reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Záhady historie
Skrytá tajemství podzemního labyrintu paláce Knossos
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 9.4.2020
4.7tis
Palác Knossos. Foto: purecrete.com
61
SDÍLENÍ
4.7tis
ZOBRAZENÍ

Gigantický palác Knossos na středomořském ostrově Kréta je asi největším starověkým palácem v celé Evropě. Traduje se, že právě tady stál záhadný labyrint, obývaný bájným netvorem, křížencem býka a člověka, známým z řeckých bájí jako Minotaurus. 

Palác Knossos. Foto: purecrete.com Řecký hrdina Théseus skrývající se před děsivým Minotaurem. Foto: purecrete.com Byl Minotaurus vězněn v paláci krále Mínoa? Foto: deviantart.com Jak doopravdy vypadal Minotaurův labyrint? Foto: Wikimedia Commons
Řecký hrdina Théseus skrývající se před děsivým Minotaurem. Foto: fabelwesen.net

V šerém dávnověku tu měl žít hrozivý netvor – napůl muž a napůl býk – bájný Minotaurus, jemuž mělo být každých devět let posíláno sedm athénských mladíků a dívek, aby je pozřel. To je zřejmě první věc, jež vytane na mysli každému z milionu návštěvníků, kteří každoročně navštíví proslulý palác Knossos jen pár kilometrů od krétské metropole Herakleion.

V davu turistů se blížíme k bráně paláce a hlavou se nám honí útržky řeckých mýtů – jak manželka krétského krále Mínoa, krásná Pasifaé, podlehla nepřirozené vášni, zamilovala se do býka, s pomocí duté dřevěné krávy se s ním spářila a přivedla na svět obludu s lidským tělem a býčí hlavou, legendárního Minotaura.

Pro něj měl stavitel Daidalos vybudovat úkryt – tajemný labyrint, kde prý požíral své nebohé oběti! Před očima se nám odehrává scéna, jak řecký hrdina Théseus odvážně vchází do labyrintu, aby strašlivou bestii přemohl a jednou provždy zastavil kruté obětování lidí.

A podobně jako každý návštěvník se i my s ENIGMOU ptáme – je možné, že tu nějaká podobná bytost ve starověku opravdu žila?

Byl Minotaurus vězněn v paláci krále Mínoa? Foto: deviantart.com

PALÁC BÁJNÉHO KRÁLE MÍNOA?

Cesta od hlavní brány nás přivádí na centrální nádvoří velkolepého paláce z doby bronzové, jehož doba vzniku se odhaduje zhruba do období 1700 let před Kristem. Jeho ruiny objevuje v roce 1878 krétský obchodník Minos Kalokairinos, který tehdy odkrývá část skladiště tohoto obrovského sídla.

O víc než 20 let později celou lokalitu kupuje britský archeolog Arthur Evans (1851–1941) a odhaluje gigantický palác v celé jeho velikosti, jež zabírá více než 20 000 metrů čtverečních.

Nazývá ho palácem Mínoovým podle bájného krále Mínoa z řeckých mýtů a domnívá se, že právě tady měl stát legendární labyrint, věznící Minotaura. Ostatně celý palác působí jako jeden velký labyrint. Z centrálního nádvoří se otevírá pohled na čtyři křídla obrovitého několikapatrového komplexu – spletité bludiště chodeb, schodišť a téměř 1500 místností.

Mnohé jsou vyzdobeny překrásnými barevnými freskami, jež přibližují život dávných Mínojců, o nichž dnes už skoro nic nevíme. Palác má svého času i kanalizaci a koupelny s tekoucí vodou, což je luxus, k němuž většina Evropy dospěje až za několik tisíc let.

Komplex v dobách své největší slávy slouží nejen jako sídlo panovníka, ale i jako správní a náboženské centrum a obývají jej tisíce lidí. Co se v jeho prastarých zdech odehrávalo?

Jak doopravdy vypadal Minotaurův labyrint? Foto: Wikimedia Commons

JE TU VCHOD DO LABYRINTU?

