3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Prokletí svatováclavské koruny: Zabila Reinharda Hendricha?
Prokletí svatováclavské koruny: Zabila Reinharda Hendricha?
od 28.5.2022
786
Kdo si korunu neprávem nasadí, toho prý stihne kletba, foto K. Pacovsky / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Podle přesvědčení středověkého lidu je panovník volen Bohem a chopit se královského žezla nemůže jen tak někdo. Je to však koruna, čeho by se měli mocichtiví lidé obávat.

Kdo není hoden nosit na hlavě svatováclavskou korunu, a přesto si ji nasadí, může prý začít počítat dny do své smrti!

Kdo si korunu neprávem nasadí, toho prý stihne kletba, foto K. Pacovsky / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Korunu nechal zhotovit Karel IV., Circle of Mistr Theodorik / Creative Commons / Volné dílo Kletba koruny údajně stihla také říšského protektora Reinharda Heydricha, foto Bundesarchiv, Bild 152-50-10 / Friedrich Franz Bauer / Creative Commons / CC-BY-SA 3.0 de

Jeden z největších českých králů Karel IV. (1316–1378) si v roce 1346 nechává vyrobit korunu zasvěcenou patronovi českých zemí knížeti sv. Václavovi (asi 907–935).

Tato koruna je dnes jedním z nejcennějších klenotů, které naše země má.

Je vyrobena z dvaadvacetikarátového zlatého plechu, zdobí ji 96 drahokamů, mezi nimiž je možné obdivovat jedny z největších safírů světa, a na vrcholu koruny je umístěn kříž, v němž prý byl uložen trn z Kristovy koruny.

reklama

Dnes je spolu s dalšími, o něco mladšími, korunovačními klenoty uložena a pečlivě střežena v chrámu sv. Víta v Praze. Kromě toho však korunu hlídá i kletba, podle které stihne smrt každého, kdo si ji neoprávněně nasadí na hlavu.

Tato kletba má údajně na svědomí už několik životů. Komu se svatováclavská koruna stala osudnou? A kdo na ni vlastně kletbu uvrhl?

Korunu nechal zhotovit Karel IV., Circle of Mistr Theodorik / Creative Commons / Volné dílo
Korunu nechal zhotovit Karel IV., Circle of Mistr Theodorik / Creative Commons / Volné dílo

CÍRKEVNÍ POVOLENÍ ZABÍJET

Mnohdy převažují tvrzení, že kletba svatováclavské koruny je jen pověstí, která vznikla ve 20. století po smrti jednoho z nejmocnějších mužů třetí říše protektora Reinharda Heydricha (1904–1942).

reklama

Mohlo jít a jakousi snahu dodat v těžkých časech českému národu sebevědomí a naději. Pravdou však je, že sama kletba je prokazatelně mnohem starší a uvrhla ji na korunu ústy tehdejšího papeže Klimenta VI. (1291–1352) sama církev!

Kliment VI. ke klenotu přikládá zvláštní bulu, která hrozí božím trestem za neoprávněné užití koruny.

„Zakazujeme vážností tohoto listu s velkým důrazem, aby nikdo, ať duchovní nebo laik, jakkoli významný, jakékoli hodnosti a stavu, se neosmělil a neodvážil jakýmkoli způsobem, z jakéhokoli titulu, z jakékoli příležitosti nebo příčiny tuto královskou korunu zcizit, prodat nebo zastavit,“ stojí v ní a dále zlověstně uvádí:

„Kdo by se toho odvážil a o to pokusil, upadne do hněvu Všemohoucího Boha a jeho svatých apoštolů Petra a Pavla.“ Bdí nad korunou sám Bůh?

HEYDRICH TVRDĚ ZAPLATIL

V listopadu 1941 přijíždí Heydrich na jednání s prezidentem Emilem Háchou (1872–1945), během něhož navštíví komoru s korunovačními klenoty a přijímá je pod svou správu.

reklama

Při této příležitosti si údajně nasadí prokletou korunu a pak ji na hlavu nasadí také svému synovi Klausovi (1933–1943). O šest měsíců později, 4. června 1942, umírá na následky atentátu československých parašutistů.

Největší podivností na jeho skonu je fakt, že ze samotného útoku z 27. května by se za normálních okolností během pár týdnů zotavil. Jeho zranění nejsou tolik vážná. Osudnými se stávají až nečekané komplikace a následná otrava krve, kterým nakonec podlehne.

Zaúřadovala snad kletba svatováclavské koruny? Není to vyloučeno, vždyť i malý Klaus svého otce přežije jen o několik měsíců! V následujícím roce jej při jízdě na kole u břežanského zámku smete nákladní vůz a chlapec na místě umírá.

KLETBA, NEBO MÝTUS?

Historikové s oblibou namítají, že nelze nijak doložit, že Heydrich sobě či svému synovi korunu vůbec kdy nasadil. Jisté je jen to, že síň s klenoty v listopadu 1941 skutečně navštívil.

Podle jejich skeptických hlasů lidé v kletbu koruny uvěřili, neboť chtějí věřit tomu, že má jakousi ochrannou moc. Jak je to s ní ale doopravdy? Ti, kteří v kletbu věří, naopak uvádějí, že Heydrich a jeho syn nebyli jedinou obětí koruny.

S její kletbou je spojováno také úmrtí několika dalších významných osobností dějin. Například syna Karla IV. Václava IV. (1361–1419).

Moc koruny podle některých záhadologů stála život také Jiřího z Poděbrad (1420–1471) či Ladislava Pohrobka (1440–1457).

Kletba koruny údajně stihla také říšského protektora Reinharda Heydricha, foto Bundesarchiv, Bild 152-50-10 / Friedrich Franz Bauer / Creative Commons / CC-BY-SA 3.0 de
Kletba koruny údajně stihla také říšského protektora Reinharda Heydricha, foto Bundesarchiv, Bild 152-50-10 / Friedrich Franz Bauer / Creative Commons / CC-BY-SA 3.0 de
Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 642
Historie pevnosti Akershus v norské metropoli Oslo je dlouhá již sedm století. V minulosti hrad býval i vězením, což vysvětluje i přítomnost mnoha paranormálních jevů v lokalitě. Kromě řinčení řetězů vás však může vyděsit i setkání se zlým psem a dámou bez tváře. Pozor, tito duchové zvaní Malcanisen (zlý pes) a Mantelgeisten (dáma bez tváře), mohou přivodit i smrt! [gallery ids="112787,112788,1
od 1.12.2022 2.2tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.6tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.2tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.9tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112