Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Skrytá tajemství podzemního labyrintu paláce Knossos

Gigantický palác Knossos na středomořském ostrově Kréta je asi největším starověkým palácem v celé Evropě. Traduje se, že právě tady stál záhadný labyrint, obývaný bájným netvorem, křížencem býka a člověka, známým z řeckých bájí jako Minotaurus.

Řecký hrdina Théseus skrývající se před děsivým Minotaurem. Foto: fabelwesen.net

V šerém dávnověku tu měl žít hrozivý netvor – napůl muž a napůl býk – bájný Minotaurus, jemuž mělo být každých devět let posíláno sedm athénských mladíků a dívek, aby je pozřel. To je zřejmě první věc, jež vytane na mysli každému z milionu návštěvníků, kteří každoročně navštíví proslulý palác Knossos jen pár kilometrů od krétské metropole Herakleion.

V davu turistů se blížíme k bráně paláce a hlavou se nám honí útržky řeckých mýtů – jak manželka krétského krále Mínoa, krásná Pasifaé, podlehla nepřirozené vášni, zamilovala se do býka, s pomocí duté dřevěné krávy se s ním spářila a přivedla na svět obludu s lidským tělem a býčí hlavou, legendárního Minotaura.

Pro něj měl stavitel Daidalos vybudovat úkryt – tajemný labyrint, kde prý požíral své nebohé oběti! Před očima se nám odehrává scéna, jak řecký hrdina Théseus odvážně vchází do labyrintu, aby strašlivou bestii přemohl a jednou provždy zastavil kruté obětování lidí.

A podobně jako každý návštěvník se i my s ENIGMOU ptáme – je možné, že tu nějaká podobná bytost ve starověku opravdu žila?

Byl Minotaurus vězněn v paláci krále Mínoa? Foto: deviantart.com
PALÁC BÁJNÉHO KRÁLE MÍNOA?

Cesta od hlavní brány nás přivádí na centrální nádvoří velkolepého paláce z doby bronzové, jehož doba vzniku se odhaduje zhruba do období 1700 let před Kristem. Jeho ruiny objevuje v roce 1878 krétský obchodník Minos Kalokairinos, který tehdy odkrývá část skladiště tohoto obrovského sídla.

O víc než 20 let později celou lokalitu kupuje britský archeolog Arthur Evans (1851–1941) a odhaluje gigantický palác v celé jeho velikosti, jež zabírá více než 20 000 metrů čtverečních. Nazývá ho palácem Mínoovým podle bájného krále Mínoa z řeckých mýtů a domnívá se, že právě tady měl stát legendární labyrint, věznící Minotaura.

Ostatně celý palác působí jako jeden velký labyrint. Z centrálního nádvoří se otevírá pohled na čtyři křídla obrovitého několikapatrového komplexu – spletité bludiště chodeb, schodišť a téměř 1500 místností.

Mnohé jsou vyzdobeny překrásnými barevnými freskami, jež přibližují život dávných Mínojců, o nichž dnes už skoro nic nevíme. Palác má svého času i kanalizaci a koupelny s tekoucí vodou, což je luxus, k němuž většina Evropy dospěje až za několik tisíc let.

Komplex v dobách své největší slávy slouží nejen jako sídlo panovníka, ale i jako správní a náboženské centrum a obývají jej tisíce lidí. Co se v jeho prastarých zdech odehrávalo?

Jak doopravdy vypadal Minotaurův labyrint? Foto: Wikimedia Commons
JE TU VCHOD DO LABYRINTU?

Procházíme mezi starověkými ruinami a nohy nás vedou k místu, kde do výše trčí cosi, co připomíná býčí rohy. Přímo pod nimi se ve zdivu objevuje uzounký průchod, jenž vede kamsi do temných útrob paláce.

„Vstup zakázán,“ hlásá striktně nápis poblíž dveří. Kam vedou, se asi nedozvíme, ale pokud měl Minotaurův labyrint nějaký vchod, mohl vypadat asi takhle. Archeologové ovšem tvrdí, že nic podobného bájnému labyrintu se v paláci nenašlo… Obrovité býčí rohy jsou dnes z betonu, protože byly stejně jako mnohé další části paláce zrekonstruovány Arthurem Evansem.

Ten se obával totálního rozpadu starověkého paláce, a proto při rekonstrukci použil stovky kubíků betonu. Mnoho dnešních odborníků mu to má za zlé, ale bez jeho zásahu bychom už zřejmě neměli co obdivovat.

A že je rozhodně co – několikapatrový komplex, jehož některá patra sahají až do podzemí, je i po téměř 4000 letech od svého vzniku skutečně impozantní. Navíc dosud není jasné, co se skrývá v podzemí.

Zatímco v některých místech má stavba pět pater, hned vedle zničehonic jen dvě či tři. Mnozí badatelé si proto kladou otázku, zda bylo v této lokalitě odhaleno skutečně všechno. Archeologický průzkum ovšem stále pokračuje – co všechno ještě objeví?

Lenka Kabeláčová

Foto: purecrete.com, fabelwesen.net, deviantart.com, Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Přestává zvládat svoji velkou rodinu
nasehvezdy.cz

Přestává zvládat svoji...

Až příliš dlouho je...
Špatný pitný režim může za únavu i zápach z úst
epochalnisvet.cz

Špatný pitný režim může za...

Pocit únavy, výkyvy nálad, suchá pokožka, hlubší...
Východní filozofie podpořená uměním
rezidenceonline.cz

Východní filozofie podpořená...

Když vstoupíte do tohoto bytu o rozloze tři tisíce metrů...
Ocitla se mezi dvěma muži?
nasehvezdy.cz

Ocitla se mezi dvěma muži?

Nechala se svojí rolí...
Moje vnučka rozchod neunesla
skutecnepribehy.cz

Moje vnučka rozchod neunesla

Ambice rodičů mohou být...
Dvaadvacet rad k nalezení lásky
panidomu.cz

Dvaadvacet rad k nalezení...

Láska nejsou žádné čáry a my vás o tom přesvědčíme!...
Křehký citronový koláč
tisicereceptu.cz

Křehký citronový koláč

Citronová náplň koláče je tak...
Vstřícnost k Čechům se nevyplácí: Jméno historika přibili na šibenici
epochaplus.cz

Vstřícnost k Čechům se...

Německý historik Johann Ehrenfried Zschackwitz...
Tereza Salte si splnila svůj sen o bydlení
iluxus.cz

Tereza Salte si splnila svůj...

Autorka blogu Teraza In Oslo, knih...
Ústí nad Labem: Ráj rozhleden a vodopádů střežící vstup do Čech
epochanacestach.cz

Ústí nad Labem: Ráj rozhleden a...

Ústí nad Labem má...
Doba chytrých veverek a padajících vlasů. Co jste netušili o podzimu?
epochaplus.cz

Doba chytrých veverek a...

Někdo ho miluje, někdo nesnáší. O období, kdy...
Magazín 21.století skládá poctu Mezinárodnímu dni ochrany ozónové vrstvy
21stoleti.cz

Magazín 21.století skládá poctu...

„Věda a čísla mluví jasně. Za rapidně rostoucí emise...