20. ledna 1996: V jižní části brazilské oblasti Minas Gerais pozorují farmáři August a Enrica Rodriguesovi neznámý objekt, který záhadně zmizí.
Domů     Reportáže
Rasputin: Jak dokázal přežít mnohonásobný pokus o atentát?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 20.8.2021
4.1tis
Rasputin prý znal hypnózu a dokázal ovládat mysl lidí, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
389
SDÍLENÍ
4.1tis
ZOBRAZENÍ

Pro své mimořádné schopnosti se dostal až do bezprostřední blízkosti vládnoucí carské rodiny. Tím si ale nadělal i mnoho nepřátel, kteří se jej opakovaně pokoušejí odstranit. Ovšem dlouho se jim nedaří. Čím to, že měl Rasputin tak tuhý kořínek?

Rasputin prý znal hypnózu a dokázal ovládat mysl lidí, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Rasputin si rád užíval dámskou společnost, foto Karl Bulla / Creative Commons / volné dílo Tělo Rasputina krátce po vytažení z řeky, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Grigorij Jefimovič Rasputin (1869–1916) neměl snadné dětství. Přišel na svět do rodiny, kterou velmi brzy začala stíhat jedna tragédie za druhou. Jeho starší bratr zemřel na zápal plic, jeho sestra se utopils v řece a matka také zemřela, když byl ještě malý, zatímco otec propadl alkoholu.

Chlapec tak zůstává odkázán sám na sebe. Nemůže ani chodit školy, a tak zůstává až do dospělosti negramotný. Během dospívání je prý poměrně problematický, hodně pije, běhá za děvčaty a dopouští se různých krádeží.

Ale také se často modlí a prosí Boha, aby se mu dostalo poznání. Byly jeho modlitby nakonec vyslyšeny? Jeho pozdější život se skutečně rapidně mění a z chlapce, který ani neumí číst a psát, se stává mimořádný okultista, nejvlivnější duchovní guru své doby a především důvěrný poradce ruských carů.

Rasputin si rád užíval dámskou společnost, foto Karl Bulla / Creative Commons / volné dílo

RASPUTIN LÉČITEL

Krátce po dovršení dospělosti stráví nějaký čas v klášteře, později také cestuje po celé Rusi i v zahraničí, kde hlásá slovo boží. Navzdory chybějícímu vzdělání se dobře orientuje v biblických textech a během svého putování se zřejmě naučí ovládat sílu hypnózy a sugesce a osvojí si rovněž základy léčitelství.

To mu také otevírá cestu na vrchol. Na začátku 20. století Rasputin přicestuje do Petrohradu, kde se přes různé kontakty dostane až na carský dvůr. Manželka vládnoucího cara Mikuláše II. Alexandroviče (1868–1918) Alexandra Fjodorovna (1872–1918) v Rasputinovi spatřuje naději na uzdravení jejího syna a následovníka trůnu Alexeje (1904–1918), který trpí hemofilií, což se rodina snaží držet v tajnosti.

Údajně za pomoci modliteb a hypnózy se Rasputinovi skutečně několikrát podaří zastavit krvácení a bolesti. Tím si na svou stranu bezvýhradně nakloní carskou rodinu. Postupem času dostává dokonce i rozhodující slovo ve jmenování církevních hodnostářů či v politických a vojenských rozhodnutích.

Získává nad vládnoucím párem takovou moc jen prostřednictví léčby Alexeje, nebo snad carevnu ovládne díky hypnóze a schopnosti převzít moc nad myslí druhých, kterou mu přisuzují pověsti?

Tělo Rasputina krátce po vytažení z řeky, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

ODOLÁ I ATENTÁTU

Svým vlivem a skandálním životním stylem si Rasputin nadělá také mnoho nepřátel, kteří se jej několikrát neúspěšně pokoušejí zabít. Dokonce se začne proslýchat, že je nesmrtelný. O tom, že je přeci jen výjimečným člověkem s až zázračně tuhým kořínkem nakonec přesvědčení i řadu svých odpůrců.

Při posledním pokusu o atentát je Rasputin vlákán na večírek, kde mu vrazi podávají ve víně a koláčích jed. Ten na něj však vůbec neúčinkuje a vlivný okultista se vesele baví dál. Poté jej atentátníci ztlučou holí a namíří na něj zbraně, aby ho postupně střelili do břicha, zad a do hlavy.

Jenže ani to jej nezabije. Nakonec krvácejícího Rasputina vhodí do řeky Něvy, kde nakonec utone. Ale odřeniny na konečcích jeho prstů svědčí o tom, že se ještě pokoušel z řeky dostat. Jiná verze příběhu vypráví, že se do řeky na útěku před útočníky vrhl Rasputin sám.

Přežil a zemřel až na podchlazení. V obou případech je však záhadou, jak mohl přežít vysoké dávky jedu a několik střelných poranění. Že by se skutečně díky svým schopnostem přiblížil nesmrtelnosti?

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 18.10.2021 7.9tis
Na světě existuje jen malé množství náboženských relikvií spojených s islámem či jeho zakladatelem. Jednou z nich je plášť, který měl údajně prorok Mohamed na sobě, když se jedné noci setkal s anděli a Bohem. Pravost pláště je však důvodně zpochybňována.     V muslimském světě existuje pouze malá hrstka náboženských artefaktů. Jde o přísně […]
od Matěj Soukup 17.10.2021 5.2tis
Ačkoliv nejznámějším místem, kde se ztrácejí lidé, letadla i lodě, je bezesporu bermudský trojúhelník, nejsevernější výspa americké pevniny, Aljaška, má také své tajuplné místo. V oblasti mezi městy Barrow, Anchorage a Juneau, která pokrývá celý Aljašský poloostrov, nápadně často mizí turisté i místní. Oblast začala přitahovat pozornost veřejnosti v říjnu 1972, kdy malé soukromé letadlo […]
od Mirek Brát 14.10.2021 5.6tis
Začátek konce napoleonské éry se začal odpočítávat u Moskvy v roce 1812. Na počátku ruského tažení čítala francouzská armáda téměř 700 000 mužů. Domů se jich vrátí pouhá desetina. A někteří z nich brzy zemřou za záhadných okolností!   Je září roku 1812. Před branami Moskvy usilovně přemýšlí „malý velký muž“, který dovedl obrovskou mnohonárodnostní armádu až sem, […]
od Matěj Soukup 11.10.2021 4.8tis
Jedna z nejvíce seismologicky aktivních oblastí na naší planetě se nachází u pobřeží Japonska. Téměř každoročně jsou Japonci svědky několika desítek silnějších zemětřesení. To vůbec nejničivější v posledním desetiletí zlikvidovalo spolu s následnou vlnou tsunami jadernou elektrárnu Fukušima. Hrozící ekologickou katastrofu se jen tak tak podařilo odvrátit. Ačkoliv dnes víme, že zemětřesení způsobují posuny a […]
od Matěj Soukup 9.10.2021 5.0tis
Když se pětice mladých mužů vracela z basketbalového zápasu na Kalifornské státní univerzitě, určitě ještě netušili, že je to jejich poslední cesta. Čtyři z nich za záhadných okolností zahynuli. Pátého se nikdy nepodařilo najít, je však také pokládán za mrtvého. Pětice se vracela v noci 24. února 1978 z utkání na univerzitě do města Yuba […]