Střední Asie je obrovským kusem země plným tajuplných míst. Mezi ně bezpochyby patří i celá řada jezer, ve kterých mají podle starobylých legend přežívat pradávné obří nestvůry.
A přestože se výskyt žádné z nich zatím nepodařilo spolehlivě potvrdit, mnozí o jejich existenci nepochybují. Co se prohání na dně ledově studených vod?
Záhadní tvorové mají žít i ve dvou vzájemně spojených jezerech, které se nacházejí na území současného Ruska. Konkrétně leží na východě sibiřské Jakutské republiky, největšího ruského regionu, do kterého by se Česká republika vešla 38krát.
Zmíněná jezera se jmenují Labynkyr a Vorota a jsou považována za nejchladnější na světě a velmi obtížně přístupná. Přesto se k nim už v roce 1953 vydává ruský geolog Viktor Tvěrdochlebov (1940–2011).
30. června se dostává přímo ke břehu jezera Vorota, ve kterém spatří podivné zvíře, jež k němu pomalu pluje. „Před námi byl bezpochyby dravec, jeden z nejsilnějších na světě.
Taková nezkrotná a bezohledná zuřivost byla cítit z každého pohybu toho tvora i z jeho vzhledu,“ vyprávěl po návratu z cesty svým kolegům. Co tehdy v mrazivé Sibiři spatřil?

Je jich víc?
Zvláštní je, že Tvěrdochlebov spatřil nestvůru v jiném jezeře, než o kterém koluje většina povídaček. Domorodí Jakuti si totiž vyprávějí, že vodní nestvůra, které přezdívají čert, žije v druhém jezeře – Labynkyr.
Má mít velkou tlamu a šířku mezi očima větší, než má rybářský vor z deseti klád. Padlo jí prý za oběť už několik zvířat a i lidé, kteří se odváží k jezeru, by se měli bát.
Záhada nedala ruským vědcům spát a začátkem 60. let se uskutečnilo několik expedic k oběma vodním nádržím. Ukázalo se, že spojovací průliv mezi jezery má sotva patnáct metrů, což je méně, než je popsaná velikost spatřeného tvora.
Znamená to, že příšery obývají obě jezera? To je dodnes předmětem dohadů a zkoumání neustálých výprav a výzkumů. V roce 2012 přišla například ruská bioložka Ludmila Emelianová z Moskevské státní univerzity s šokujícím tvrzením:
Zkoumání jezera Labynkyr pomocí sonaru ukazuje, že se v něm nachází několik velkých podvodních objektů.

Pouze ryby?
Ačkoliv Emelianová zdůrazňuje, že si není jistá, zda skutečně našli něco tajemného nebo nevysvětlitelného, mnoho záhadologů bere její slova jako potvrzení, že v jezeře skutečně žijí obrovští tvorové.
„Zaregistrovali jsme na našich zařízeních několik objektů větších než ryby, dokonce i než skupiny ryb,“ upřesňuje badatelka výsledky průzkumu. Jenže skeptičtěji ladění vědci zpochybňují nejen sonarové záznamy, ale i všechna dosavadní pozorování údajných tvorů.
V minulých letech se uskutečnila další výprava k jezerům, která měla jasný cíl: Zjistit, co v jezeře žije. Do ledově chladné vody se ponořili potápěči, kteří pátrali po čemkoliv zvláštním. Místo nestvůry ale spatřili pouze maximálně 1,5 metru dlouhé ryby.
„Neviděli jsme nic tak obrovského, jak se popisuje. Myslím, že žádný obrovský dinosaurus by tu neměl ani dost potravy,“ věří ruský potápěč Maxim Astakhov. Má pravdu? Nebo se před nežádoucí návštěvou dokáže neznámý tvor prostě jen dobře skrývat?