Nejstarší dochovaný kamenný hrad Přimda najdeme v Plzeňském kraji v okrese Tachov, asi padesát čtyři kilometrů západně od Plzně. Tyčí se na stejnojmenném kopci v nadmořské výšce 848 metrů.
V jeho okolí nechyběla ani šibenice, jejíž existence je tu v náznacích patrná až do dnešních dnů. Mohou snad právě odtud pramenit pověsti o poměrně velkém počtu místních duchů?
Utajený hrad
V lidovém vyprávění se nám však zachovalo i několik konkrétních legend. Kdysi dávno nechal prý hrad vystavět Albert markrabě vysokohradský, jenž unesl Helenu, dceru císaře Jindřicha zvaného Ptáčník.
Markrabě údajně plánoval ukrýt dívku na tajném místě, a tak svolal mnoho dělníků, kterým za vybudování hradu slíbil lákavou, opravdu vysokou odměnu. Podmínkou však bylo, že nikdo nesmí opustit staveniště, dokud hrad nebude zcela hotov.
Všichni dělníci s touto podmínkou souhlasili. Jakmile byly veškeré práce dokončeny, markrabě uspořádal hodokvas. Dělníci se usadili u dlouhého stolu a pustili se do báječné hostiny.
Krutý plán
Náhle se však prý markrabě Albert začal vroucně modlit. Povstal. Dělníci slušně, podle jeho příkladu, učinili totéž. V tom okamžiku ale markrabě spustil ukrytý, tajný mechanismus.
Všichni pracovníci po dlouhém pádu skončili v hluboké jámě pod hodovním sálem, kde našli svou smrt…Skutečně se tak proradný markrabě zbavil nepohodlných svědků existence hradu?
Potrestaný Černý rytíř
Hrad Přimda měl během své dlouhé historie mnoho pánů. Od roku 1289 do roku 1295 ho měl mít v držení pan Dětřich Špaček z Kostelce. Společně s fojtem z Plavna však vydrancovali nedaleký klášter ve Waldsassenu.
Kvůli tomu nad nimi papež Martin IV. nařídil dohled.
Legendy vypravují, že hradní pán Špaček byl skutečně nesmírně chamtivý neurvalec a násilník, tedy postava natolik záporná, že za trest ani po své smrti nedošla klidu a dodnes musí ve starobylé zřícenině strašit v podobě ,,Černého rytíře“.