Večer 23. ledna 1974 na nebi nad anglickým Walesem zazáří záhadná světla. Země se otřese. A pak se to kolem hory Cadair Berwyn a Cadair Bronwen hemží vojáky. Netrvá dlouho a mezi místními se rozkřikne, že tady havarovalo UFO!
Waleští ufologové jsou si verzí o zřícení létajícího talíře, kterou armáda rychle zametla pod kobereček, tak jistí, že bulvární noviny o záhadném dění mluví jako o „Roswelšské události“, odkazujíc na profláklou havárii jiného létajícího talíře, k níž došlo v roce 1947 v americkém městě Roswell v Novém Mexiku.
Svědectví o mimozemšťanech
Jenže v roce 1996 se o událostech rozpovídá bývalý voják, který vystupuje pod jménem James Prescott. Prý on a další vojáci z jeho jednotky dostali rozkaz vydat se k hoře Cadair Berwyn – v tu chvíli měl za to, že půjde o další vojenské cvičení.
V okolí hory se to už v tu dobu hemžilo vojáky i armádní technikou a Prescott a několik dalších dostali rozkaz naložit dvě velké dřevěné bedny na náklaďák a odvézt je do přísně střeženého zařízení Porton Down na jihozápadě Anglie, kde se nachází laboratoře ministerstva obrany.
Za žádných okolností nesměli bedny otevřít, ani se nikde zastavovat.
Vědci sází na zemětřesení
Bedny se otevřely až v Porton Down a vojákům v úžasu klesla čelist při pohledu na dvojici mimozemských stvoření. „Těla měřila asi 150 až 180 centimetrů, měla tvar lidského těla, ale tak hubená, že vypadala jako kostry, potažené kůží,“ vzpomíná Prescott.
Později se dozvěděl, že na Cadair Berwyn havarovala mimozemská loď a že někteří mimozemšťané nehodu přežili.
Dá se ale svědectví věřit? Prescott tvrdil, že údajná těla mimozemšťanů převážel 20. ledna, tedy o tři dny dříve, než na místě došlo k otřesům.
Vědci navíc mají k dispozici přesvědčivé důkazy o tom, že oblast v ten den místo mimozemské lodi zasáhlo zemětřesení.
A světla? Ta se dají vysvětlit vzácným světelným jevem, který zemětřesení často provází.