Pozůstatky hradu se zvláštním jménem Zvěřinec najdeme ve Středočeském kraji v okrese Příbram.
Své jméno mohl získat po bývalé oboře v okolí, avšak někteří badatelé a romantické duše ho spojují se staročeským jménem zvěrokruhu, kterému se také mělo říkat ,,zvěřinec“.
Hrad svojí mystičností očaroval i Karla Hynka Máchu, který jako student trávil prázdniny v blízkých Měšeticích. Mácha měl zcela jistě cit pro místa se zvláštní energií.
Připomeňme si kupříkladu jeho návštěvu hradu Houska, jenž je znám svou ,,dírou do pekla“ a rovněž celou řadou paranormálních aktivit.
Místní legendy a zvláštní jevy
Místní pověst vypráví, že v útrobách kopce, na němž hradní zřícenina stojí, se nachází spící vojsko, podobně jako je tomu v legendách o našem Velkém Blaníku nebo slovenské zřícenině hradu Sitno.
Mají se zde nacházet i poklady, které jsou stejně jako i na dalších podobných magických místech přístupné pouze na Velký pátek.
Někteří místní obyvatelé měli také v souvislosti s hradem podivné zážitky, avšak je pochopitelné, že zdaleka ne každý o nich chce veřejně hovořit…
Ochranné menhiry?
V místě, kde stojí hrad, jsou prý občas vidět rozsvícená okna, která však samozřejmě neexistují. A tak si můžeme klást otázku, zda na hradě skutečně dochází k nějakým paranormálním jevům.
Ty však mohou mít svůj původ ještě v dávnějších dobách, jelikož na svazích kopce pod hradem se nacházejí tři vztyčené kameny, připomínající menhiry. Tyto posvátné kameny najdeme ostatně i v blízkém okolí, například poblíž obce Chlístov.
Konkrétně se jedná o tzv. „Chlístovské menhiry“, pocházející z předkřesťanských dob. Podle senzibila Jaromíra Kozáka tyto menhiry údajně vyzařují pozitivní energii, zatímco okolí vnímá naopak jako energeticky silně negativní…
Spoutání zla?
Bylo tomu tak snad rovněž i v případě kamenů kolem hradu Zvěřinec? Na místě někdejší věže prý citliví lidé vnímají pozitivní energii. Téměř se tedy zdá, že menhiry měly kdysi chránit tato místa před negativním vlivem zvenčí…