Skip to content

Smrtící HIV: Je epidemie už za dveřmi? 

I když počty nakažených tímto nebezpečným virem i v civilizovaném světě rok od roku stoupají, ukazuje se, že AIDS už pro lidi není takový strašák jako dřív. Myslí si totiž, že díky moderní medicíně lze HIV ukočírovat.

Dojde jim tedy, že se chovali nezodpovědně, až v okamžiku, kdy na AIDS začnou umírat jejich sousedé a příbuzní?

Mezi nejrizikovější tělní tekutiny patří krev, sperma a poševní sekret. Nebezpečné koncentrace viru má také mozkomíšní tekutina a mateřské mléko. Ve slinách, slzách a moči je koncentrace viru natolik nízká, že nepředstavuje reálné riziko nákazy.

V potu virus HIV nalezen nebyl. Zatímco původní odhady stáří viru HIV hovořily o 12 000 000 let, vědci nedávno zjistili, že do genů letuch malajských (nočních savců rozšířených v Asii) se jeho známky dostaly už před 60 000 000 let.

Na člověka se podle odborníků virus přenesl na začátku 20. století z afrických opic. Od té doby se šíří jak rozvojovým, tak vyspělým světem. Česko vždy patřilo k zemím s nižším výskytem nemoci. Jenže zatímco v zahraničí počty nových pacientů klesají, u nás v posledních letech rostou.

Nejohroženější jsou přitom homosexuální muži. Mezi gayi v Praze se už dokonce dá hovořit o epidemii. Lékaři vidí příčinu v tom, že se lidé přestali infekce bát, na přítomnost viru ve společnosti si jednoduše zvykli.

A proto se také při sexu nedostatečně chrání.

Dalším problémem je to, že díky možnostem dnešní medicíny nakažení lidé přežívají daleko delší dobu než před deseti či dvaceti lety, takže tuto infekci už nevnímáme jako smrtelné onemocnění, ale spíš jako chronickou nepříjemnou záležitost.

Máme pocit, že když se nakazíme, lékaři nám dají prášky a my budeme žít stejně dlouho jako naši vrstevníci. Bohužel kvůli tomuto nezodpovědnému smýšlení se velmi zvýšila pravděpodobnost, že narazíte na někoho, kdo je HIV pozitivní, a neví o tom.

Objevují se dokonce případy, kdy na HIV test přijdou lidé, u nichž se nakonec zjistí, že jsou pozitivní a že je nakazil jejich životní partner, který jim byl nevěrný, nepoužil kondom a doma to zatajil.

Počty testů na vlastní žádost se v posledních letech v Česku pohybují mezi 1000 až 1500 měsíčně. V loňském roce byl v Česku HIV virus odhalen u 232 mužů a 22 žen, téměř polovina nakažených přitom žije v Praze.

Ve více než 90 % případů došlo k přenosu viru pohlavní cestou. Nemoc AIDS pak loni propukla u 47 nakažených osob, 19 lidí na ni zemřelo. Na celém světě je ve vývoji 40 látek na léčbu nákazy HIV nebo nemoci AIDS.

Ve fázi klinického testování je 13 přípravků.

V Česku je k léčbě povoleno 24 léků.

Většina lidí si myslí, že HIV se týká pouze homosexuálů a narkomanů. Tady je třeba upozornit, že mezi nakaženými je více než třetina heterosexuálních osob a že nákaza prostřednictvím injekční stříkačky je v porovnání s ostatními čísly v podstatě zanedbatelná.

Pokud si ovšem budeme nechráněný sex sami před sebou ospravedlňovat stylem „Vypadá zdravě…“, případně „O takové věci by mi snad řekl…“, možná se dočkáme skutečné epidemie. Onen sexuální partner totiž vůbec nemusí vědět, že je nakažený.

Jelikož se onemocnění AIDS objevilo poměrně znenadání, vyrojila se celá řada spekulací, které se snažily bleskový nástup této nemoci vysvětlit. Podle některých mělo jít o výsledek armádních pokusů. Poté měl být představen veřejnosti coby očkování proti četným nemocem a rozšířen především do Afriky.

Konspirační teorie o umělém původu viru jsou ale většinou vědecké obce odmítány, protože v době prvních zdokumentovaných případů výskytu HIV nebyla ještě technologická vyspělost lidstva na takové úrovni, aby umožnila složitou genovou manipulaci s virem a výrobu viru nového.

