Skip to content

Spory ohledně pravosti snímku s Lincolnovým duchem dovedou autora na mizinu

V bostonském ateliéru známého portrétního fotografa Williama H. Mumlera (1832–1884) probíhá den jako každý jiný a nic nenaznačuje šokujícím událostem, které budou zanedlouho následovat. Mumler právě vyprovodil objednaného zákazníka a chystá se vyvolat fotografické desky, když se ozývá nesmělé klepání a dovnitř vchází černě oděná dáma…

Zjevil se na snímku (vlevo) duch zavražděného amerického prezidenta? Foto: usatoday.com

Představuje se jako paní Tyndall a chce udělat portrétní fotografii. Mumler ji usadí do židle a poté vytvoří snímek. Když ho vyvolává, je naprosto šokován. Za dámou v křesle vidí průhlednou siluetu stojícího muže.

Záhadný přízrak má ruce položené na ramenou ženy a povědomou tvář – vypadá jako americký prezident Abraham Lincoln (1809–1865)! Ale to přeci není možné, vždyť ten je už několik let po smrti! Záhy vychází najevo, že tajemná dáma v černém je bývalá první dáma Mary Todd Lincoln (1818–1882). Objevil se na jejím portrétu duch jejího mrtvého manžela?

Byl Mumler podvodník? Foto: Wikimedia Commons
ZNEUZNANÝ GÉNIUS, NEBO PODVODNÍK?

To ovšem není jediná pozoruhodná fotografie, kterou se Mumlerovi daří vytvořit. Svou schopnost fotografovat přízraky prý objevuje už v roce 1861, kdy pořizuje svůj autoportrét a na snímku se objevuje průhledná ženská postava, v níž poznává mrtvou sestřenici!

V průběhu následujících let zhotovuje mnoho spiritistických fotografií – například snímek s názvem Moses A. Dow s duchem Mabel Warrenové, na němž má být zachycen zakladatel bostonského Waverly magazínu s přízrakem zesnulé chráněnky, či fotografii Fanny Conant s duchem mrtvého bratra.

Spor o pravost fotografií tehdy dokonce končí před soudem, kde Mumler čelí obvinění z podvodu. Falšování ani podvod se však nedaří prokázat. Soudní řízení přesto ničí Mumlerovi kariéru a on v květnu roku 1884 umírá v chudobě.

Je zneuznaným géniem? Nebo podvodníkem, jehož se nepodařilo odhalit?

Lenka Kabeláčová

Foto: usatoday.com, Wikimedia Commons, history.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články