Domů     Záhady historie
S Kelty na vodu
Mirek Brát
od Mirek Brát 30.6.2021
6.5tis
S Kelty na vodu
I menší řeky byly pro naše předky důležitou komunikací. A občas se hodí i nám.
636
SDÍLENÍ
6.5tis
ZOBRAZENÍ

Pokud vás zlobí, že se ulice či náměstí přejmenovávají po každé revoluci či jen dílčí změně politického klimatu, dejte si na mapu něco trvanlivějšího: zeměpisné názvy. Mezi nimi k opravdovým „konzervám“ patří jména řek. Jen pozor na Kelty na dávných paddleboardech!

Alegorie řeky Metuje. Sochařské dílo Olbrama Zoubka. I menší řeky byly pro naše předky důležitou komunikací.  A občas se hodí i nám. Řeky jako „mokré silnice“ i zdroj obživy. Platilo a platí. Pohled pod hladinu řeky Úpy. Řeku Jizeru pojmenovali Keltové.

Pravda, keltské bojovníky stojící na kmeni stromu s bidlem v ruce, už na našich vodních tocích nepotkáte. Přesto je i keltský duch stále přítomen v mnoha názvech říčních toků na území naší republiky. Čím je řeka větší, tím je dána stabilnější záruka, že ponese nějaké dávné jméno.

Co se týká potoků, tam jsou jména výrazně mladší. Platí to nejen u nás, ale i v sousedním Německu. V dávných dobách, v časech neexistence zpevněných cest, byly řeky pro všechny civilizace ideální komunikací.

Alegorie řeky Metuje. Sochařské dílo Olbrama Zoubka.

Od Ilyrů po Germány

Nejde jen o Kelty. Například název východočeské řeky Metuje je vysvětlován na základě ilyrského – indoevropského názvu pro střed: met. Metuje znamenala střední řeku ležící mezi řekami Úpou a Orlicí. Ostatně, i samotný název řeky Úpy je vykládán z baltského nebo keltského slova označujícího řeku v obecném smyslu slova.

Řeky jako „mokré silnice“ i zdroj obživy. Platilo a platí. Pohled pod hladinu řeky Úpy.

Po Ilyrech se na našem území objevují již zmiňovaní Keltové. Jim vděčíme za názvy řek Jizera a Ohře. Gemánského původu jsou u nás jména řek Labe a Vltava. Slovo Labe je slovanská obměna germánského jména Albí a znamenalo bílá.

Jméno Vltavy pochází z germánského Wilt-ahwa, což by se dalo přeložit jako dravá voda. Zajímavou možnost výkladu nabízí řeka Mže. Její název je vykládán dvojím způsobem: buď se spojuje s keltským jménem Maasy, nebo se vykládá z germánštiny jako „bažinatá voda“.

Řeku Jizeru pojmenovali Keltové.

Epilog

Pokud budeme zkoumat původ názvů našich řek, měli bychom na jejich hladinách dávat pozor, protože před našimi zraky nebudou proplouvat pouze Keltové, ale i Ilyrové, Markomani, Kvádové a možná se tu a tam mihne i nějaký ten zabloudivší Říman.

reklama
Související články
od Jan Šedivý 23.10.2021 919
Během života vladaře Karla IV. se odehraje mnoho výjimečných událostí. Má mezi ně patřit i působení slepého věštce na jeho pražském dvoře. Tento nevidomý muž měl totiž spatřit děsivou budoucnost českých zemí! Jezdci na koních vjíždějí do pražských uliček. Kolem roku 1360 přivážejí k římskému císaři a českému králi Karlu IV. (1316–1378) slepého muže přezdívaného Tartar. Hoch pocházející z Domažlicka […]
od Jan Šedivý 22.10.2021 933
Příběh odvážné Francouzky, která zahynula krutou smrtí na hranici, přitahuje i po staletích. Byla a zůstala ojedinělým zjevením, symbolem hrdosti a statečnosti. Johanka se Francií prohnala jak vítr, který nepřináší jen svěží vzduch, ale především vytoužené spasení. Johanka (1412–1431) se pravděpodobně narodila 6. ledna roku 1412 Jakubovi d´Arcovi a jeho ženě Isabele, kteří žili v lotrinské vesnici Domrémy. […]
od Jan Šedivý 22.10.2021 1.8tis
Na břehu řeky Boyne, necelou hodinu cesty od hlavního irského města Dublinu, stojí v přírodě něco, co na první pohled připomíná obrovský pecen chleba, který si tu odložil nějaký pravěký obr. Kamenná mohyla je však velice zajímavá. Už jen samotný fakt, kdy byla postavena, stojí za povšimnutí. Newgrange bylo podle odhadu vytvořeno přibližně okolo roku […]
od Jan Šedivý 21.10.2021 2.1tis
Zajíc s parožím, který umí napodobit lidskou řeč, rád si pochutná na whisky a páří se jenom za nevlídných, bouřlivých nocí. Myslíte si, že jde jen o výplod fantazie? Možná ano, možná ne. Vědci si myslí, že aspoň zčásti může mít americká legenda pravdivý základ. Zajdalen se vyskytuje hlavně v západním cípu USA. Je tady […]
od Mirek Brát 21.10.2021 3.0tis
Podmořská archeologie přichází stále s novými objevy. Památky dochované na mořském dně jsou v některých případech staré až několik tisíc let. Nedávno například podvodní archeologové ohlásili nález „bulharské Atlantidy“. Je opravdu „vymalováno, uklizeno“, pátrání po Atlantidě tím končí?   Nálezy byly učiněné jen několik metrů pod hladinou řeky Ropotamo nedaleko bulharského černomořského letoviska Primorsko. Mluví […]