Pověsti o sněžném muži jsou známé již stovky let. Podle nich se údajně jedná o obrovského, všežravého lidoopa. Pokud skutečně existuje, je prý zastoupen hned v několika druzích, které mají svá pojmenování, a to podle místa výskytu.
Yetti
Nejznámějším zástupcem těchto divokých tvorů je zcela jistě „yetti“, jenž pravděpodobně obývá velehorskou oblast Himálaj. Životu zde se mohl zřejmě přizpůsobit díky své husté srsti a nenáročností při výběru potravy.
Čas od času se prý údajně dostává do kontaktu s místními obyvateli, kteří ho díky nepříjemným zkušenostem pokládají za velice nebezpečného.
Kalimpong a alma
Pojmenování „kalimpong“ pravděpodobně obdržel jeho příbuzný, divoký člověk, který žije v horách v oblasti severovýchodních hranic Indie. V Mongolsku a rovněž v přiléhajících oblastech Číny a také Ruska zase zdomácněl název „alma“. V tomto případě se prý jedná o
člověku velice podobné stvoření s malýma, avšak výraznýma očima a širokým nosem, které je vysoké více než dva metry.
Orang-mawas
Další podobná bytost byla údajně spatřena koncem roku 1999 v severní Malajsii. Takové setkání je zde však zřejmě ojedinělé a unikátní, neboť tento tvor, místními nazývaný „mawas“ nebo „orang-mawas“ jinak žije v neobydlených horských oblastech.
Psí člověk
K neméně zvláštnímu kontaktu došlo rovněž v létě roku 1991 na Madagaskaru, na úpatí horského masivu Tsaratanana. Zde byla pozorována lidská postava se širokými rameny a poměrně malou hlavou s protaženou čelistí, navíc s výraznými tesáky. Podle toho zřejmě tvor získal i své místní pojmenování, a to „psí člověk“.
Bigfoot
Severoamerický sněžný muž, nazývaný „bigfoot“ (velká noha) dosahuje podobné výšky jako jeho asijští příbuzní. Byl již několikrát vyfotografován, žádný ze snímků však bohužel nebyl dostatečně ostrý.
První setkání
Jako první vylíčil své setkání se sněžným mužem v roce 1887 plukovník Waddell ve své knize „Dobrodružství v Himálaji“. Popisuje v ní zvláštní otisky nohou ve sněhu, velice podobné lidským, a to v jinak naprosto liduprázdné krajině.
Neznámý tvor?
Podle názoru některých současných vědců by se prý mohlo jednat o zbytkovou populaci druhu člověka, jenž měl vyhynout poměrně nedávno, teprve před třiceti tisíci lety. Tuto vědeckou hypotézu potvrzují i některé nálezy.
Například v jednom údolí v Bhútánu se vědcům v roce 2001 podařilo objevit dlouhé černé chlupy a lidským otiskům nohy podobné stopy, dlouhé 19 centimetrů.
Po podrobném zkoumání získané srsti došli vědci k závěru, že genetické informace, které v ní našli, jsou zatím zcela neznámé. Patří tedy doposud neobjevenému tvorovi?