24. května 1665: Umírá Marie od Ježíše z Agredy, známá pro svou schopnost bilokace.
Domů     Náboženství a okultismus
Slunovrat podle Keltů: Den, kdy můžete vztyčit menhir
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 16.6.2020
5.3tis
Na slunovrat poukazují prastaré kamenné stavby.
143
SDÍLENÍ
5.3tis
ZOBRAZENÍ

O tom, jak je pro Kelty důležitý letní slunovrat 21. června, vypovídá mnoho kamenných staveb často situovaných podle východu slunce v tento den. Pro svátek Alban Hefin je v keltské tradici důležitá práce s bylinkami.

Pokud si ale chcete raději vyzdobit zahradu kamennými kruhy, je teď ta vhodná chvíle.

Na slunovrat poukazují prastaré kamenné stavby. Slunovrat je čas sběru bylin. Pozornost je věnována dubům. Kameny vztyčené za slunovratu mají mimořádnou moc.
Slunovrat je čas sběru bylin.

Noc o letním slunovratu je jedna ze tří duchovních nocí v roce. Další dvě připadají na Beltain a Samhain. Víly, duchové a další nadpřirozené bytosti vycházejí ven, a protože hranice mezi jejich světem a tím naším jsou tenčí než kdy jindy, mohou je lidé na vlastní oči spatřit.

Slunce je za celý rok nejsilnější. Zároveň ale Alban Hefin přináší trochu smutku neboť odteď až do zimního slunovratu bude světlo jen slábnout a ubývat. Keltové to však chápou jako nutnost, jako období obratu a symbol koloběhu života, smrti a znovuzrození odrážející se v Kole roku.

Bez toho by kruh nebyl úplný. Pro farmáře a válečníky je Alban Hefir také čas odpočinku. Naopak kněží mívají během svátku plné ruce práce. Co všechno je třeba vykonat? Za rituál je během Alban Hefinu považováno už jen samostatné pozorování východu slunce.

Odborníci radí si pro tuto aktivitu zvolit klidné vyvýšené místo s dobrým výhledem na celou krajinu. A pak si jen s uvolněnou myslí užít tento magický okamžik.

Pozornost je věnována dubům.

BYLINKY CHRÁNÍ

Jako většina keltských svátků i Alban Hefin je zejména oslavou přírody a časem ochranných rituálů. Mnoho pozornosti je proto věnována dubům, kterým je přisuzována mají ochranná moc. Provádí se také sběr různých bylin, jejichž směsí se následně vykuřují a očišťují příbytky a vyhánějí se zlé síly.

Říká se, že semena kapradin nasbírané v předvečer letního slunovratu mohou člověka učinit neviditelným. Bezinky zase ruší kouzla, která na člověka či jeho majetek byla seslána. Na různých místech kolem domu se rozvěšují svazky rozchodníku, sporýše a řebříčku na ochranu před zlem a smrtí.

Zvláštní postavení zaujímá třezalka tečkovaná, též označovaná jako „požehnaná rostlina“. Třezalka je ze všech bylin slunovratu nejdůležitější, říká se o ní, že je naplněná sluneční energií. Její sběr je prováděn o svatojánské noci (noc z 23.

Června – pozn. red.). „V keltské kultuře je proslulá tím, že do domu přinesla mír, prosperitu, zdraví zvířat a bohatou úrodu,“ upozorňuje Mara Freeman, britská spisovatelka a znalkyně keltských tradic.

Umístěná nade dveřmi stavení budovu chrání před zlem. Mohou být byliny skutečně tak mocné?

Kameny vztyčené za slunovratu mají mimořádnou moc.

ZÁKLADNÍ KÁMEN

Velice silným rituálem je vztyčování kamene. Staří druidové pochopili, že stojící kameny mají neobvyklou sílu a ještě dnes se vedou dlouhé debaty o údajném vyzařování známých menhirů. Obzvláště mocný je ten, který je postaven na slunovrat.

„Kámen pohřbený z 1/3 v půdě směruje silný a uzdravující sluneční proud do země, kde se mísí s tellurickým proudem, což paprskům umožňuje zářit účinně a smysluplně,“ vysvětluje americká znalkyně keltských druidů Dana O’Driscoll.

„Kámen můžete postavit v posvátném aktu s tolika rituály a fanfárami, kolika chcete,“ tvrdí. Sama začíná tím, že si předem intuitivně vybere místo, kam chce kámen umístit. „Otevřete posvátný háj, posaďte se na nějaký čas s kamenem a zemí a pak položte kámen.

Já kámen požehnávám čtyřmi živly, zpívám mu a pak trávím čas meditací. Po dokončení práce zavřu posvátný háj. Kameny mohou být umístěny kdekoli pro požehnání, povzbuzení nebo uzdravení: v posvátné zahradě, posvátném háji, na poli, v zahradě či v místě, které potřebuje uzdravení půdy,“ radí O’Driscoll. Byly za tímto účelem vztyčovány menhiry už před tisícovkami let?

Foto: Shutterstock
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 358
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Eva Soukupová 23.5.2022 1.5tis
Podle některých svědectví italské světec Pio z Pietrelciny levitoval a měl také schopnosti jasnozřivosti a bilokace, která mu umožňovala být na dvou místech zároveň. Nejvíce kněze proslavila jeho stigmata. Krvácení z ran Kristových se u něj objevuje dlouhých 40 let a vysvětlit ho nedokáží ani zarytí skeptikové. Italský kněz svatý Pio z Pietrelciny (1887–1968), vlastním […]
od Jan Šedivý 22.5.2022 1.3tis
Ježíš Kristus je bezesporu jednou z nejdůležitějších osobností posledních dvou tisíciletí. Historici se přou, zda vůbec existoval a snaží se odkrýt i důvody jeho konání. Byl opravdu tím Mesiášem, kterého Židé toužebně očekávali? Odkud se Ježíš vzal, kdo byl a jaké mysterium jej obklopuje? Modlí se k němu miliony lidí. Zřejmě neexistuje člověk, který by o něm alespoň […]
od Jan Šedivý 20.5.2022 871
Poprvé se do naší země dostala víra Bahá’í v roce 1926 s americkou novinářkou Marthou Rootovou (1872–1939). Ta s učením seznámila i Tomáše Garrigua Masaryka (1850–1937) a Edvarda Beneše (1884–1948) Beneš o víře poznamenal: „Bahá’í učení je jedním z velkých nástrojů pro konečné vítězství ducha a humanity.“ Komunistický odpor Po druhé světové válce se pokusili stoupenci Bahá’í u nás společenství registrovat, ale […]
od Adriana Vojtíšková 15.5.2022 1.6tis
Přestože hon na čarodějnice je nejurputnější v 16. až 18. století, také ve 20. století ještě někteří lidé podléhají pověrčivosti a strachu z ďábelských sil.   Belgičanka Martha Minnen stane v roce 1950 před soudem ve městě Turnhout. Její sousedé Victor a Marie Deckxovi ji totiž obviňují z toho, že je čarodějnice a prý ji […]