Útoky údajného poltergeista na jihu Skotska v roce 2016 zaměstnávají policisty i církevní představitele. Obyvatelé rodinného domu se stali terčem neobvykle násilných projevů neviditelné entity a ani přivolaní strážnici nedokázali pomoci.
Případ dokonce přirovnávají k jednomu z nejslavnějších poltergeistů v dějinách! Co se odehrává za zdmi zdánlivě nenápadného stavení?
Když se v červnu 2016 v kinech objeví druhé pokračování úspěšného hororu V zajetí démonů, začne se znovu hovořit o takzvaném poltergeistu z Enfieldu.
Film se točí kolem slavného případu z konce 70. let minulého století, kdy byla rodina z britského Enefieldu svědkem silných paranormálních jevů, při nichž létal vzduchem nejen nábytek, ale i některé z jejich čtyř dětí!
Události z Enfieldu vstoupily ve známost jako jeden z nejlépe zdokumentovaných a také nejděsivějších případů poltergeista. V roce 2016 ale skotští vyšetřovatelé tvrdí, že Enfield má slušnou konkurenci!
Děsivý hlučný duch se tehdy totiž zřejmě zabydlel v obci Rutherglen, ve skotské správní oblasti Jižní Lanarkshire. Také v tomto případě děsivým jevům přihlížejí i přivolaní policisté.
Vzduchem létají různé předměty, světla v domě si dělají, co se jim zachce a neviditelné síly se obracejí dokonce i proti členům domácnosti!
Práce pro kněze
Podobně jako v Enfieldu je i tentokrát terčem neviditelného útočníka svobodná matka. Jednapadesátiletá Catherine Shreenan a její dospívající syn žijí v nenápadném rodinném domě spořádaným a poklidným životem.
To se ale změní během jednoho víkendu na začátku srpna 2016. V domě se začnou ozývat zvláštní zvuky, věci nejsou tak, jak byly zanechány a čivava, domácí mazlíček rodiny, se chová zvláštně.
Během pouhých dvou dnů ale situace eskaluje tak dramaticky, že hned v pondělí 8. srpna Shreenan vytočí tísňovou linku. Policisté na místo dorazí, aby prověřili nahlášené „narušení“. Moc ale nezmůžou. Žádný narušitel totiž v domě není!
Alespoň ho nikdo z nich nevidí. Následujícího dne ale paranormální aktivita neustává a rozrušená žena zvedá telefonní sluchátko znovu. Strážníci se na hlášení zaměří podrobněji, přičemž se sami stávají svědky jevů, které nedokážou pochopit.
A co hůř, nedokáží zoufalé rodině ani nijak pomoci. To, co se tu děje, není práce pro policisty. Jediné, co mohou udělat, je, že zavolají na pomoc kněze. Co přesně se v domě dělo?
Létající čivava
Policejní mluvčí není k případu příliš sdílný a médiím poskytne jen strohé prohlášení. „Ve dnech 8. a 9. srpna policie zasahovala na adrese v Rutherglenu, v reakci na hlášení o narušení domovní svobody. Na místě nebyl zjištěn žádný trestný čin.
Oznamovatelům byla poskytnuta rada a pomoc.“ O mnohem zajímavější detaily se s tiskem podělí kolegové zasahujících policistů. Původně jsou prý přesvědčeni, že pravou příčinou hlášení jsou spíše duševní problémy jednoho ze zúčastněných.
Když ale na místo dorazí, jsou nuceni své předběžné závěry přehodnotit. Na vlastní oči totiž sledují, jak napříč místností létají kusy oblečení, světla samovolně zhasínají, a když se za okamžik znovu rozsvítí, jsou stínítka na lampách a lustrech vzhůru nohama!
Také dveře se zavírají a otevírají, aniž by v jejich blízkosti někdo stál. Dramatické okamžiky nastávají ve chvíli, kdy se neviditelné síly obrátí proti domácímu mazlíčkovi.
Čivava, která si v jednom okamžiku hraje na zahradě, je najednou objevena vyděšená na vrcholku dvoumetrového živého plotu! Jak se tam mohla dostat?
Je to inteligentní bytost
O tom, jak vážně je případ brán, hovoří i fakt, že policisté nyní pátrají v historii domu i rodiny, aby zjistili, zda nebyly podobné jevy zaznamenány už v minulosti.
Církev se k případu nechce příliš vyjadřovat, ale spolupráci při objasňování nabízí i celá řada záhadologů.
Skotský manželský pár – médium Ally Key a jeho manželka Sadie, žádají dvě noci v domě, aby dokázali najít příčinu jevů.
Sami případ přirovnávají k řádění poltergeista v Enfieldu a zároveň varují, že v Lanarkshiru jde možná o víc, než o hlučného ducha. „Popis těchto jevů nezní jako poltergeist, zní to spíše jako inteligentní bytost,“ tvrdí Ally Key.
Je si ale jistý, že vysvětlení najde v každém případě. „Nikdy jsem neselhal, vždy jsme našli odpověď, ať už paranormální, či nikoli,” tvrdí sebevědomě. Jaká může být odpověď pro dění v domě rodiny Shreenanových?