Jak je známo, mnoho skutečných filmových trháků se zakládá na výplodech scenáristické mysli. Přestože se Jurský park – legendární filmová série o dinosaurech -, zakládá v určitých faktech na pravdě, ani ona se jistým úpravám nevyhnula.
To, že by dinosauři mohli žít v řekách, tedy že by si osvojili „obojživelné“ návyky, byla pro vědce po dlouhou dobu zcela nemyslitelná teorie, avšak v nedávné době tuto myšlenku na základě nového výzkumu, zveřejněného v odborném magazínu Nature, přehodnotili.
Nová studie
Mezinárodní tým uznávaných odborníků, jenž byl podpořen National Geographic Society, letos konečně nalezl důkaz, že největší dravý dinosaurus, který kdy žil na naší planetě, Spinosaurus aegyptiacus, byl vodní tvor.
Dlouhý ocas neměl od přírody jen tak na okrasu, nýbrž jej využíval jako „kormidlo“ pro pohyb ve vodě. Tento typ adaptace je vůbec prvním, který se podařil u dinosaura popsat.

Jeho živlem byla voda
Mnozí si podobu spinosaura vybaví díky filmové sérii Jurský park, kde patřil k jedněm z nejnebezpečnějších a v níž dokonce přemohl i obávaného Tyrannosaura rexe. Není se čemu divit, zhruba 15 metrů dlouhý a 10 tun vážící predátor by nenechal chladného snad nikoho.
Avšak to, co naznačil film, není tak dle nejaktuálnějších informací docela pravda. Z vědeckého výzkumu totiž vyplynulo, že Spinosaurus byl spíše než větším bratrance T-rexe „říčním monstrem“, které nemělo podobou a způsobem života daleko od dnešních krokodýlů.
S největší pravděpodobností se pohyboval po všech čtyřech, zadní nohy měl přibližně stejně dlouhé jako ty přední.

Dokonalý lovec
Vědecký tým vytvořil zcela novou rekonstrukci ocasu spinosaura. Na základě vizualizace provedené týmem z National Geographic je patrné, že tento dinosaurus aktivně pronásledoval kořist ve vodě – nečekal jen na mělčině, až k němu ryby samy připlavou, velmi zdatně se pohyboval i pod vodní hladinou.
Při bádání odborníkům značně napomohla jediná existující kostra spinosaura na světě a zároveň nejlépe zachovaný pozůstatek z období křídy z celého Afrického kontinentu, tento důležitý díl skládačky byl objeven na nalezišti Kem Kem v marocké části Sahary.

Fosilie z 80 % kompletní ocasní části páteře prehistorického tvora dokládá, jak dokonale se pod vodou pohyboval. Podle všeho se jednalo o plochý a vysoký útvar, jenž v mnohém připomíná obří ploutev.
„Tento objev je hřebíkem do rakve pro myšlenku, že se dinosauři nikdy neusadili v řekách,“ prohlásil vedoucí výzkumu, paleontolog Nizar Ibrahim.