29. listopadu 1981: Za podivných okolností umírá americká herečka Natalie Wood. Shodil ji z jachty její manžel?
Domů     Paranormální jevy
Reinkarnace: Je smrt skutečně konec? Zdá se, že ne…
Jiří Nechanický
od Jiří Nechanický 5.3.2022
1.6tis
158
SDÍLENÍ
1.6tis
ZOBRAZENÍ

„Hořím!“ křičí zoufale do vysílačky pilot James M. Huston. Jeho Corsair dostal zásah do motoru a v plamenech se řítí k zemi. Měla to být jeho poslední mise. A skutečně byla. Zdánlivě banální příběh mrtvého vojáka padlého koncem války při bitvě nad Iwodžimou. Až na to, že tenhle příběh vypráví dvouletý chlapec jménem James Leininger.

Jamese Leiningera (*1998) fascinovala letadla snad od narození. Když ho otec vezme do leteckého muzea a chlapec v něm uvidí letadlo Corsair, okamžitě k němu poklekne a začne ho zkoumat.

„Provádím předletovou kontrolu,“ vysvětlí dvouletý kluk udivenému otci. Postěžuje si, že tahle letadla mají věčně prázdná kola. A skutečně, tento typ letadla má konstrukční nedostatek…

Dětský rozmar? Data ale sedí!

Od této příhody začne mít chlapec psychické problémy, trpí děsivými sny, v nichž se mu zdá, že umírá v plamenech. Zprvu si rodiče myslí, že jde o klasický dětský rozmar. Ale znalosti dítěte o letadlech jsou obdivuhodné.

Většina vzpomínek se navíc ukázala jako pravdivá. Jen se staly někomu jinému – poručíku Jamesi M. Hustonovi mladšímu (1924–1945). Ten skutečně zahynul v hořícím letadle, James Leininger si postupně vzpomněl i na jména spolubojovníků a dokonce i na příbuznou. Té při setkání vylíčí řadu podrobností z jejího života, které rozhodně nemohl znát!

Léčení minulými životy

Jak je možné, že měl chlapec vzpomínky někoho jiného? Narodil se snad mrtvý poručík znovu? Celá řada psychologů a psychoanalytiků je přesvědčena, že si lze vzpomínky z minulých životů vybavit v hypnóze nebo při takzvané regresivní terapii.

Metodu použil již Sigmund Freud (1856–1939), který tímto způsobem léčil problém dívenky, která zvracela, kdykoli se pokusila napít. Co zjistil? Dívenka v jednom z minulých životů prodělala trauma se svou učitelkou.

Když si na něj vzpomněla, odstartoval se problém. Když si při terapii vše uvědomila, byla vyléčena.

Vyříznutý jazyk

V roce 1967 publikuje psychiatr Denys Kelsey v knize Mnoho životů zjištění, že nějaké vzpomínky na své předchozí životy nebo alespoň porod si vybavuje neuvěřitelných 95 procent jeho pacientů!

Pomocí hypnózy tak vyléčí muže, který trpí obsedantní žízní a má potřebu neustále pít. Při návratu ve vzpomínkách se ukáže, že tento muž byl v roce 1938 zajat vlastní jednotkou během španělské občanské války, když se pokusil přeběhnout k nepříteli.

Vojáci ho surově zbili, a když museli ustoupit před postupujícími jednotkami protivníka, vyřízli mu jazyk. Chtěli tím zabránit prozrazení. Muž na následky poranění po několika hodinách zemřel. Poslední, co si pamatoval, byla touha napít se.

Nesmrtelná duše

Křesťané věří, že duše je nesmrtelná, veškeré pochybnosti v tomto směru rozmetá pátý lateránský koncil roku 1513. Učenci našli totiž v Bibli řadů důkazů o tom, že Ježíš o nesmrtelnosti a nesmrtelné duši několikrát mluvil.

Odlišil tak člověka od zvířat, která mají duši smrtelnou. Duše podle křesťanů přežije naši smrt a my budeme čekat na vzkříšení. Ovšem pak je nemožné, aby došlo k převtělení. Podle křesťanů je naše duše svázána s tělem a my budeme jednou vzkříšeni. Takže se na svět skutečně vrátíme, ale nikoli v jiném těle.

Co říká Bhagavadgíta?

Zcela jiný pohled na problematiku reinkarnaci mají ovšem východní národy. V hinduismu je převtělování jedním ze základních prvků víry. Proniklo do ní sice až později, někdy kolem roku 700 před naším letopočtem, nicméně už v jedné ze základních knih hinduismu, Bhagavadgítě, se hovoří o konceptu nesmrtelného já nazvaného átman.

Toto já nezemře s člověkem, ale přejde do jiné nenarozeného těla. Přitom podle hinduistů nemusí jít nutně o člověka, věří, že naše duše se může klidně převtělit i do zvířete nebo rostliny. Z tohoto koloběhu života lze vystoupit až dosažením mókši.

Odměna za dobré skutky?

Jenže kdo určuje nesmrtelnému já, kam se má převtělit? Pochopitelně nemůžeme se nezmínit o karmě. Karma je označována jako zákon příčiny a následku. Karmickou zátěž si tak přenášíme i mezi životy.