Freddie Mercury svou nemoc zveřejnil den před svou smrtí.

* Freddie Mercury „Měl jsem víc milenců než Elizabeth Taylorová,“ chlubíval se slavný zpěvák kapely Queen svým přátelům. Minimálně jeden z nich ovšem byl infikovaný smrtícím virem. O tom, že má AIDS, se Mercury dozvěděl pět let před tím, než 24.

listopadu 1991 zemřel. Před kolegy z kapely nemoc tajil, pravdu znali jen jeho bývalá milenka Mary, která o něj pečovala, a manažer skupiny. Prohlášení o své nemoci Freddie vydal teprve den před svou smrtí.

* Magic Johnson Když bývalý hvězdný basketbalista v roce 1991 oznámil, že je HIV pozitivní, veřejnost byla šokována. Ikona NBA ale nijak neupřesnila, jakým způsobem se nakazila. „Plánuji pokračovat v životě a žít dlouho,“ nevzdával se tehdy 32letý Johnson a k basketbalu se opravdu ještě vrátil – se svým americkým „Dream Teamem“ vyhrál v Barceloně roku 1992 olympijské zlato.

Objevil se i v NBA, ale někteří hráči měli strach proti němu nastupovat. Magic Johnson každopádně založil vlastní nadaci a stal se bojovníkem za osvětu spojenou s touto nemocí.

* Charlie Sheen V listopadu 2015 přiznal HIV pozitivitu i tehdy padesátiletý skandalista a hollywoodský herec Charlie Sheen. Vir přitom u něj údajně objevili už v roce 2011. Když se Sheen dozvěděl pravdu, stáhl se do ústraní a propadl drogám (kokainu).

Podle zdrojů z jeho okolí si také neustále dokola pouštěl svoje filmy a platil vysoké sumy za obří party s pornoherečkami. Sheen tvrdí, že je naprosto nemožné, aby vědomě virus rozšířil na další lidi.

Přiznal se také, že od té doby, co mu byla sdělena jeho diagnóza, měl dvakrát nechráněný sex.

* Conchita Wurst Rakouský zpěvák Thomas Neuwirth, vystupující pod uměleckým jménem Conchita Wurst, letos v dubnu veřejně přiznal, že je infikován virem HIV. Devětadvacetiletý transvestita, který v roce 2014 vyhrál v ženských šatech a s vousem hudební soutěž Eurovize, na sociální síť Instagram napsal: „Jsem už mnoho let HIV pozitivní.

“ Od diagnózy je prý pod lékařským dohledem a virus na nikoho dalšího nepřenesl.

Virus přiznal i transvestita, který vystupuje pod uměleckým jménem Conchita Wurst.

Foto: Shutterstock.com, talart.ru
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Záhadná hora Krudum: Bloudí zde duše mrtvých horníků?
epochanacestach.cz

Záhadná hora Krudum: Bloudí zde...

V chráněné krajinné...
Stane se z ní svobodná matka?
nasehvezdy.cz

Stane se z ní svobodná matka?

Do nového roku vkročila...
Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...
Kdo jsou Noční čarodějnice, postrach nacistů?
epochaplus.cz

Kdo jsou Noční čarodějnice,...

Marina Raskova nejspíš nikdy netušila,...
Hmyzí nindžové: Jejich superschopnosti vyrážejí dech!
epochaplus.cz

Hmyzí nindžové: Jejich...

Nezničí je radioaktivita, vydrží rok bez jídla,...
AQ M25 přichází se skvělou konektivitou a vylepšeným zvukem
iluxus.cz

AQ M25 přichází se skvělou...

Společnost AQ představila nové multimediální...
Pozor na mozkovou mrtvici
21stoleti.cz

Pozor na mozkovou mrtvici

Náhle vzniklý pokles koutku úst, porucha řeči,...
Čokoláda, která roste na stromě
epochalnisvet.cz

Čokoláda, která roste na...

Také jste někdy snili o tom, že máte...
Sídlo, jehož zdmi procházely dějiny
rezidenceonline.cz

Sídlo, jehož zdmi procházely...

Historické stavby bývají pro svůj nezaměnitelný...
Přišla o dalšího životního partnera?
nasehvezdy.cz

Přišla o dalšího životního...

Představitelka potvory...
Palác Alhambra: úchvatné sídlo maurských králů
epochalnisvet.cz

Palác Alhambra: úchvatné sídlo...

Středověký komplex paláců a pevností maurských panovníků, nacházející...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...