24. května 1665: Umírá Marie od Ježíše z Agredy, známá pro svou schopnost bilokace.
Domů     Neobjasněné události
Pyramida Jonaguni: Trosky vyspělé civilizace jsou starší než pyramidy v Egyptě
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 16.6.2020
6.4tis
Monument Jonaguni byl objeven instruktorem potápění jen díky náhodě, foto Pete McGee.
622
SDÍLENÍ
6.4tis
ZOBRAZENÍ

Kamenné monumenty ležící těsně pod hladinou moře jsou někdy označovány za japonskou Atlantidu. Mezi vědci debatujícími nad původem útvaru dodnes nepanuje shoda. Je to jen podivný přírodní útvar nebo jde skutečně o ruiny potopeného starověkého města?

Jaká civilizace jej mohla vybudovat?

Monument Jonaguni byl objeven instruktorem potápění jen díky náhodě, foto Pete McGee. Kamenné bloky vypadají jako uměle opracované, foto Pete McGee. Tento útvar je považován za vyobrazení želvy, foto Pete McGee. 3D model podmořského monumentu, foto human-resonance.org. Ostrov Jonaguni, u jehož břehů podmořské struktury leží, foto Wikimedia Commons.

Mnoho legend z celého světa vypráví o tajemných vyspělých říších, které ze dne na den zmizely pod vodou. Dnes už z různých archeologických nálezů víme, že moře skutečně pohltilo nejedno starověké město.

Záhadné podmořské ruiny rozkládající se v terasách u pobřeží nevelkého japonského ostrova Jonaguni, by mohly být dalším z nich. Pískovcový komplex tvoří několik jednotlivých objektů, mezi nimiž je také velká pyramida 290 m dlouhá, 120 m široká a 25 m vysoká.

O kamenných terasách toho jen velmi málo můžeme říci s jistotou. Vědci, kteří útvary zkoumají, se ve svých tvrzeních rozcházejí jak s odhadem stáří daného monumentu, tak i v teoriích o jeho vzniku. Nedokáží se shodnout ani v tom, zda jej tu v dávných dobách vybudovala nějaká neznámá civilizace.

Kamenné bloky jsou ale tak pravidelné, že se mnozí zdráhají uvěřit, že nebyly vyrobeny lidskou rukou. Pokud jde skutečně o ruiny někdejšího města, jak se ocitlo pod hladinou moře? A kdo jej mohl vybudovat?

Ostrov Jonaguni, u jehož břehů podmořské struktury leží, foto Wikimedia Commons.

JEN PÁR METRŮ POD HLADINOU

Moře u ostrova Jonaguni je především v zimních měsících oblíbenou destinací milovníků potápění. Moře zde je čisté a nehluboké. Mezi početné obyvatele zdejších vod patří například kladivouni, žraloci s charakteristicky tvarovanou hlavou.

Až do roku 1986 byli také největším turistickým lákadlem ostrova. To se změní poté, co se zdejší instruktor potápění Kihachiro Aratake rozhodne vyhledat vhodné místo pro ponor se svými klienty.

Místo ideálního stanoviště pro pozorování kladivounů ovšem narazí na řasou porostlé kamenné bloky. Jejich stěny jsou dokonale hladké, geometricky přesné a pravidelné. Člověk se už při prvním pohledu neubrání myšlence, že byly vytvořeny lidskou rukou.

Kaskádovité formace připomínající starodávné město Aratake pojmenovává „Japonské  Machu Picchu“. Podoba s inckým kultovním městem v peruánských Andách je neoddiskutovatelná. Rozeznat lze cesty, hrad či dokonce stadium.

A ve středu toho všeho se tyčí impozantní pyramida! Je přitom skoro zarážející, že podmořské město nikdo neobjevil dříve. Leží totiž pouhých 100 metrů od břehu v místech, kde je moře hluboké jen 26 metrů. Je to ale skutečně město?

Kamenné bloky vypadají jako uměle opracované, foto Pete McGee.

PŘÍRODA, NEBO ČLOVĚK?

Zatím je předčasné debatovat nad tím, jaká prastará civilizace mohla potopené město vybudovat. Hlavní otázkou, která se k útvaru u Jonaguni váže, totiž dodnes zůstává, zda jej vůbec vytvořil člověk nebo příroda.

