27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Záhady historie
Působil na vrchu Boubín mocný čaroděj?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 23.3.2022
3.2tis
Vrch Boubín je znám hlavně pro svůj prales, foto Dingoa / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
325
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Hornatá krajina České republiky je mimořádně bohatá na kopce a vrcholy s tajemnou pověstí. Jedním z nich je šumavský vrch Boubín, o kterém se vypráví celá řada pověstí. Zjevuje se tam prý několik děsivých přízraků, které hlídají poklady ukryté v podzemí.

Vrch Boubín je znám hlavně pro svůj prales, foto Dingoa / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Boubín má být uvnitř dutý, foto HejhalTomas / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Boubínský poklad střeží pekelný pes, foto Pixabay

„Boubín (1362 m), hora známá dnes především svým pralesem, byla odedávna tajemným místem opředeným mnoha pověstmi,“ tvrdí o šumavském vrcholu český spisovatel Martin Stejskal (*1944). „Kdysi zde prý sídlil jeden z nejmocnějších čarodějů země.

Jmenoval se Žídek a v okolí, ve Volarech a Horní Vltavici, se vypráví celý soubor pověstí o jeho divech.“ Po smrtí čaroděje se prý začal jeho duch doprovázený hřmotem zjevovat na úbočí Boubína.

Ruku v roce s pověstmi o čaroději Žídkovi kráčejí také zvěsti o záhadném lékaři z Boubína, kterému je přičítána řada zázračných vyléčení. Zajímavá je neověřená informace o utajovaných pokusech psychotroniků, které na Boubíně měly proběhnout v 80.

a 90. letech minulého století. Z jejich výsledků údajně vyplývá, že některé ze zdejších kamenů se skutečně používaly k magickým úkonům. Šlo o rituály čaroděje Žídka, nebo snad o mnohem starší obřadu pravěkých osadníků místa?

Boubín má být uvnitř dutý, foto HejhalTomas / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

SPÍCÍ VOJSKO A TAJNÝ TUNEL

Boubín je jednou z mnoha hor, které mají být podle pověstí pod povrchem duté. V jeho útrobách podobně jako v případě Blaníku odpočívá svatováclavské vojsko, které vyjede Čechám na pomoc, až bude nejhůř.

Kromě toho lze v útrobách hory najít obrovské množství pokladů. Ty ale střeží pekelný pes se třemi hlavami, kterým z tlamy šlehá oheň. Na koho takový pes pohlédne, ten na místě zkamení.

Poklady hlídá také takzvaná divoká honba, děsivé skupina přízraků, které se prohánějí hustými lesy na různých místech Česka. Té boubínské vévodí Černý lovec. Traduje se příběh, v němž Černý lovec jakémusi chalupníkovi v blízké obci daroval váček dukátů.

Jedna z mnoha dalších legend, které se k Boubínu vážou, vypráví o tajné podzemní chodbě, kterou člověk může projít až do nitra nedalekého vrchu Bobík, také v jeho dutých prostorách je uložen nemalý poklad.

Jsou zdejší přízraky také dílem někdejších magických rituálů, nebo jejich původ spočívá v něčem jiném?

Boubínský poklad střeží pekelný pes, foto Pixabay
Foto: Pixabay, Creative commons
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 363
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.0tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.4tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.7tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.6tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]