reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Vesmír a technologie
Rozléhal se ve Skalistých horách tajemný mechanismus řídící chod naší existence?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 31.5.2022
3.1tis
Jaký strašný hluk se rozléhal skalistými horami? FOTO: Unsplash
315
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Brent Swancer, záhadolog žijící v Japonsku, vyslechne podivuhodné svědectví. Svěří se mu s ním muž, který se vydal na túru do přírodního parku ve Skalistých horách amerického Colorada. Nikdy na ni nezapomene!

Jaký strašný hluk se rozléhal skalistými horami? FOTO: Unsplash Muž prý na obloze viděl ptáka zastaveného v letu. FOTO: Unsplash

Je krásný slunečný den, fouká příjemný lehký větřík. Idylka ale nemá mít dlouhého trvání. Muž začíná ve vzduchu vnímat zvláštní hučení a vrčení, jako kdyby v dálce pracoval nějaký obrovský těžký stroj. Záhadný zvuk nabírá na síle.

Jeho intenzita roste takovým způsobem, že z toho až bolí uši a svědka drtí pocit, že se mu snad rozskočí mozek v hlavě! Je to víc a víc nesnesitelné, a zacpání uší nepomáhá, lapen v šílené pasti by si muž nejradši začal rvát vlasy, jen aby hluk něčím přehlušil, když tu náhle… LUP!

Ozývá se prasknutí a krajinou zavládne milosrdné ticho. Muži se z čela řine pot, ale úlevou se musí smát. Příšerný stav pominul. Nebo tím všechno teprve začalo?

Muž prý na obloze viděl ptáka zastaveného v letu. FOTO: Unsplash

Jako dávné fosilie

Po nečekaném zapraskání nenásleduje vůbec nic. Žádné zvuky z lesa, ani ptáci nezpívají. Vše leží utopené v tichu. Muž začíná mít obavy, jestli ten praskavý zvuk snad nebyly jeho uší bubínky. Dívá se kolem sebe a cítí, že něco není v pořádku.

Po chvilce si uvědomuje, že větve v korunách stromů už se zvolna nekymácí. Vítr ustal? Muž jde dál nehybnou krajinou, hluboký pocit znepokojení jím vnitřně zmítá. Pak uvidí něco, co mu vyrazí dech. „Kousek ode mě visel ve vzduchu pták.

Zastavený uprostřed letu, jako kdyby byl fosílií lapenou v jantaru. V tom strašlivém tichu jsem začal panikařit, nechápal jsem, co se to děje…“ otřásá se muž při vzpomínce. Najednou se ozve další hlučné prásknutí!

A muže poté doslova smete vlna zvuků. Všechno je zpátky, pták pokračuje v letu, vítr fouká, stromy se kývají. Dodnes nechápe, co ho to potkalo. Jaký stroj mohl ve Skalistých horách slyšet? Restartoval se snad nějaký mechanismus držící v chodu náš svět?

Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 28.6.2022 1.7tis
Vývoj robotů jde dopředu skutečně mílovými kroky. Dokládá to i oznámení miliardáře Elona Muska, šéfa americké společnosti Tesla. Právě ta nyní vyvíjí nového humanoidního robota jménem Optimus. Optimus má měřit 173 centimetrů a vážit 57 kilogramů. Je naprogramován tak, aby se dokázal orientovat v prostoru a plnit jednoduché povinnosti. Pomáhat by měl v továrnách a […]
od Mirek Brát 25.6.2022 1.7tis
Díla romanopisce Julese Verna udivují i v moderní současnosti množstvím faktografie, vizionářským přístupem a bohatstvím témat. Někteří badatelé se však domnívají, že je mezi řádky textu ukryté i cosi navíc. Konkrétní romány jsou dokonce spojovány se záhadou templářského pokladu. Jules Verne byl nejen skvělý vypravěč, který do svých děl umně začlenil mnoho technických a vědeckých poznatků. […]
od Mirek Brát 24.6.2022 821
Některé regiony, aby lapaly pocestného na večeři a nocleh rybářskou sítí. Jiné čelí celosvětové invazi záhadologů. Legendární Oblast 51 za „velkou louží“ zná asi většina z nás. A co takhle její evropský protějšek, kterým může být i francouzská vesnice Rennes-le-Château? V obci žije necelá stovka obyvatel. Každý rok sem však přijíždějí desítky tisíc lidí ze všech […]
od Mirek Brát 23.6.2022 1.7tis
Kde je voda, tam může být život. Tak zní ve zjednodušené podobě vědecká poučka. První molekula života se vykulila na souš právě z oceánu. I z toho důvodu je dávána možná existence živých organismů mimo naši planetu do souvislosti s vodním prostředím. Kde hledat ve vesmíru vodu? Voda ve vesmíru existuje. Najdeme ji v mezihvězdných […]
od Adriana Vojtíšková 21.6.2022 3.1tis
Pruhy zcela obyčejné, nebo mající hlubší význam? Takovou otázku si pokládá veřejnost při pohledu na snímky ze sondy Mars Reconnaissance Orbiter.   Tmavé i světlé svažující se pruhy (tvarem připomínající pánskou kravatu) se na Marsu vyskytují především v oblasti Arabia Terra. Klesající pruhy jsou většinou malé útvary o délce maximálně několika stovek metrů. Americké profesorky […]