26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Záhady historie
Skutečně vyhynuli? S mamuty se prý sibiřští lovci setkávali ještě nedávno!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 3.9.2022
828
Mamuti po Zemi kráčeli před tisíci let, foto Thomas Quine / Creative Commons / CC BY 2.0

Je to už pár tisíc let, co evropskou a severoamerickou tundrou kráčeli mamuti. Přestože jsou oficiálně považováni za vyhynulé, čas od času se vynoří věrohodné svědectví o pozorování živých exemplářů.

Mamuti po Zemi kráčeli před tisíci let, foto Thomas Quine / Creative Commons / CC BY 2.0 Mamutí mládě nalezené v sibiřském ledu, foto Andrew Butko / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Mamuti po Zemi kráčeli před tisíci let, foto Thomas Quine / Creative Commons / CC BY 2.0

Vymírání mamutů srstnatých, kteří bývali skutečně hojně rozšířeni prakticky po celé Evropě od Pyrenejského poloostrova až po východ Ruska a v části Severní Ameriky, začalo zhruba před 40 000 let. Zřejmě poslední kolonie mamutů přežívá na Wranglerově ostrově v Severním ledovém oceánu asi 140 km od pobřeží Ruska.

Tam prý vydrží až do roku 1650 před naším letopočtem, což je pro srovnání doba, kdy na Krétě Minojci budovali velkolepý palác Knóssos. Jejich vyhynutí tak lze považovat za poměrně nedávné. Z ruské pevniny ovšem přicházejí zprávy, podle kterých mamuti v tamní divočině přežili mnohem déle, a dokonce zde možná žijí dodnes! Mohou se tyto zvěsti zakládat na pravdě?

Mamutí mládě nalezené v sibiřském ledu, foto Andrew Butko / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Obávaný obda

Zajímavá svědectví přicházejí z Marijské republiky ve východoevropské části Ruska. Tamní obyvatelé si vyprávějí o tvorech, kterým říkají obda. Marijci věří, že se obda vyskytují v odlehlých oblastech Sibiře, ačkoliv jsou nyní mnohem vzácnější, než bývali dříve.

Mají prý obrovské kly, jejichž pomocí shrabávají lišejník na obrovské hromady. Tyto hromady, sibiřskými lovci považované za nesporný důkaz nedávné přítomnosti tajemných gigantů, zaujaly pozornost také různých arktických badatelů, ale nic mimořádného z nich nejspíš nevyvodili.

V souvislosti s tvory obda stojí za zmínku také osud několika vesnic, jejichž obyvatelé byli nuceni k přesídlení, neboť se tam tito tvorové opakovaně vraceli a ničili je. Vyprávění obyvatel postižených oblastí nápadně připomínají zprávy příležitostně publikované v médiích o útocích rozzuřených slonů, kteří skutečně dokáží zničit celou osadu. Stojí za zánikem sibiřských vesnic přežívající mamuti?

Mamuti po Zemi kráčeli před tisíci let, foto Thomas Quine / Creative Commons / CC BY 2.0

Nedávná setkání

Významný francouzsko-belgický vědec a průzkumník Bernard Heuvelmans (1916–2001), který je považován za jednoho z otců kryptozoologie zaznamenává 100 let staré svědectví ruského lovce.

Ten v roce 1920 vypráví jistému pracovníkovi francouzského konzulátu ve Vladivostoku, co v sibiřské pustině nedávno viděl. Lovec prý při svých cestách nachází obrovské sloní stopy, které sleduje po několik dnů, než se mu podaří vystopovat stádo obrovských tvorů.

„Vítr mi vanul do tváře, což mi umožnilo přiblížit se, aniž by mě ucítili. Náhle jsem uviděl jedno z těch zvířat docela jasně a musím přiznat, že jsem se docela bál,“ vzpomíná muž. „Zastavilo se to mezi mladými stromky.

Byl to obrovský slon s velkými bílými kly, velmi zakřivenými. Byl tmavě kaštanové barvy. Na zadních končetinách měl poměrně dlouhé chlupy, ale na přední straně vypadaly mnohem kratší,” pokračuje v líčení.

Tento popis skutečně přiléhavě odpovídá mamutu srstnatému! Čerstvé „sloní“ stopy velké jako umyvadlo prý na Sibiři našel i další lovec někdy v roce 1952. Patřily dodnes žijícím mamutům?

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 24.9.2022 769
Debata o proutkaření by jistě byla v mnohém barvitější, než politická show v předvečer významných voleb. Naším cílem však není hodnotit tuto metodu, ale podívat se, jak na takové proutkaření pohlížela katolická či protestanská církev. Není to pěkný pohled, navíc to v něm docela i páchne sírou! Proutkaření vzniklo již v dávné historii, kdy se s ním zacházelo […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.6tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 2.8tis
Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje „wunderwaffe“, zázračné zbraně, která nemá obdoby. Jejich inovativní přístup dalece předčí svou dobu, díky čemuž prý zvládnou navrhnout a sestrojit dosud nevídané akustické zbraně. Jakkoliv zavrženíhodné činy nacistická třetí říše pod vedením diktátora Adolfa Hitlera (1889–1945) páchá, nelze jí upřít neskutečný bleskový technologický vývoj, který se […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.0tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]
od Adriana Vojtíšková 23.9.2022 3.3tis
Obraz visí v anglickém paláci Hampton Court. Je na něm neznámá žena, která vypadá jako těhotná. Říká se, že jde možná o anglickou a irskou královnu Alžbětu I. Ta však oficiálně žádného potomka neměla…     Tajemný obraz, který visí na stěně londýnského sídla Hampton Court Palace, je možná klíčem k jedné z největších historických […]