reklama
29. června 1968: Během letu z amerického Illinois do Texasu z paluby letadla za nejasných okolností mizí jeden z cestujících - Jerrold Potter.
Domů     Paranormální jevy
Canneto di Caronia: Prokletá sicilská vesnice
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 31.5.2022
3.0tis
Samovznícení? Poltergeist? Náhoda? Nevíme… Foto: UnSplash
306
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Podivný případ se odehrává v italském městečku Canneto di Caronia na Sicílii v roce 2004. Vše začíná 24. ledna. Dva obyvatelé města málem uhoří ve svých vozech, když jim během jízdy jejich auta sama od sebe vzplanou.

Samovznícení? Poltergeist? Náhoda? Nevíme... Foto: UnSplash Canneto Caronia-   Bylo by to hezky... kdyby pořád něco nehořelo... Foto: Giovanni.prinzi /CC BY-SA 4.0 Může za podivné ohně snad nějaká entita? Foto: UnSplash

Případy jsou téměř identické – řidiče nejprve překvapí podivný zvuk vycházející z navigace a také samovolné troubení. Jako by si auta vyváděla, co chtějí. Pak náhle zahoří jasnými plameny. Jeden z postižených vyvázne s popáleninami, druhý si zachrání život, když jen o vlásek unikne explozi vozu.

Může jít o náhodu, dalo by se říct. Jenže nikdo nečeká, že tyto dvě na sobě nezávislé události jsou pouhým předvojem děsivých jevů budoucích.

Ještě toho večera zaznamená podivný úkaz místní centrála jedné telefonní společnosti. Její zákazníci z oblasti kolem Canneta volají telefonní čísla, která neexistují! Jde snad o nějakou poruchu? Jenže to není vše.

V domě muže jménem Nino Pezzino údajně zničehonic vzplane pojistková skříňka. Přestože ji okamžitě nahradí zcela novou, ta chytne opět. Samovznícení elektrických zařízení pokračují i v následujících dnech, kdy postihnou celkem 29 domů v městečku!

Lidé hlásí, že jim chytají vysavače, ale například i nábytek, nebo dokonce vodovodní potrubí. Do celé věci se vkládá místní elektrárenská společnost, která oblast odpojí od sítě. Jenže nevysvětlitelné jevy pokračují a jsou přitom dokumentovány videozáznamy a fotografiemi. Co se to v sicilském městečku děje?

Canneto Caronia- Bylo by to hezky… kdyby pořád něco nehořelo… Foto: Giovanni.prinzi /CC BY-SA 4.0

VĚDĚC DŮLEŽITÝM SVĚDKEM

Podivné požáry zachvátí kdeco a mají řadu očitých svědků. Jedním z nich je i profesor fyziky Giuseppe Maschio. V jednom domě pozoruje elektrický kabel, do něhož nejde proud. Místnost je vyklizená, nachází se v ní pouze jedna židle.

Bez jakékoliv příčiny, přímo před zraky výzkumníka, začne hořet! Nevysvětlitelný úkaz ho nenechá na pochybách, že to, co se tu děje, je paranormálního původu. „Něco tam venku se stará o to, že se zde může vytvořit nepochopitelně mohutné magnetické pole.

Pole tak silné, že bych nikdy nepovažoval za možné, že na této planetě může existovat,“ nastiňuje Maschio možné vysvětlení. Stojí ale za vším opravdu magnetismus?

Může za podivné ohně snad nějaká entita? Foto: UnSplash

JAK TO TEDY JE?

Do oblasti jsou vyslány dokonce vojenské jednotky, aby vše řádně prošetřily. Jelikož však žádné objasnění nepřinesou, vyvstávají různé senzační spekulace. Za vším prý může stát ponorka, která se nachází nedaleko v moři a jejíž pohon vytváří ono silné magnetické pole.

Ve hře je prý rovněž kulový blesk, polární záře, nebo aktivita blízké sopky Etny. Žádná z těchto teorií se však nikdy neprokáže. A tak zbývá jen jediné: v městečku Canneto řádil poltergeist! Nasvědčuje tomu zejména charakter událostí.

Mezi projevy tzv. hlučného ducha se totiž řadí právě samovolné vzněcování předmětů, nebo poruchy v elektroinstalaci. Jako oficiální příčinu jevů v Cannetu však poltergeista uvést nelze, protože jeho existence nikdy potvrzena nebyla.

Je ovšem možné vzít tuto hypotézu v potaz. Co když italské městečko opravdu zachvátil zlý duch?

Foto: UnSplash, Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.3tis
Tragické krveprolití, při němž umírá šest členů rodiny DeFeových, se stává předlohou několika hororů. Skutečný příběh odehrávající se v roce 1974 v městečku Amityville je přitom stejně děsivý a záhadný jako jeho verze filmové verze.     Krvavá scéna se policistům naskytne v noci 13. listopadu 1974 poté, co vtrhnou do domu na Ocean Avenue […]
od Mirek Brát 26.6.2022 1.5tis
Broumovský klášter Řádu svatého Benedikta je spojen nejen s takzvanou kopií Turínského plátna, ale i s fextem, člověkem, jehož ostatky se po smrti jaksi odmítají rozložit. Důkaz se nachází v klášterním podzemí. Do východočeského Broumova se v roce 2000 dostal soubor desítek mumifikovaných těl ze sedmnáctého a osmnáctého století. Původně byly uchovávány v kryptě farního kostela svatého Prokopa ve Vamberku. […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 3.3tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 2. část Obchvat Stocksbridge, Stocksbridge Ve srovnání s ostatními se jedná o poměrně novou silnici, i tak se ale k Stocksbridge váže plno paranormálních událostí. Silnice spojuje M1 s A1616 a od zahájení stavby v roce 1988 se stala místem pro řadu strašidelných podvodů. Během prací dva hlídači […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 1.7tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 1. část Cesta duchů, A75 od Gretny po Annan Jen na skotské straně hranice je trasa pověstná extrémně špatně osvětlenou silnicí. Od Gretny po Annan si mohou tmavé cesty pohrát s myslí člověka a vyvolají obzvláště děsivé představy. Zejména paranormální minulost této silnice je velmi dobře známa. Policie […]
od Dalibor Vrána 22.6.2022 2.5tis
Koncem podzimu 1974 se tehdy ještě začínající spisovatel Stephen King (*1947) trápí se svou novou knihou. Spolu s manželkou Tabithou (*1949) jedou na výlet do Boulderu v Coloradu. Netuší, že mu to změní jak kariéru, tak vlastně i celý život… Místní dají Kingovým tip, ať vyrazí do hor, pročistit si hlavu. Stephenovi to přijde jako […]