Může tak docházet k paradoxním situacím, pokud pomůžeme trpícím a zbavíme je (neoprávněně) bolesti, nijak jim nepomůžeme. Pouze je odsoudíme k tomu, aby si utrpení prožili v dalších životech. Měli bychom se tedy snažit, aby naše karma byla co nejlepší, a chovat se v souladu s dharmou, aby pozitivní síly měly v našem srdci převahu.

Ale aby to nebylo tak jednoduché, mókši lze spolehlivě dosáhnout pomocí zápalných obětí, kdy spálíme většinu svého majetku – a třeba i své děti.

Platon měl pravdu

Zvláštní je, že reinkarnace se objevuje i v dílech řeckých filozofů. Mluví o ní Pythagoras ze Samu (570–510 př. n. l.), ale také Empedoklés z Akragantu (490– 430 př. n. l.) a především Platon (427–347 př. n. l.).

Ten podobně jako hinduisté mluvil o tom, že duše se musí převtělovat za účelem morální očisty. Právě míra našeho morálního chování v minulém životě rozhoduje, podle Platona, o tom, jestli se narodíme jako zvíře, rostlina, nebo člověk a jak příjemný či nepříjemný život nás čeká.

Vím, kde máte rupie!

Poznatky psychoanalytiků nás ale vedou k přesvědčení, že blíže pravdě jsou zřejmě spíše východní víry a Platon než křesťané. Indická dívka Shanti Devi (1926–1987) začala ve svých čtyřech letech mluvit o tom, že se ve skutečnosti jmenuje Lugdi Devi a bydlí ve vesnici Muttra, asi 130 kilometrů od Delhi, kde ve skutečnosti žila.

Vyprávěla také o tom, že měla manžela a zemřela deset dní po porodu jejich prvního dítěte. Nakonec je sestavena komise, která 15. listopadu 1935 Shanti Devi do Muttry doprovodí. Dívka bez problémů najde „svůj“ dům, pozná dědečka i další členy rodiny a dokonce ví i o 150 rupiích ukrytých ve sklepě!

Zemřel jsem v ohni

Nemusíme ale zůstávat v Indii. Například pětiletý Američan Andrew Lucas (*2010) vyčítá své matce, že ho nechala zemřít v ohni. Během občanské války v Bejrútu vybuchla 23. října 1983 bomba, která zabila přes 300 lidí, z toho 241 Američanů.

Jedním z nich byl i seržant Val Lewis bydlící na Main Street 860 v Sumteru v Georgii. Právě na tuhle adresu zavede matku Andrew. Chlapec je navíc schopen popsat i hrůzné detaily své smrti, stejně jako řadu podrobností ze života Vala Lewise!

Foto: PX FUEL
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 28.11.2022 1.2tis
Francouzský spisovatel Guy de Maupassant má problém. Na sklonku života sedí za stolem a snaží se pracovat. Není tam ale sám – upřeně na něj hledí jeho dvojník! Děsivá postava je usazená přímo vedle něj a diktuje mu, co má psát dál… Skončí až ve chvíli, kdy už nebohý Guy de Maupassant (1850–1893) nevydrží a […]
od Filip Appl 27.11.2022 927
Na videoportálu Youtube se nedávno objevilo další zvláštní video. Tentokrát zachycuje hlídače, který si – alespoň to tak trochu vypadá – povídá s duchem. Video bylo natočené kamerou v pečovatelském centru Finochietto Sanatorium v argentinském Buenos Aires ve tři hodiny ráno. Hlídač sedí u svého stolu, když v tom se dveře samy od sebe otevřou. […]
od Adriana Vojtíšková 27.11.2022 1.6tis
Budova, jejíž některé části sloužily nemocným po úctyhodných 140 let, byla ponechána svému osudu poté, co ve městě vyrostl nový moderní zdravotnický komplex.     Něco z historie v ní však údajně stále zůstává. Po Domažlicích se proslýchá, že potemnělými chodbami ponuré nemocnice korzovali duše mrtvých, které dosud nenašly klid. Podobně jako jiné opuštěné objekty, […]
od Jiří Nechanický 25.11.2022 3.0tis
O tom, že sexuální energie a libido má nad lidmi velkou moc, není třeba pochybovat. Bylo by proto podivné, kdyby se toho temné bytosti nepokusily využít. Zejména proto, že náboženské předsudky podporované řadou církví v lidech dlouhodobě vyvolávaly strach ze sexuality. Vštěpování negativních pocitů ze sexu a potěšení je spolehlivou cestou, jak otevřít dveře bytostem, které nás pohltí. Počáteční […]
od Dalibor Vrána 22.11.2022 3.2tis
Roku 2017 se čtveřice přátel v Los Angeles vydává k nápisu Hollywood! Stoupají po kopci Mount Lee, jeden z nich ale uklouzne a od skupinky se oddělí. Když se pak vrací, je bílý jako stěna. Právě prý viděl blonďatou ženu v šatech jako ze 30. Let a v podpatcích. Její kroky nevydávaly žádný zvuk… Narazil […]