Skip to content

Slunovrat podle Keltů: Den, kdy můžete vztyčit menhir

O tom, jak je pro Kelty důležitý letní slunovrat 21. června, vypovídá mnoho kamenných staveb často situovaných podle východu slunce v tento den. Pro svátek Alban Hefin je v keltské tradici důležitá práce s bylinkami.

Pokud si ale chcete raději vyzdobit zahradu kamennými kruhy, je teď ta vhodná chvíle.

Slunovrat je čas sběru bylin.

Noc o letním slunovratu je jedna ze tří duchovních nocí v roce. Další dvě připadají na Beltain a Samhain. Víly, duchové a další nadpřirozené bytosti vycházejí ven, a protože hranice mezi jejich světem a tím naším jsou tenčí než kdy jindy, mohou je lidé na vlastní oči spatřit.

Slunce je za celý rok nejsilnější. Zároveň ale Alban Hefin přináší trochu smutku neboť odteď až do zimního slunovratu bude světlo jen slábnout a ubývat. Keltové to však chápou jako nutnost, jako období obratu a symbol koloběhu života, smrti a znovuzrození odrážející se v Kole roku.

Bez toho by kruh nebyl úplný. Pro farmáře a válečníky je Alban Hefir také čas odpočinku. Naopak kněží mívají během svátku plné ruce práce. Co všechno je třeba vykonat? Za rituál je během Alban Hefinu považováno už jen samostatné pozorování východu slunce.

Odborníci radí si pro tuto aktivitu zvolit klidné vyvýšené místo s dobrým výhledem na celou krajinu. A pak si jen s uvolněnou myslí užít tento magický okamžik.

Pozornost je věnována dubům.
BYLINKY CHRÁNÍ

Jako většina keltských svátků i Alban Hefin je zejména oslavou přírody a časem ochranných rituálů. Mnoho pozornosti je proto věnována dubům, kterým je přisuzována mají ochranná moc. Provádí se také sběr různých bylin, jejichž směsí se následně vykuřují a očišťují příbytky a vyhánějí se zlé síly.

Říká se, že semena kapradin nasbírané v předvečer letního slunovratu mohou člověka učinit neviditelným. Bezinky zase ruší kouzla, která na člověka či jeho majetek byla seslána. Na různých místech kolem domu se rozvěšují svazky rozchodníku, sporýše a řebříčku na ochranu před zlem a smrtí.

Zvláštní postavení zaujímá třezalka tečkovaná, též označovaná jako „požehnaná rostlina“. Třezalka je ze všech bylin slunovratu nejdůležitější, říká se o ní, že je naplněná sluneční energií. Její sběr je prováděn o svatojánské noci (noc z 23.

Června – pozn. red.). „V keltské kultuře je proslulá tím, že do domu přinesla mír, prosperitu, zdraví zvířat a bohatou úrodu,“ upozorňuje Mara Freeman, britská spisovatelka a znalkyně keltských tradic.

Umístěná nade dveřmi stavení budovu chrání před zlem. Mohou být byliny skutečně tak mocné?

Kameny vztyčené za slunovratu mají mimořádnou moc.
ZÁKLADNÍ KÁMEN

Velice silným rituálem je vztyčování kamene. Staří druidové pochopili, že stojící kameny mají neobvyklou sílu a ještě dnes se vedou dlouhé debaty o údajném vyzařování známých menhirů. Obzvláště mocný je ten, který je postaven na slunovrat.

„Kámen pohřbený z 1/3 v půdě směruje silný a uzdravující sluneční proud do země, kde se mísí s tellurickým proudem, což paprskům umožňuje zářit účinně a smysluplně,“ vysvětluje americká znalkyně keltských druidů Dana O’Driscoll. „Kámen můžete postavit v posvátném aktu s tolika rituály a fanfárami, kolika chcete,“ tvrdí. Sama začíná tím, že si předem intuitivně vybere místo, kam chce kámen umístit. „Otevřete posvátný háj, posaďte se na nějaký čas s kamenem a zemí a pak položte kámen.

Já kámen požehnávám čtyřmi živly, zpívám mu a pak trávím čas meditací. Po dokončení práce zavřu posvátný háj. Kameny mohou být umístěny kdekoli pro požehnání, povzbuzení nebo uzdravení: v posvátné zahradě, posvátném háji, na poli, v zahradě či v místě, které potřebuje uzdravení půdy,“ radí O’Driscoll. Byly za tímto účelem vztyčovány menhiry už před tisícovkami let?

Foto: Shutterstock
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Došlo na dobře utajený rozchod?
nasehvezdy.cz

Došlo na dobře utajený...

S MATĚJEM MATUŠKOU (41)...
Florentýnky
tisicereceptu.cz

Florentýnky

Původ mají v Itálii, příprava je rychlá a jsou...
Konec Habsburka na českém trůně: Otrávil krále Kaše Bavor ze Strakonic?
epochaplus.cz

Konec Habsburka na českém...

Český král Rudolf Habsburský (1281 – 1307) dává před lahůdkami přednost obyčejné jáhlové kaši,...
Nejlepší řízek na světě
panidomu.cz

Nejlepší řízek na světě

Samozřejmě řeknete, že ho uměla vaše maminka nebo...
Mariánské Lázně: Město hudby, kde vám zazpívá i fontána
epochanacestach.cz

Mariánské Lázně: Město hudby,...

Ten, kdo přijede do...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Perseidy: Letní nebeské divadlo
epochaplus.cz

Perseidy: Letní nebeské...

„Padá hvězda, něco si přej!“ Toto...
Utajený rozchod s vodákem?
nasehvezdy.cz

Utajený rozchod s vodákem?

Hvězda Sestřiček Kristýna...
Už nejen hrubá a hladká…
epochalnisvet.cz

Už nejen hrubá a hladká…

Vyznáte se v moukách?  Na pultech se objevují...
Unikátní track day na Red Bull Ringu
iluxus.cz

Unikátní track day na Red...

V pátek, 20. srpna 2021, se na rakouském...
Jak jsem léčila kadidlem a vykuřováním
skutecnepribehy.cz

Jak jsem léčila kadidlem a...

Je strašné, když vám lékaři...