reklama
29. června 1968: Během letu z amerického Illinois do Texasu z paluby letadla za nejasných okolností mizí jeden z cestujících - Jerrold Potter.
Domů     Záhady historie
Prokletí svatováclavské koruny: Zabila Reinharda Hendricha?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 28.5.2022
786
Kdo si korunu neprávem nasadí, toho prý stihne kletba, foto K. Pacovsky / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Podle přesvědčení středověkého lidu je panovník volen Bohem a chopit se královského žezla nemůže jen tak někdo. Je to však koruna, čeho by se měli mocichtiví lidé obávat. Kdo není hoden nosit na hlavě svatováclavskou korunu, a přesto si ji nasadí, může prý začít počítat dny do své smrti!

Kdo si korunu neprávem nasadí, toho prý stihne kletba, foto K. Pacovsky / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Korunu nechal zhotovit Karel IV., Circle of Mistr Theodorik / Creative Commons / Volné dílo Kletba koruny údajně stihla také říšského protektora Reinharda Heydricha, foto Bundesarchiv, Bild 152-50-10 / Friedrich Franz Bauer / Creative Commons / CC-BY-SA 3.0 de

Jeden z největších českých králů Karel IV. (1316–1378) si v roce 1346 nechává vyrobit korunu zasvěcenou patronovi českých zemí knížeti sv. Václavovi (asi 907–935). Tato koruna je dnes jedním z nejcennějších klenotů, které naše země má.

Je vyrobena z dvaadvacetikarátového zlatého plechu, zdobí ji 96 drahokamů, mezi nimiž je možné obdivovat jedny z největších safírů světa, a na vrcholu koruny je umístěn kříž, v němž prý byl uložen trn z Kristovy koruny.

Dnes je spolu s dalšími, o něco mladšími, korunovačními klenoty uložena a pečlivě střežena v chrámu sv. Víta v Praze. Kromě toho však korunu hlídá i kletba, podle které stihne smrt každého, kdo si ji neoprávněně nasadí na hlavu.

Tato kletba má údajně na svědomí už několik životů. Komu se svatováclavská koruna stala osudnou? A kdo na ni vlastně kletbu uvrhl?

Korunu nechal zhotovit Karel IV., Circle of Mistr Theodorik / Creative Commons / Volné dílo

CÍRKEVNÍ POVOLENÍ ZABÍJET

Mnohdy převažují tvrzení, že kletba svatováclavské koruny je jen pověstí, která vznikla ve 20. století po smrti jednoho z nejmocnějších mužů třetí říše protektora Reinharda Heydricha (1904–1942).

Mohlo jít a jakousi snahu dodat v těžkých časech českému národu sebevědomí a naději. Pravdou však je, že sama kletba je prokazatelně mnohem starší a uvrhla ji na korunu ústy tehdejšího papeže Klimenta VI. (1291–1352) sama církev!

Kliment VI. ke klenotu přikládá zvláštní bulu, která hrozí božím trestem za neoprávněné užití koruny. „Zakazujeme vážností tohoto listu s velkým důrazem, aby nikdo, ať duchovní nebo laik, jakkoli významný, jakékoli hodnosti a stavu, se neosmělil a neodvážil jakýmkoli způsobem, z jakéhokoli titulu, z jakékoli příležitosti nebo příčiny tuto královskou korunu zcizit, prodat nebo zastavit,“ stojí v ní a dále zlověstně uvádí:

„Kdo by se toho odvážil a o to pokusil, upadne do hněvu Všemohoucího Boha a jeho svatých apoštolů Petra a Pavla.“ Bdí nad korunou sám Bůh?

HEYDRICH TVRDĚ ZAPLATIL

V listopadu 1941 přijíždí Heydrich na jednání s prezidentem Emilem Háchou (1872–1945), během něhož navštíví komoru s korunovačními klenoty a přijímá je pod svou správu. Při této příležitosti si údajně nasadí prokletou korunu a pak ji na hlavu nasadí také svému synovi Klausovi (1933–1943).

O šest měsíců později, 4. června 1942, umírá na následky atentátu československých parašutistů. Největší podivností na jeho skonu je fakt, že ze samotného útoku z 27. května by se za normálních okolností během pár týdnů zotavil.

Jeho zranění nejsou tolik vážná. Osudnými se stávají až nečekané komplikace a následná otrava krve, kterým nakonec podlehne. Zaúřadovala snad kletba svatováclavské koruny? Není to vyloučeno, vždyť i malý Klaus svého otce přežije jen o několik měsíců!

V následujícím roce jej při jízdě na kole u břežanského zámku smete nákladní vůz a chlapec na místě umírá.

KLETBA, NEBO MÝTUS?

Historikové s oblibou namítají, že nelze nijak doložit, že Heydrich sobě či svému synovi korunu vůbec kdy nasadil. Jisté je jen to, že síň s klenoty v listopadu 1941 skutečně navštívil. Podle jejich skeptických hlasů lidé v kletbu koruny uvěřili, neboť chtějí věřit tomu, že má jakousi ochrannou moc.

Jak je to s ní ale doopravdy? Ti, kteří v kletbu věří, naopak uvádějí, že Heydrich a jeho syn nebyli jedinou obětí koruny. S její kletbou je spojováno také úmrtí několika dalších významných osobností dějin.

Například syna Karla IV. Václava IV. (1361–1419). Moc koruny podle některých záhadologů stála život také Jiřího z Poděbrad (1420–1471) či Ladislava Pohrobka (1440–1457).

Kletba koruny údajně stihla také říšského protektora Reinharda Heydricha, foto Bundesarchiv, Bild 152-50-10 / Friedrich Franz Bauer / Creative Commons / CC-BY-SA 3.0 de
Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 29.6.2022 161
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 566
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 1.3tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]
od Adriana Vojtíšková 28.6.2022 1.4tis
Na indonéském ostrově Jáva leží unikátní chrámový komplex nazvaný tajemným přízviskem Borobudur. Kruhové terasy, reliéfní panely a všudypřítomní Buddhové mají za sebou nevšední, často pohnutý osud.     Celá záhadná stavba Borobudur připomíná obří zvon, který je obklopen dalšími 72 zvony. Každý ze zvonů je prý připraven pro 72 sedících Buddhů. Je pravděpodobně dílem královského […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.2tis
Při severozápadním pobřeží Malajsie v Malackém průlivu sedí ostrov, kterému se místní už dlouhá léta vyhýbají. Věří totiž, že je od konce 18. století prokletý. Za vším stojí obyčejný lidský příběh o lásce a závisti.     Legenda praví, že tu kdysi žila krásná ostrovní dívka jménem Mahsuri. Byla provdaná za válečníka známého jako Wan […]