádné další už nechtěla ani vidět. Nebo jí zatím případní budoucí nájemníci nepřipadají dost zajímaví a podivínští?

Jitka Lenková

Foto: kudyznudy.cz, chrudimka.cz, extralife.cz, stavbaweb.cz, Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Jaká bude budoucnost luxusních udržitelných materiálů u aut?
21stoleti.cz

Jaká bude budoucnost luxusních...

Auta a lidstvo se mění v čase a místě. A ještě...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....
František Kupka začínal u malování pivních tácků
epochaplus.cz

František Kupka začínal u...

Otevře oči, ale myšlenkami je stále pevně upřen na...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...
Přijde svatba, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz

Přijde svatba, nebo rozchod?

Vztahu herečky EVY...
Václav II. & kutnohorské stříbro: Připravil král mnichy o poklad?
epochaplus.cz

Václav II. & kutnohorské...

Mnich Antonín se právě prochází na kopci nedaleko...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
U naší branky zvonil muž z jiné doby
skutecnepribehy.cz

U naší branky zvonil muž z...

Mám pro strach uděláno,...