26. listopadu 1977: Televizní vysílání v částech jižní Anglie přerušuje údajná mimozemská bytost Vrillon, vyzývající k odzbrojení.
Domů     Záhady historie
Šachy: Hra, která je opředena mnoha legendami
Jiří Nechanický
od Jiří Nechanický 4.11.2022

komerční sdělení
367
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Pokud se zdá být doloženo, že šachy se zrodily v Indii kolem 6. století po Kristu, jejich původ dal vzniknout mnoha legendám. Podívejte se na přehled legendárních ambasodorů této královské hry od mudrce Sissy až po hvězdu Neflixu.

Moderní netflixovský mýtus – Geniální Beth Harmonová poráží muže

V seriálu, který se stal naprostým hitem, se z chovankyně dětského domova stane geniální šachistka, která se utkává s nejlepšími muži a razí si cestu za titulem absolutní světové šampionky.

Ve skutečnosti je tento vábivý příběh do velké míry pouhá pohádka, sice pro šachy neexistuje žádná genetická predispozice, ale žen ve smíšené špičce je velmi poskrovnu.

Důvodem je, že ačkoli se jedná o smíšené mistrovství, hrají v něm převážně muži. Hráčky dávají přednost účasti v ženském šampionátu, který není otevřen mužům. Ten byl založen v roce 1927, aby povzbudil ženy ke hře v šachy, která byla tehdy považována za mužskou. Záměr byl chvályhodný, ale bránil ženám v soutěži s těmi nejlepšími, a tím i v pokroku.

Velmi podrobně se dějinám žen v šachu věnuje Jennifer Shahade ve své knize Šachové královny (angl. Chess Queens).

Dvojnásobná šachová mistryně Spojených států amerických mezi ženami a také skvělá hráčka pokeru, ve své knize líčí skutečný příběh mistryně světa v šachu cestující po světě a soutěžící v mužském sportu s nejslavnějšími hráči všech dob.

1. března 2015 byla Hou Yifan, nejlepší světová hráčka, na 59. místě Judit Polgár z Maďarska bojovala pouze ve smíšených soutěžích. V roce 1993 porazila mistra světa Borise Spasského a jako jediná žena dokázala vzít partii jednomu z nejlepších hráčů historie Garrimu Kasparovovi.

Ve smíšeném světovém žebříčku se umístila na 8. místě.

Je „královská hra“ nejstarší intelektuální hrou na světě?

Tato svůdná myšlenka dala vzniknout mnoha hypotézám o původu hry, které jsou stejně početné jako fantaskní a nikdy nebyly s jistotou prokázány. Počátky deskových her lze tedy nalézt ve védské Indii, 2 000 let před Kristem.

Sám Buddha prý 500 let před Kristem kázal o nedělích proti hazardu! Dnes se připouští, že šachy se poprvé objevily v Indii, ale až kolem 6. století našeho letopočtu.

Moudrý muž jménem Sissa

Podle legendy byl údajným vynálezcem indických šachů bráhmín jménem Sissa. Čaturangu prý vymyslel, aby svého prince rozptýlil od nudy a zároveň mu ukázal slabost krále bez doprovodu.

Panovník mu chce poděkovat a nabídne mudrci možnost vybrat si odměnu. Sissa žádá jen trochu pšenice. Vyzve vládce, aby na první políčko šachovnice položil jedno zrnko pšenice, na druhé dvě, na třetí čtyři, na čtvrté osm a tak dále, až do čtyřiašedesátého políčka, přičemž počet zrnek pokaždé zdvojnásobí.

Panovníkovi se tento požadavek zdál velmi skromný a byl tímto příkladem překvapen a pobaven. Král však nikdy nemohl Sissu odměnit: když se to vezme kolem a kolem, měl dostat ne jeden pytel, ale 18 446 744 073 709 551 615 zrn… to znamená celou světovou úrodu za zhruba pět tisíc let!

Středověké legendy

Od 13. století se šachy staly na Západě běžnou hrou. Osvícení hráči chtěli dát „královské hře“ prestiž a legitimitu vysoké antiky. V té době kolovaly četné pověsti a legendy. Někteří věděli, že hra pochází z Východu, a tak si představovali krále Šalamouna, jak hraje šachy, aby oslnil královnu ze Sáby.

