3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     S Kelty na vodu
S Kelty na vodu
od 30.6.2021
6.5tis
I menší řeky byly pro naše předky důležitou komunikací. A občas se hodí i nám.
636
SDÍLENÍ
6.5tis
ZOBRAZENÍ

Pokud vás zlobí, že se ulice či náměstí přejmenovávají po každé revoluci či jen dílčí změně politického klimatu, dejte si na mapu něco trvanlivějšího: zeměpisné názvy. Mezi nimi k opravdovým „konzervám“ patří jména řek. Jen pozor na Kelty na dávných paddleboardech!

Alegorie řeky Metuje. Sochařské dílo Olbrama Zoubka. I menší řeky byly pro naše předky důležitou komunikací. A občas se hodí i nám. Řeky jako „mokré silnice“ i zdroj obživy. Platilo a platí. Pohled pod hladinu řeky Úpy. Řeku Jizeru pojmenovali Keltové.

Pravda, keltské bojovníky stojící na kmeni stromu s bidlem v ruce, už na našich vodních tocích nepotkáte. Přesto je i keltský duch stále přítomen v mnoha názvech říčních toků na území naší republiky.

reklama

Čím je řeka větší, tím je dána stabilnější záruka, že ponese nějaké dávné jméno. Co se týká potoků, tam jsou jména výrazně mladší. Platí to nejen u nás, ale i v sousedním Německu.

V dávných dobách, v časech neexistence zpevněných cest, byly řeky pro všechny civilizace ideální komunikací.

Alegorie řeky Metuje. Sochařské dílo Olbrama Zoubka.
Alegorie řeky Metuje. Sochařské dílo Olbrama Zoubka.

Od Ilyrů po Germány

Nejde jen o Kelty. Například název východočeské řeky Metuje je vysvětlován na základě ilyrského – indoevropského názvu pro střed: met. Metuje znamenala střední řeku ležící mezi řekami Úpou a Orlicí.

reklama

Ostatně, i samotný název řeky Úpy je vykládán z baltského nebo keltského slova označujícího řeku v obecném smyslu slova.

Řeky jako „mokré silnice“ i zdroj obživy. Platilo a platí. Pohled pod hladinu řeky Úpy.
Řeky jako „mokré silnice“ i zdroj obživy. Platilo a platí. Pohled pod hladinu řeky Úpy.

Po Ilyrech se na našem území objevují již zmiňovaní Keltové. Jim vděčíme za názvy řek Jizera a Ohře. Gemánského původu jsou u nás jména řek Labe a Vltava. Slovo Labe je slovanská obměna germánského jména Albí a znamenalo bílá.

Jméno Vltavy pochází z germánského Wilt-ahwa, což by se dalo přeložit jako dravá voda. Zajímavou možnost výkladu nabízí řeka Mže. Její název je vykládán dvojím způsobem: buď se spojuje s keltským jménem Maasy, nebo se vykládá z germánštiny jako „bažinatá voda“.

Řeku Jizeru pojmenovali Keltové.
Řeku Jizeru pojmenovali Keltové.

Epilog

Pokud budeme zkoumat původ názvů našich řek, měli bychom na jejich hladinách dávat pozor, protože před našimi zraky nebudou proplouvat pouze Keltové, ale i Ilyrové, Markomani, Kvádové a možná se tu a tam mihne i nějaký ten zabloudivší Říman.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 1.9tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.4tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.0tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.8tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz