Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Shakespearova díla: Byl skutečný Shakespeare jen negramotný prosťáček?

Na kontě má nejméně 36 fascinujících a nestárnoucích divadelních her, 154 sonetů a několik básní. Jde o jednoho z nejvýznamnějších autorů historie literatury, jehož vliv na divadlo je stále patrný. Má to ale háček, autorem významných děl je prý někdo jiný.

Jeho dramatické hry přežily stovky let a ještě dnes patří do stálého divadelního repertoáru i školních osnov. Ve školách se obvykle učí, že literární velikán se narodil a zemřel ve stejný den, tedy 23.

dubna, že je nazýván „bardem z Avonu“ nebo že mezi jeho největší díla patří slavné tragédie, jako jsou Romeo a Julie, Hamlet, Othello či Macbeth. Mnohem méně studentů se však ve školních lavicích dozví, že autorem zmiňovaných děl ve skutečnosti možná vůbec nebyl tolik oslavovaný William Shakespeare (1564–1616), neboť muž tohoto jména možná vůbec nedokázal napsat jedinou kloudnou větu.

Na základě jakých důkazů je Shakespearovo autorství v obrovském měřítku zpochybňováno?

Shakespearova sbírka sonetů, foto Wikimedia Commons
PROSTŤÁČEK, KTERÉHO NIKDO NEZNÁ

Informace v učebnicích literatury působí dojmem, že život věhlasného spisovatele byl dobře zmapován. Ve skutečnosti však lze většinu z nich označit za pouhé domněnky a spekulace. Pravdou totiž je, že mezi několika miliony dokumentů, které se z dané doby dochovaly, existuje pouhých 30 zmínek o muži jménem William Shakespeare, který se v roce 1564 narodil ve Stratfordu nad Avonou.

Ani jedna z nich není literárního charakteru. Jako kdyby snad Shakespeara tehdy nikdo neznal. Přitom už v době svého vzniku byla jeho díla vysoce ceněna a divadelní hry sklízely úspěch. Neexistuje ani jediná zmínka o tom, že by tomuto muži kdokoliv za jeho díla platil.

Navíc není ani doloženo, že by skutečně vystudoval tamní gymnázium. Někteří dokonce pochybují, zda vůbec uměl psát. Mohl by snad vzdělaný věhlasný spisovatel dopustit, aby jeho žena a děti zůstaly negramotní?

Tím výčet nesrovnalostí nekončí.

Shakespearův rodný dům ve Stratfordu, foto Wikimedia Commons
ZÁHADA POSLEDNÍ VŮLE

Už v době svého vzniku byla jeho díla vysoce ceněna a divadelní hry sklízely úspěch. V takovém případě by se dalo očekávat, že se William Shakespeare ze Stratfordu nad Avonou nedočká se ani honosného pohřbu, kterého se úspěšným anglickým spisovatelům obvykle dostává.

Jenže to se nestane. A ani v Shakespearově poslední vůli, která zjevně není psána stejnou rukou, která stvořila slavné hry a básně, není o těchto literárních skvostech ani zmínky. Je možné, že by muž, který v závěti detailně vypisuje veškerý majetek, jednoduše opomněl zmínit své celoživotní dílo, které už tehdy mělo nezanedbatelnou hodnotu?

Nebo je snad pravda taková, že skutečný William Shakespeare jemu přisuzovaná díla nikdy nenapsal? Vždyť ani historické prameny ho jako autora neuvádějí a pochybnosti o jeho autorství přetrvávají už od 18. století!

Královna Alžběta I., foto Wikimedia Commons
PŘÍLIŠ MNOHO ZNALOSTÍ

V neprospěch Williama Shakespeara hovoří i jiné důkazy. Lidé dobře obeznámeni s tvorbou, která je mu přičítána, se shodují, že autor musel dosáhnout vyššího vzdělání, mít výbornou znalost hned několika dalších jazyků, a to francouzštiny, latiny a řečtiny, i právnické terminologie.

Nastudovanou měl také klasickou literaturu a sám oplýval obrovským spisovatelským talentem. Šlo o člověka zcestovalého, který zřejmě nějaký čas pobyl v Itálii, neboť právě tam se odehrává několik slavných děl.

Důvěrně znal také prostředí anglického královského dvora s jeho neduhy a velmi pravděpodobně by mohl být urozeného původu. To vše je ovšem výčet schopností a zkušeností, o které byl William Shakespeare, jakožto syn rukavičkáře z malého města, ochuzen.

Měl snad tak geniální představivost, že dokázal perfektně vystihnout reálie urozené smetánky, nebo snad slavná díla z jeho pera ve skutečnosti nevzešla?

Hrabě Edward de Vere, foto Wikimedia Commons
KDO SI PŮJČIL JEHO JMÉNO?

Shakespeara jako skutečného autora neuznává ani mnoho moderních umělců a znalců literatury. Převažuje u nich názor, že šlo pouze o pseudonym jiného dramatika a skutečný nositel onoho jména je slavným vlastně omylem.

Jedním ze žhavých kandidátů je 17. hrabě z Oxfordu Edward de Vere (1550–1604). Jeho profil zcela odpovídá již zmiňované charakteristice autora „shakespearovských“ děl. De Vere navíc stvořil několik děl z prostředí královského dvora.

Ta se setkala s úspěchem u poddaných, ne však u samotné královny Alžběty I. (1533–1603). „De Vere ve svých hrách dvůr královny Alžběty často zesměšňoval,“ vysvětluje britský spisovatel Charlton Ogburn (1911–1998), který život hraběte intenzivně zkoumal.

Možná proto mu pak královna uděluje tučnou doživotní rentu a de Vere se ve věku 36 let stahuje do ústraní. Je jen náhoda, že tou dobou se začnou objevovat podobně laděná díla přičítaná Williamu Shakespearovi?

Bylo toto jméno pseudonymem právě hraběte de Vere? Jako další možné kandidátky na skutečného autora děl jsou zmiňovány také vzdělaná komtesa z anglického Pembroke Mary Sidney Herbert (1561–1621), či dokonce samotná královna Alžběta I.!

Foto: Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Magazín 21.století skládá poctu Mezinárodnímu dni ochrany ozónové vrstvy
21stoleti.cz

Magazín 21.století skládá poctu...

„Věda a čísla mluví jasně. Za rapidně rostoucí emise...
Ocitla se mezi dvěma muži?
nasehvezdy.cz

Ocitla se mezi dvěma muži?

Nechala se svojí rolí...
Moje vnučka rozchod neunesla
skutecnepribehy.cz

Moje vnučka rozchod neunesla

Ambice rodičů mohou být...
Dvaadvacet rad k nalezení lásky
panidomu.cz

Dvaadvacet rad k nalezení...

Láska nejsou žádné čáry a my vás o tom přesvědčíme!...
Doba chytrých veverek a padajících vlasů. Co jste netušili o podzimu?
epochaplus.cz

Doba chytrých veverek a...

Někdo ho miluje, někdo nesnáší. O období, kdy...
Východní filozofie podpořená uměním
rezidenceonline.cz

Východní filozofie podpořená...

Když vstoupíte do tohoto bytu o rozloze tři tisíce metrů...
Ústí nad Labem: Ráj rozhleden a vodopádů střežící vstup do Čech
epochanacestach.cz

Ústí nad Labem: Ráj rozhleden a...

Ústí nad Labem má...
Přestává zvládat svoji velkou rodinu
nasehvezdy.cz

Přestává zvládat svoji...

Až příliš dlouho je...
Špatný pitný režim může za únavu i zápach z úst
epochalnisvet.cz

Špatný pitný režim může za...

Pocit únavy, výkyvy nálad, suchá pokožka, hlubší...
Primátorky byly letos napínavější. Sledovali je Pohlreich i Ramba
iluxus.cz

Primátorky byly letos...

Tradiční veslařský závod Primátorky letos...
Vstřícnost k Čechům se nevyplácí: Jméno historika přibili na šibenici
epochaplus.cz

Vstřícnost k Čechům se...

Německý historik Johann Ehrenfried Zschackwitz...
Křehký citronový koláč
tisicereceptu.cz

Křehký citronový koláč

Citronová náplň koláče je tak...