Jindy filozof Xerxes nabídl babylonskému králi Evilmodorachovi tuto válečnou hru, aby utišil jeho vražedné šílenství. Moudřejší, kteří si všimli, že Bible se o šachách nezmiňuje, našli „vynálezce“ v řeckém světě spojením dvou význačných postav, o kterých si už vysnily mnohé : Aristoteles tak učil šachy mladého Alexandra Velikého…

Palamedes, mýtus dvorské společnosti

Poslední legenda sahá až do mytologie: Palamédés, hrdina Iliady a velký Odysseův sok, prý vynalezl strategickou deskovou hru , aby zabavil řecké vojsko, když se obléhání Tróje protahovalo.

Řek Palamedes, proslulý svou inteligencí, je dodnes tím, komu se připisuje mnoho vynálezů: abeceda, čísla, peníze, kostky nebo právě hru, která připomínala šachy.

Palamédés je také jméno rytíře kulatého stolu, který zaujímá významné místo ve dvorské literatuře 13. století. Legenda o králi Artušovi využívá homonymie s řeckým hrdinou a činí z tohoto rytíře Palaméda, syna babylonského sultána, který však konvertoval ke křesťanství, instruktora svých spolubojovníků v této hře, kterou si přivezl z Východu.

Tento Palamédés se stává „ideálním“ vynálezcem šachové hry pro středověkou společnost: slučuje pověst se skutečným orientálním původem a hru považuje za iniciační kurz, který je součástí hledání Grálu.

Rytíř, který se zasloužil o „nejušlechtilejší z her“, Palamédés je zobrazen s erbem „šachované stříbrné a sobolí“, tedy v černobílé šachovnici. Přivlastněním hry si středověká společnost vytvořila vlastní mýtus:

pro mnoho hráčů zůstal Palamédés „vynálezcem šachů“ až do 19. století!

Foto: PEXELS, PXHERE
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.11.2022 66
I v dnešních turbulentních časech mohou lidé spoléhat na to, že až bude nejhůře a zálohy na energie jim budou bezostyšně okupovat rodinný rozpočet, z hory Blaník jim vyjede na pomoc rytířské vojsko. Ovšem, aby se pak nedivili, když místo rytířů v brnění, jim na domovní zvonek zazvoní skupinka rozšafných druidů! Památná hora Blaník není […]
od Mirek Brát 25.11.2022 986
Antický svět byl místem překotného rozvoje technologií a působivých dovedností. V této době se objevily artefakty, které jako by měly vzniknout až o stovky i tisíce let později, přesto byly vytvořeny. Pak je zde skupina vynálezů, která se jaksi ztratila v čase. Patří k nim i římské nerozbitné sklo – Vitrum Flexile. Mezi antické artefakty, které předběhly svoji […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 2.3tis
Chcete se osvobodit? Tak zůstaňte mrtví jednou pro vždy. Jinak se budete znovu trápit po další ze svých životů. Nevíte, jak se vymanit z neustálého koloběhu utrpení? Recept nejen na svobodu v sobě ukrývá Tibetská kniha mrtvých. Co chcete, aby se s vámi stalo po smrti? Mnoho Evropanů vám odpoví stejně: „To je jedno, vždyť budu mrtvý.“ Některé […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 2.9tis
Samota Františkov nedaleko Kvildy na Šumavě je dlouhodobě v hledáčku hledačů pokladů z 2. světové války. Vyprávějí se o ní totiž téměř neuvěřitelné příběhy. Po obsazení Němci se tu údajně měly začít ukrývat důležité písemnosti a možná dokonce cenné nacistické poklady či alespoň přístupové kódy k nim.     Před válkou objekty ve zdejším areálu […]
od Mirek Brát 22.11.2022 2.6tis
Řeka Aare je nejdelší řekou, která pramení a svoji pouť také končí ve Švýcarsku. Na jejím toku se nachází nejen čtyři desítky vodních elektráren, ale údajně také místa, kde není radno se k řece přibližovat. Podle legend sahajících až do šestnáctého století je zde riziko nepříjemného setkání s vodní příšerou! Záhadní tvorové s hadím tělem jsou součástí místního […]