Pokud už má někdo doma v garáži veterána, věnuje mu náležitou péči. Kde nejlépe sehnat vhodné součástky?
Úspěch začíná u youngtimerů
Stavba veterána je pro řadu nadšených majitelů velkým koníčkem, a to i navzdory tomu, že výsledek přinese pravděpodobně svému majiteli „jen“ závan nostalgie. V takovém případě nelze prvoplánově hovořit o investici, veterán je pravou srdeční záležitostí.
Celé úsilí začíná už sháněním vysněného vozidla. Pořídit je možné na současném trhu vozidla v různém stavu. Ta potom vyžadují i různou úroveň vašeho zapojení a poctivé ruční práce.
Všeobecně nejjednodušší cestou, jak začít, je zakoupit mladého veterána tzv. „youngtimera“. To jsou vozidla, která dosáhla 20 až 29 a již je na nich patrný sběratelský potenciál. Z těchto modelů se až v průběhu renovace stane plnohodnotný „zasloužilý“ veterán.
Oblíbená jsou tak v tomto segmentu například auta značky BMW vyráběná v letech 1985 až 1995, případně též tuzemská Škoda 130, vozy Toyota Corolla nebo Audi S4.
Renovátorům komplikují život nesehnatelné doplňky
Naopak velmi složitým úkolem je koupě starého a již nedostupného modelu. Hodnota těch nejvzácnějších sběratelských artiklů ostatně atakuje částky dosahující milionů dolarů.
Šikovné ruce jsou pro tuto činnost podmínkou. Renovátoři si poradí s mnohým. Plechy lze vyvařit, plasty zase svařit.
Ne vždy je však úprava tak snadná. Příslovečného zakopaného psa představují doplňky. Především unikátní modely byly stejně tak obohacovány o nestandardní prvky. Setkat jste se mohli s různě specifickou výbavou. A ta je dnes již téměř nesehnatelná.
Kvůli tomu se renovátor snadno ocitne ve fázi, kdy mu díl zkrátka chybí nebo nelze daný prvek opravit. Jde o situaci velmi častou, zakoupení veterána, který má všechny součástky v pořádku a je zcela kompletní, je spíše dílem štěstí.
S nadsázkou bychom to mohli označit přímo za náhodu srovnatelnou s výhrou v loterii. V průběhu času zkrátka dochází k nevratnému poškození či zmizení různých součástí.
Kde sehnat nedostupné součástky
To však majitelům aut nebrání ve snaze o stoprocentní výsledek, byť se mnohdy jedná o vpravdě zoufalý pokus.
V posledních letech klíčovou roli v tomto směru převzal internet. Z doplňků pro automobily se stal mimořádně výnosný byznys. Například v dědictví po rodičích a prarodičích se skrývají poklady, jejichž hodnota zůstává majitelům skryta.
Ty pak často končí ve výprodeji. Kompletní obsahy dílen se hromadně vykupují a následně prodávají i za stonásobek původní ceny.
Poslední šancí renovátorů jsou místní a mezinárodní trhy, na které se sjíždí místní obyvatelé, ale i nadšenci ze vzdálenějších míst.
Je relativně běžné, že poslední chybějící součástku, kterou může být třeba kryt baterie, shání renovátor roky.
Burzy veteránů mohou být ideální příležitostí, jak sehnat vše potřebné třeba sportovní pružiny nebo i střešní nosiče.