Muž vytváří na zdi zvláštní reliéf. Pospíchá, aby bylo jeho umělecké dílko dokončeno co nejdřív! Tyto tajemné obrazce najdete uvnitř pozůstatků skalního hradu Sloup na Liberecku i dnes. Mají jakýsi skrytý smysl, který nám uniká?
Romantický vzhled bývalé pevnosti, tyčící se na skále nad obcí Sloup v Čechách, zaujme nejednoho návštěvníka. A to nejen polohou v nádherném regionu na okraji Lužických hor, ale také zvláštní historií.
Zdejší oblast je spojena s již pravěkým osídlením, ale hrad nechala postavit až ve středověku místní šlechta. Za jeho vznikem zřejmě stojí rod Ronovců. Anebo bylo vše trochu jinak?
Záhady souvisí i s následujícími staletími, které nebyly v Českých zemích právě klidné.
Sloup byl již v polovině 15. století vypálen lužickými vojsky, ale brzy poté obnoven jeho tehdejším vlastníkem – loupeživým lapkou Mikulášem Pancířem ze Smojna. Co se stalo dál?
Obléhání Švédy během třicetileté války znamenalo pro většinu původního hradu téměř totální zkázu. V barokní době se místo stalo sídlem poustevníků a později i letním sídlem novodobé šlechty.
Tehdy se přestavbami téměř zcela změnil ráz původní středověké pevnosti. Pocházejí i z této doby zvláštní rytiny, které najdeme ve vnitřních částech Sloupu? A jde pouze o pozůstatky na řádění dávných vandalů?
Mezi nejtajemnější z nich patří reliéfy volného lva, a také lva v kleci, nacházející se na zdech takzvané Zbrojnice. Naznačují snad souvislost s něčím, co vše může v mystice symbolizovat lev?
Anebo jde o upozornění na jakési tajné bratrstvo (snad templáře?), jak naznačují někteří záhadologové? Zřejmě však jde pouze o velice nepravděpodobnou hypotézu…