Domů     Reportáže
Smrtící HIV: Je epidemie už za dveřmi? 
Lenka Kospertová
od Lenka Kospertová 13.6.2018
5.2tis
575
SDÍLENÍ
5.2tis
ZOBRAZENÍ

I když počty nakažených tímto nebezpečným virem i v civilizovaném světě rok od roku stoupají, ukazuje se, že AIDS už pro lidi není takový strašák jako dřív. Myslí si totiž, že díky moderní medicíně lze HIV ukočírovat.

Dojde jim tedy, že se chovali nezodpovědně, až v okamžiku, kdy na AIDS začnou umírat jejich sousedé a příbuzní?

Mezi nejrizikovější tělní tekutiny patří krev, sperma a poševní sekret. Nebezpečné koncentrace viru má také mozkomíšní tekutina a mateřské mléko. Ve slinách, slzách a moči je koncentrace viru natolik nízká, že nepředstavuje reálné riziko nákazy.

V potu virus HIV nalezen nebyl. Zatímco původní odhady stáří viru HIV hovořily o 12 000 000 let, vědci nedávno zjistili, že do genů letuch malajských (nočních savců rozšířených v Asii) se jeho známky dostaly už před 60 000 000 let.

Na člověka se podle odborníků virus přenesl na začátku 20. století z afrických opic. Od té doby se šíří jak rozvojovým, tak vyspělým světem. Česko vždy patřilo k zemím s nižším výskytem nemoci. Jenže zatímco v zahraničí počty nových pacientů klesají, u nás v posledních letech rostou.

Nejohroženější jsou přitom homosexuální muži. Mezi gayi v Praze se už dokonce dá hovořit o epidemii. Lékaři vidí příčinu v tom, že se lidé přestali infekce bát, na přítomnost viru ve společnosti si jednoduše zvykli. A proto se také při sexu nedostatečně chrání.

Dalším problémem je to, že díky možnostem dnešní medicíny nakažení lidé přežívají daleko delší dobu než před deseti či dvaceti lety, takže tuto infekci už nevnímáme jako smrtelné onemocnění, ale spíš jako chronickou nepříjemnou záležitost.

Máme pocit, že když se nakazíme, lékaři nám dají prášky a my budeme žít stejně dlouho jako naši vrstevníci. Bohužel kvůli tomuto nezodpovědnému smýšlení se velmi zvýšila pravděpodobnost, že narazíte na někoho, kdo je HIV pozitivní, a neví o tom.

Objevují se dokonce případy, kdy na HIV test přijdou lidé, u nichž se nakonec zjistí, že jsou pozitivní a že je nakazil jejich životní partner, který jim byl nevěrný, nepoužil kondom a doma to zatajil.

Počty testů na vlastní žádost se v posledních letech v Česku pohybují mezi 1000 až 1500 měsíčně. V loňském roce byl v Česku HIV virus odhalen u 232 mužů a 22 žen, téměř polovina nakažených přitom žije v Praze.

Ve více než 90 % případů došlo k přenosu viru pohlavní cestou. Nemoc AIDS pak loni propukla u 47 nakažených osob, 19 lidí na ni zemřelo. Na celém světě je ve vývoji 40 látek na léčbu nákazy HIV nebo nemoci AIDS. Ve fázi klinického testování je 13 přípravků.

V Česku je k léčbě povoleno 24 léků.

Většina lidí si myslí, že HIV se týká pouze homosexuálů a narkomanů. Tady je třeba upozornit, že mezi nakaženými je více než třetina heterosexuálních osob a že nákaza prostřednictvím injekční stříkačky je v porovnání s ostatními čísly v podstatě zanedbatelná.

Pokud si ovšem budeme nechráněný sex sami před sebou ospravedlňovat stylem „Vypadá zdravě…“, případně „O takové věci by mi snad řekl…“, možná se dočkáme skutečné epidemie. Onen sexuální partner totiž vůbec nemusí vědět, že je nakažený. Jelikož se onemocnění AIDS objevilo poměrně znenadání, vyrojila se celá řada spekulací, které se snažily bleskový nástup této nemoci vysvětlit.

Podle některých mělo jít o výsledek armádních pokusů. Poté měl být představen veřejnosti coby očkování proti četným nemocem a rozšířen především do Afriky. Konspirační teorie o umělém původu viru jsou ale většinou vědecké obce odmítány, protože v době prvních zdokumentovaných případů výskytu HIV nebyla ještě technologická vyspělost lidstva na takové úrovni, aby umožnila složitou genovou manipulaci s virem a výrobu viru nového.

Freddie Mercury svou nemoc zveřejnil den před svou smrtí.

* Freddie Mercury  „Měl jsem víc milenců než Elizabeth Taylorová,“ chlubíval se slavný zpěvák kapely Queen svým přátelům. Minimálně jeden z nich ovšem byl infikovaný smrtícím virem. O tom, že má AIDS, se Mercury dozvěděl pět let před tím, než 24.

listopadu 1991 zemřel. Před kolegy z kapely nemoc tajil, pravdu znali jen jeho bývalá milenka Mary, která o něj pečovala, a manažer skupiny. Prohlášení o své nemoci Freddie vydal teprve den před svou smrtí.

* Magic Johnson Když bývalý hvězdný basketbalista v roce 1991 oznámil, že je HIV pozitivní, veřejnost byla šokována. Ikona NBA ale nijak neupřesnila, jakým způsobem se nakazila. „Plánuji pokračovat v životě a žít dlouho,“ nevzdával se tehdy 32letý Johnson a k basketbalu se opravdu ještě vrátil – se svým americkým „Dream Teamem“ vyhrál v Barceloně roku 1992 olympijské zlato.

Objevil se i v NBA, ale někteří hráči měli strach proti němu nastupovat. Magic Johnson každopádně založil vlastní nadaci a stal se bojovníkem za osvětu spojenou s touto nemocí.

* Charlie Sheen V listopadu 2015 přiznal HIV pozitivitu i tehdy padesátiletý skandalista a hollywoodský herec Charlie Sheen. Vir přitom u něj údajně objevili už v roce 2011. Když se Sheen dozvěděl pravdu, stáhl se do ústraní a propadl drogám (kokainu).

Podle zdrojů z jeho okolí si také neustále dokola pouštěl svoje filmy a platil vysoké sumy za obří party s pornoherečkami. Sheen tvrdí, že je naprosto nemožné, aby vědomě virus rozšířil na další lidi. Přiznal se také, že od té doby, co mu byla sdělena jeho diagnóza, měl dvakrát nechráněný sex.

* Conchita Wurst Rakouský zpěvák Thomas Neuwirth, vystupující pod uměleckým jménem Conchita Wurst, letos v dubnu veřejně přiznal, že je infikován virem HIV. Devětadvacetiletý transvestita, který v roce 2014 vyhrál v ženských šatech a s vousem hudební soutěž Eurovize, na sociální síť Instagram napsal:

„Jsem už mnoho let HIV pozitivní.“ Od diagnózy je prý pod lékařským dohledem a virus na nikoho dalšího nepřenesl.

Virus přiznal i transvestita, který vystupuje pod uměleckým jménem Conchita Wurst.
Foto: Shutterstock.com, talart.ru
Štítky:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 18.10.2021 7.9tis
Na světě existuje jen malé množství náboženských relikvií spojených s islámem či jeho zakladatelem. Jednou z nich je plášť, který měl údajně prorok Mohamed na sobě, když se jedné noci setkal s anděli a Bohem. Pravost pláště je však důvodně zpochybňována.     V muslimském světě existuje pouze malá hrstka náboženských artefaktů. Jde o přísně […]
od Matěj Soukup 17.10.2021 5.2tis
Ačkoliv nejznámějším místem, kde se ztrácejí lidé, letadla i lodě, je bezesporu bermudský trojúhelník, nejsevernější výspa americké pevniny, Aljaška, má také své tajuplné místo. V oblasti mezi městy Barrow, Anchorage a Juneau, která pokrývá celý Aljašský poloostrov, nápadně často mizí turisté i místní. Oblast začala přitahovat pozornost veřejnosti v říjnu 1972, kdy malé soukromé letadlo […]
od Mirek Brát 14.10.2021 5.6tis
Začátek konce napoleonské éry se začal odpočítávat u Moskvy v roce 1812. Na počátku ruského tažení čítala francouzská armáda téměř 700 000 mužů. Domů se jich vrátí pouhá desetina. A někteří z nich brzy zemřou za záhadných okolností!   Je září roku 1812. Před branami Moskvy usilovně přemýšlí „malý velký muž“, který dovedl obrovskou mnohonárodnostní armádu až sem, […]
od Matěj Soukup 11.10.2021 4.8tis
Jedna z nejvíce seismologicky aktivních oblastí na naší planetě se nachází u pobřeží Japonska. Téměř každoročně jsou Japonci svědky několika desítek silnějších zemětřesení. To vůbec nejničivější v posledním desetiletí zlikvidovalo spolu s následnou vlnou tsunami jadernou elektrárnu Fukušima. Hrozící ekologickou katastrofu se jen tak tak podařilo odvrátit. Ačkoliv dnes víme, že zemětřesení způsobují posuny a […]
od Matěj Soukup 9.10.2021 5.0tis
Když se pětice mladých mužů vracela z basketbalového zápasu na Kalifornské státní univerzitě, určitě ještě netušili, že je to jejich poslední cesta. Čtyři z nich za záhadných okolností zahynuli. Pátého se nikdy nepodařilo najít, je však také pokládán za mrtvého. Pětice se vracela v noci 24. února 1978 z utkání na univerzitě do města Yuba […]