reklama
27. června 1980: Mezi ostrovy Ustica a Ponza v provincii Palermo se za podivných okolnost zřítí letadlo s 81 osobami na palubě, z nichž nikdo nepřežile. Spekuluje se o politickém pozadí ustického masakru.
Domů     Reportáže
Rasputin: Jak dokázal přežít mnohonásobný pokus o atentát?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 20.8.2021
4.1tis
Rasputin prý znal hypnózu a dokázal ovládat mysl lidí, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
389
SDÍLENÍ
4.1tis
ZOBRAZENÍ

Pro své mimořádné schopnosti se dostal až do bezprostřední blízkosti vládnoucí carské rodiny. Tím si ale nadělal i mnoho nepřátel, kteří se jej opakovaně pokoušejí odstranit. Ovšem dlouho se jim nedaří. Čím to, že měl Rasputin tak tuhý kořínek?

Rasputin prý znal hypnózu a dokázal ovládat mysl lidí, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Rasputin si rád užíval dámskou společnost, foto Karl Bulla / Creative Commons / volné dílo Tělo Rasputina krátce po vytažení z řeky, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Grigorij Jefimovič Rasputin (1869–1916) neměl snadné dětství. Přišel na svět do rodiny, kterou velmi brzy začala stíhat jedna tragédie za druhou. Jeho starší bratr zemřel na zápal plic, jeho sestra se utopils v řece a matka také zemřela, když byl ještě malý, zatímco otec propadl alkoholu.

Chlapec tak zůstává odkázán sám na sebe. Nemůže ani chodit školy, a tak zůstává až do dospělosti negramotný. Během dospívání je prý poměrně problematický, hodně pije, běhá za děvčaty a dopouští se různých krádeží.

Ale také se často modlí a prosí Boha, aby se mu dostalo poznání. Byly jeho modlitby nakonec vyslyšeny? Jeho pozdější život se skutečně rapidně mění a z chlapce, který ani neumí číst a psát, se stává mimořádný okultista, nejvlivnější duchovní guru své doby a především důvěrný poradce ruských carů.

Rasputin si rád užíval dámskou společnost, foto Karl Bulla / Creative Commons / volné dílo

RASPUTIN LÉČITEL

Krátce po dovršení dospělosti stráví nějaký čas v klášteře, později také cestuje po celé Rusi i v zahraničí, kde hlásá slovo boží. Navzdory chybějícímu vzdělání se dobře orientuje v biblických textech a během svého putování se zřejmě naučí ovládat sílu hypnózy a sugesce a osvojí si rovněž základy léčitelství.

To mu také otevírá cestu na vrchol. Na začátku 20. století Rasputin přicestuje do Petrohradu, kde se přes různé kontakty dostane až na carský dvůr. Manželka vládnoucího cara Mikuláše II. Alexandroviče (1868–1918) Alexandra Fjodorovna (1872–1918) v Rasputinovi spatřuje naději na uzdravení jejího syna a následovníka trůnu Alexeje (1904–1918), který trpí hemofilií, což se rodina snaží držet v tajnosti.

Údajně za pomoci modliteb a hypnózy se Rasputinovi skutečně několikrát podaří zastavit krvácení a bolesti. Tím si na svou stranu bezvýhradně nakloní carskou rodinu. Postupem času dostává dokonce i rozhodující slovo ve jmenování církevních hodnostářů či v politických a vojenských rozhodnutích.

Získává nad vládnoucím párem takovou moc jen prostřednictví léčby Alexeje, nebo snad carevnu ovládne díky hypnóze a schopnosti převzít moc nad myslí druhých, kterou mu přisuzují pověsti?

Tělo Rasputina krátce po vytažení z řeky, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

ODOLÁ I ATENTÁTU

Svým vlivem a skandálním životním stylem si Rasputin nadělá také mnoho nepřátel, kteří se jej několikrát neúspěšně pokoušejí zabít. Dokonce se začne proslýchat, že je nesmrtelný. O tom, že je přeci jen výjimečným člověkem s až zázračně tuhým kořínkem nakonec přesvědčení i řadu svých odpůrců.

Při posledním pokusu o atentát je Rasputin vlákán na večírek, kde mu vrazi podávají ve víně a koláčích jed. Ten na něj však vůbec neúčinkuje a vlivný okultista se vesele baví dál. Poté jej atentátníci ztlučou holí a namíří na něj zbraně, aby ho postupně střelili do břicha, zad a do hlavy.

Jenže ani to jej nezabije. Nakonec krvácejícího Rasputina vhodí do řeky Něvy, kde nakonec utone. Ale odřeniny na konečcích jeho prstů svědčí o tom, že se ještě pokoušel z řeky dostat. Jiná verze příběhu vypráví, že se do řeky na útěku před útočníky vrhl Rasputin sám.

Přežil a zemřel až na podchlazení. V obou případech je však záhadou, jak mohl přežít vysoké dávky jedu a několik střelných poranění. Že by se skutečně díky svým schopnostem přiblížil nesmrtelnosti?

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]