3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Záhadný batutut: Co je zač tento malý bigfoot z Vietnamu?
Záhadný batutut: Co je zač tento malý bigfoot z Vietnamu?
od 3.10.2022
2.8tis
Co je zač tajemný batutut? FOTO: Carlstak / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
269
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Hluboké vietnamské džungle prý mohou obývat stvoření zvaná batutut, neboli „lesní lidé“. Zmínka o nich se poprvé objevuje už v roce 1947, ale až v 70. letech se jim dostává větší pozornosti díky svědeckým výpovědím vojáků.

Co je zač tajemný batutut? FOTO: Carlstak / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Skrývají se v divočině neznámí lidoopí kryptidi? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

O nich později ve své knize Podivné, ale pravdivé příběhy z války ve Vietnamu píše americký válečný veterán Kregg P. J. Jorgenson.

reklama

101. výsadková divize si tehdy dává pauzu při průchodu hustým horským porostem poté, v nesnesitelném horku táhnou těžké vybavení a vzdorují náletům krvežíznivých komárů. Náhle se kousek od nich začnou třást keře.

V očekávání útoku jsou vojáci ihned v pozoru, ale co přijde, nečeká nikdo z nich. Asi 1,5 metru vysoká opičí stvoření kráčející po dvou! Mají protáhlé hlavy, svalnaté tělo porostlé zrzavou srstí, jež ve tváři skrývá dvě černé oči a velká ústa.

Automaticky se nabízí myšlenka, že to byli orangutani, jenže věc má jeden háček – ve Vietnamu orangutani nežijí. Tak snad šlo o halucinaci způsobenou užíváním drogy LSD, s níž američtí vojáci v 60. a 70. letech často experimentovali?

Skrývají se v divočině neznámí lidoopí kryptidi? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Skrývají se v divočině neznámí lidoopí kryptidi? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Pohled odborníka

Britský zoolog John MacKinnon (*1947) se v 90. letech proslaví nalezením hned tří druhů do té doby neobjevených savců vyskytujících se v Jihovýchodní Asii. On se má s batutut nepřímo setkat při svém putování po Malajsii.

reklama

„Najednou jsem ztuhl, ohromený tím, co vidím. Při pohledu na ty stopy v půdě, tak lidské a zároveň nelidské, mi přebíhal mráz po zádech. Přál jsem si odtud rychle zmizet,“ otřásá se později při té vzpomínce.

Prsty vypadaly lidsky, stejně jako prohlubeň po zformované patě. Ale chodidlo bylo moc krátké a široké na to, aby mohlo patřit člověku. MacKinnona ovládne tak velký strach, že se rozhodne navzdory možnosti úžasného nového objevu záhadného tvora nestopovat.

Věděl, že to není žádné nám známé zvíře. Odešel a do oblasti už se nikdy nevrátil. Proč MacKinnona ovládl takový strach? Jak to, že na něj neznámý kryptid tak silně zapůsobil?

Nemohl snad vládnout nějakými nadpřirozenými schopnostmi, které jsou někdy přisuzovány i bigfootovi?

Lokalita:
reklama
Související články
od 2.12.2022 1.1tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.4tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.5tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.6tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz