Mezi troskami domů leží mrtvá těla tisíců lidí. Takový obraz zkázy po sobě zanechaly gigantické vlny, které se roku 2004 přiřítily ke břehům mnoha asijských i afrických států. Od té doby se ozývají hlasy, které tragédii neoznačují za důsledek přírodní katastrofy, ale testování takzvané tsunami bomby.
Lze brát tyto teorie vážně?
Dvacátý šestý prosinec roku 2004 se zapsal do moderních dějin černým písmem. Tehdy se na pobřeží mnoha asijských států i břehům Afriky přihnaly smrtící vlny tsunami. Přírodní katastrofa si vyžádala životy více než dvou set tisíc lidí.
Vznik obřích vln podle oficiální verze zapříčinilo silné podmořské zemětřesení v Indickém oceánu. Pohromu nebývalého rozsahu však, jak si všímají někteří spisovatelé, doprovází několik podezřelých okolností.
Co k nim patří?

Proč nepřišlo varování?
Moderní seizmografické přístroje jsou schopny přicházející zemětřesení v čas rozpoznat. Pokud dosáhne takové síly jako to v Indickém oceánu, dá se vznik tsunami očekávat. O nebezpečí například dobře věděl ředitel organizace NOAA (National Oceanic Atmospheric Administrations) se sídlem na Hawaii Charles McCreery. Podle svých slov se prý pokusil ohrožené státy varovat, avšak nepodařilo se mu navázat spojení. Zato americké námořnictvo v postižených oblastech se stihlo včas na katastrofu připravit. Jak mohlo dojít k takové situaci?
Český publicista Jaroslav Chvátal (*1967) upozorňuje na další zvláštnosti. „Proč varování obdržela Austrálie (tisíce kilometrů mimo kritickou oblast) a Indonésie (ležící přímo v epicentru či těsně vedle, kde varování postrádalo svůj účinek)?“ ptá se například. Tyto skutečnosti vedou konspirátory k závěru, že v Indickém oceánu možná nedošlo k přírodní katastrofě. Podle jejich slov může mít neštěstí na svědomí výbuch nové zbraně – takzvané tsunami bomby.
Opravdu by mohla existovat?

Tajné experimenty
Možností vytvoření tsunami bomby se prý již během druhé světové války zabývala armáda Nového Zélandu. Údajně se snažila pomocí umělých podmořských výbuchů vytvořit obrovskou přívalovou vlnu. O výsledky těchto pokusů se podle nepotvrzených zpráv živě zajímaly zejména Spojené státy a Velká Británie.
Podařilo se snad Američanům smrtonosnou zbraň se sestrojit a bez skrupulí ji otestovali roku 2004 na nevinných lidech? Již měsíc před osudným šestadvacátým prosincem docházelo na pobřeží na Tasmánie k hromadnému úhynu delfínů a velryb.
Konspirační teoretici se domnívají, že umírali v důsledku uměle vyvolaných výbuchů. Někteří záhadologové ovšem nevěří, že by lidé byli schopni vytvořit zbraň s tak mocným účinkem. Katastrofu proto považují za dílo reptiliánů, mimozemských ještěrů, kteří se údajně snaží zničit naši planetu.
Jde jen o za vlasy přitažené spekulace?
