Při nedávném archeologickém průzkumu v Brně v ulici Vojtova nedaleko řeky Svratky učinili brněnští archeologové významný objev. Podařilo se jim odkrýt pozůstatky římského vojenského tábora!
Výzkumníci zde při archeologických pracích narazili na 70 metrů dlouhý hrotovitý příkop a na zbytky palisádového opevnění. V příkopě nalezli rozbitý římský jídelní hrnec, i s podpisem jeho bývalého majitele, a také zbytky vojenské výstroje.
Tábor měl čtvercový půdorys, jedna jeho strana byla dlouhá několik stovek metrů. Je otázkou kolik jednotek v táboře sídlilo, ale jak podotkl místní archeolog Václav Kolařík bylo v něm nejspíše několik tisíc vojáků, možná i celá legie.
Pravděpodobným úkolem zdejších římských vojáků bylo kontrolovat brod přes řeku Svratku. Dlouho se tu ale nezdrželi. Vzhledem ke stavební struktuře tábora archeologové odhadují, že zde vojsko tábořilo maximálně několik týdnů.
V době 2. stol. n. l. probíhaly mezi Římsou říši a germánskými kmeny ze střední Evropy Markomanské války. V letech 172-180 se římská vojska pravidelně pohybovala i po území dnešní Moravy.
V Mušově na jižní Moravě stával dokonce stálý římský vojenský tábor, který se měl nejspíše stát budoucím správním centrem nově plánované provincie Markomania. Nejsevernější krátkodobé římské tábory máme prozatím doložené z Jevíčka a Olomouce.