Procházíme mezi starověkými ruinami a nohy nás vedou k místu, kde do výše trčí cosi, co připomíná býčí rohy. Přímo pod nimi se ve zdivu objevuje uzounký průchod, jenž vede kamsi do temných útrob paláce.

„Vstup zakázán,“ hlásá striktně nápis poblíž dveří. Kam vedou, se asi nedozvíme, ale pokud měl Minotaurův labyrint nějaký vchod, mohl vypadat asi takhle. Archeologové ovšem tvrdí, že nic podobného bájnému labyrintu se v paláci nenašlo…

Obrovité býčí rohy jsou dnes z betonu, protože byly stejně jako mnohé další části paláce zrekonstruovány Arthurem Evansem. Ten se obával totálního rozpadu starověkého paláce, a proto při rekonstrukci použil stovky kubíků betonu.

Mnoho dnešních odborníků mu to má za zlé, ale bez jeho zásahu bychom už zřejmě neměli co obdivovat. A že je rozhodně co – několikapatrový komplex, jehož některá patra sahají až do podzemí, je i po téměř 4000 letech od svého vzniku skutečně impozantní.

Navíc dosud není jasné, co se skrývá v podzemí. Zatímco v některých místech má stavba pět pater, hned vedle zničehonic jen dvě či tři. Mnozí badatelé si proto kladou otázku, zda bylo v této lokalitě odhaleno skutečně všechno. Archeologický průzkum ovšem stále pokračuje – co všechno ještě objeví?

Lenka Kabeláčová

Foto: purecrete.com, fabelwesen.net, deviantart.com, Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Lucie Kubešová 3.10.2022 779
Zámek Miramare stojí na břehu Jaderského moře, zhruba sedm kilometrů od Terstu. Tato nádherná stavba s přilehlým terasovitým parkem souvisí s arcivévodou Maxmiliánem, mladším bratrem rakouského císaře Františka Josefa I. Když se do Terstu Maxmilián přistěhoval poté, co se stal vrchním velitelem rakouského válečného loďstva, nechal si pro sebe a snoubenku Charlottu postavit rezidenci, zámek […]
od Mirek Brát 3.10.2022 2.7tis
Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec zapomněl na ostrově Madeira myšku, možná by nás napadlo cosi o roztržitém digitálním nomádovi, co rád tráví zimní siestu, nejlépe s notebookem pod hlavou, přeci jen v teplejších krajích. Není však myška jako myška… Madeira, potažmo Madeirské souostroví, je portugalská autonomní oblast v Atlantském oceánu. Osídlena byla právě Portugalci, kteří […]
od Matěj Soukup 2.10.2022 1.6tis
Černá Aggie je lidový název pro sochu, která byla dříve umístěna na hrobě generála Felixe Agnuse na hřbitově Druid Ridge v Pikesville ve státě Maryland. Jedná se o neautorizované dílo sochaře Augusta Saint-Gaudense z roku 1891, lidově nazývané Nirvana, které stojí na Adamsově památníku na hřbitově Rock Creek ve Washingtonu, D.C. Socha představuje sedící postavu […]
od Mirek Brát 2.10.2022 1.6tis
Epsilon není jen písmeno řecké abecedy, ale údajně i název tajné organizace sdružující prominentní osobnosti z Řecka minulého i současného. Organizace Epsilon má tak svoje pevné místo v konspiračních teoriích a moderním řeckém folkloru. Názory souznící se světonázorem členů Epsilonu jsou souhrně nazývány epsilonismus. Členové tohoto elitního klubu se pak mohou označit za epsilonisty. Byl Aristoteles mimozemšťan? […]
od Mirek Brát 30.9.2022 1.7tis
Kdesi na jihovýchodě Peru, severu Bolívie, nebo jihozápadě Brazílie by se mělo nacházet legendární Paititi. Toto ztracené město Inků jitří fantazii novodobých dobrodruhů. Je to jen šálení a klam, nebo Paititi opravdu existovalo? Zprávy o bohatém městě kdesi v amazonské džungli se objevily již na konci šestnáctého století. Pocházejí vesměs z jezuitských archivů. Zejména je citována zpráva […]