Říká se, že přestěhovat starého člověka, je jako přesadit starý strom. Něco důležitého se změní a strom uschne, o člověku ani nemluvě. Co když ale „přesadíme“ kámen, hodně starý kámen – menhir. Změní se něco?
U jihočeského města Volary najdeme skupinu menhirů. Jedná se o kruhové uspořádání jedenácti velkých kamenů. Mohlo by se zdát, že zde stojí už tisíce let. Není to však pravda. Menhiry sem byly relativně nedávno přestěhovány z Krušných hor. Proč?
Z Chomutova do Volar
Původní lokalitou, kde lidé v dávných časech tyto menhiry vztyčili, byly Krušné hory, konkrétně pak jedna náhorní plošina u Chomutova. Existovaly ale plány na novou silnici, a těm stály menhiry v cestě. Skupina nadšenců se tak rozhodla menhiry přestěhovat.
Pochopení našla u samosprávy města Volary. Stalo se. Menhiry byly znovu vztyčeny, přičemž nic nebylo ponecháno náhodě. Pečlivé rozmístění kamenů z nich učinilo i astronomickou observatoř.
Též Volary byly vybrány záměrně, aby vše bylo v souladu s údajnou krajinnou geometrií. Důležitými body ve vzdálenějším okolí byly například keltské oppidum v Třísově nebo pravěké hradiště u obce Stachy. Kreslily se přímky, které spojovaly dávná kultovní místa a Volary.
„Kamenná akupunktura“
Změnilo přestěhování menhirů nějak jejich energetický potenciál? Jsou volarské menhiry v něčem jiné, než byly ty původní chomutovské?
Existují teorie a spekulace, že menhiry jsou pomyslnou „akupunkturní kamennou jehlou“, která stimuluje neviditelné energetické dráhy v krajině. I proto prý senzitivní lidé v okolí menhirů pociťují existenci tajemného energetického pole.
Může to být elektrickým nábojem, který kameny získávají z přirozeného elektromagnetického pole v okolí, kdoví… Usazení menhirů v původní lokalitě u Chomutova určitě nebylo náhodné.
Stejně tomu tak bylo v rámci jejich přemístění do Volar. Jejich energetický potenciál se nějak jistě změnil. Jak? Dokud se nám nepodaří přenést v čase i vstřícného a komunikativního druida, nebude snadné na tuto otázku odpovědět, co myslíte?!