„Je to základní geologie a klasická stratigrafie pískovce, které mají tendenci se lámat podélně lámat a tvoří tak tyto velmi rovné hrany. Děje se to zejména v oblasti se spoustou poruch a tektonických aktivit,“ tvrdí skeptický Robert Schoch, profesor matematiky a věd na univerzitě v Bostonu.

Naráží přitom na fakt, že Japonsko leží v oblasti, kde často dochází k silným zemětřesením a tektonické desky jsou zde vytrvale neklidné. Opačného názoru je Masaaki Kimura, mořský geolog z univerzity Rjúkjú, který se k monumentu potápí a měří jej už od počátku 90.

let. Po každém ponoru je více a více přesvědčený, že pod vodou leží ruiny 5000 let starého města, které se potopilo při zemětřesení před 2000 lety. „Největší struktura vypadá jako komplikovaná monolitická stupňovitá pyramida, která se tyčí z hloubky 25 metrů,“ prohlašuje Kimura.

Právě tato pyramida má být jedním z ukazatelů umělého původu. Komu měla sloužit?

Tento útvar je považován za vyobrazení želvy, foto Pete McGee.

SÍDLO KRÁLŮ

Rozpory v teoriích stáří monumentu ztěžují také možné určení významu pyramidy. Příznivci přírodního původu teras mají jasno, vznikaly prý miliony let. Ti, kteří jsou nakloněni umělému původu, jejich stáří odhadují na 2000 až 10000 let.

Přestože součástí komplexu je i několik jeskyní, dovnitř zatím nikdo nenahlédl, neboť ponor by byl příliš nebezpečný. Pyramidy podobné těm, které stavěly kultury Střední a Jižní Ameriky nejsou v Asii běžné, ale několik se jich už skutečně našlo, například v Číně, kde slouží jako hrobky císařů.

Mohla by i japonská pyramida plnit stejný účel? Existuje i jiná možnost. Pyramida Jonaguni nese také mnoho podobnost s hradem Šuri na ostrově Okinawa. Ten pro změnu sloužil jako sídlo království Rjúkjú. Je centrální pyramida podmořského komplexu někdejším sídlem panovníka? Časem se snad dozvíme pravdu o původu zvláštního útvaru.

3D model podmořského monumentu, foto human-resonance.org.
Foto: Pete McGee, human-resonance.org, Wikimedia commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 24.5.2022 405
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]
od Jan Šedivý 22.5.2022 1.2tis
Nový zákon je z velké části postaven na myšlence, že se Spasitel opět vrátí. Druhý příchod bude znamenat celospolečenskou obrodu. Není tak překvapující, že se najde mnoho lidí, kteří sami sebe za Ježíše či Mesiáše považují. Krišna Venta Narozený jako Francis Herman Pencovic (1911–1958), se proslavuje v 40. až 50. letech minulého století. Na veřejnosti nosí jen róby, […]
od Pavel Polcar 19.5.2022 1.7tis
Psal se rok 2013 a tehdy jedenadvacetiletá studentka Elisa Lam byla prohlášená za nezvěstnou. Brzy po nahlášení se její tělo objevilo ve střešní nádrži na vodu v Los Angeles. Jak se tam dostalo? Tělo objevil pracovník údržby v hotelu Cecil poté, co se vypravil nádrž zkontrolovat pro časté stížnosti na divnou chuť vody a její […]
od Pavel Polcar 18.5.2022 1.7tis
Příběh popsala jistá žena z New Yorku v USA známá pouze jako Allyson. Když se ráno připravovala do práce, zjistila, že jí v kabelce chybí peněženka, což bylo zvláštní, byla si jistá, že večer byla ještě na svém místě. Allyson a její manžel mají v bytě umístěné kamery, jelikož se k nim již několikrát někdo […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 3.1tis
Statistika říká, že pád ze třetího patra domu přežije jen polovina lidí. Z desátého patra téměř nikdo. A ze 47. patra mrakodrapu? To přežije patrně jedině Alcides Moreno (*1970), bývalý umývač oken na výškových budovách! 7. prosince 2007 se spolu se svým mladším bratrem Edgarem vydává do práce, čeká je zakázka na Solow Tower, mrakodrapu […]