23. února 2012: Kalifornské San Diego žije nálezem zvláštního tvora vyplaveného na pobřeží Tichého oceánu. Jde o čupakabru?
Domů     Straší tam dnes duchové zesnulých? Francouzskou vesnici vyhladili nacisté.
Straší tam dnes duchové zesnulých? Francouzskou vesnici vyhladili nacisté.
od 1.3.2023
3.4tis
341
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Snad každý u nás zná okolnosti masakru, který nacisté provedli ve vesnicích Lidice a Ležáky po úspěšném atentátu československých parašutistů na říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1942.

Podobnou hrůzu má za sebou i francouzská vesnice Oradour-sur-Glane. Řádění nacistů se tam prý velmi tajemným způsobem připomíná dodnes.

Masakr v Oradour-sur-Glane byl otřesným svědectvím o zrůdnosti nacistů. Místo je dnes vesnicí duchů. Drží se tam přízraky zavražděných? V americkém státě Nevada se nachází skutečné městečko duchů, a to bývalá hornická osada Goldfield.

Všechno to začíná v červnu roku 1944. Nacistické jednotky nacházející se na území Francie jsou nervózní a podrážděné. Blíží se totiž útok Spojenců a všem začíná být jasné, že se válečná karta definitivně obrátila v jejich neprospěch.

Když tedy toho rána přijdou dva francouzští civilisté za nacistickým důstojníkem s tvrzením, že v nedaleké vesnici drží odboj německého důstojníka, dojde na rychlou a nekompromisní akci. Ještě téhož dne obkličuje jeden prapor SS městečko Oradour-sur-Glane.

Cílem však není jen nalézt ztraceného důstojníka. Nacisté hodlají z tohoto místa udělat exemplární příklad a zároveň si na něm vybíjejí svou frustraci. Naženou děti a ženy do kostela, kam následně střílejí a nakonec ho zapalují.

Muži jsou pozavíráni do stodol a postříleni kulomety. Během několika hodin je tak brutálně zavražděno na 642 lidí a vesnice je srovnána se zemí. Jakou stopu to v ní zanechá?

Masakr v Oradour-sur-Glane byl otřesným svědectvím o zrůdnosti nacistů.
Masakr v Oradour-sur-Glane byl otřesným svědectvím o zrůdnosti nacistů.

Turistika s rozumem

Masakr v Oradour-sur-Glane se po válce stává památníkem hrůz spáchaných nacistickým režimem. Vesnice zůstává nezrekonstruovaná, aby stále připomínala, co se odehrálo a čeho jsou lidé schopní.

Po celá desetiletí tam míří turisté, nejde však o místo plné přecpaných autobusů nebo stánků se suvenýry. Temná a smutná atmosféra tam čiší doslova z každého rohu. Ostatně každý návštěvník je dopředu žádán o to, aby byl na tomto pietním místě potichu.

Možná to však není ani potřeba. Většina lidí, kteří vesnici navštíví, totiž upozorňuje, že jde o velmi tísnivý zážitek a že ruiny vesnice na člověka skutečně zapůsobí. Někteří jdou ale ještě dál.

Věří, že na tomto místě stále setrvávají nešťastné duše těch, kteří tam tehdy v roce 1944 přišli o život. Může na tom být něco pravdy?

Místo je dnes vesnicí duchů. Drží se tam přízraky zavražděných?
Místo je dnes vesnicí duchů. Drží se tam přízraky zavražděných?

Stále cítí pach

V roce 1958 je poblíž původního městečka vystavěna nová stejnojmenná vesnice. Ta původní získává přízvisko „osada mučedníků“ a mnozí místní se do ní vydávají jen velmi neochotně. Tvrdí, že tam jsou stále cítit stopy onoho strašlivého činu.

Často je prý v blízkosti ruin cítit pach hořícího dřeva a páleného masa. „Donedávna dokonce noví obyvatelé nechávali dary podél hranice osady mučedníků jako oběť usmíření duchům, kteří tam stále přetrvávají,“ říká americká záhadoložka Virginia Lamkin.

Postupně však místních, kteří by věřili v existenci duchů, ubývá a zvyšuje se počet těch, kteří vyzývají hlavně k pietě a k úctě, jakou si toto místo zaslouží.

Znamená to, že už vesnice Oradour-sur-Glane ztratila svou pověst místa, kde se vyskytují paranormální jevy?

Děsivé zvuky

Mrazení v zádech tady bude jen sotva důkazem nějakých paranormálních jevů, nahlášené zkušenosti s tímto místem však u toho teprve začínají. Mnozí návštěvníci tvrdí, že ve vesnici cítili i něco víc než jen úctu a smutek.

Měli prý pocit, že se mezi ruinami dávných domů stále prochází jejich zesnulí obyvatelé. Některým se dokonce zdálo, že se z určitých míst ozývá dětský smích, křik i pláč.

Nepříjemný pach a tajemné zvuky jsou vůbec tím nejčastějším jevem, který bývá hlášen z této vyvražděné vesnice.

Kromě dětí se tu prý ozývají dospělé hlasy z míst, kde nikdo není, a někteří lidé na internetu popisovali i pocit, že slyšeli střelbu a nářek mnoha hrdel. Mohl se snad onen strašlivý čin do tohoto místa přece jen otisknout nesmazatelným a velmi smutným písmem?

V americkém státě Nevada se nachází skutečné městečko duchů, a to bývalá hornická osada Goldfield.
V americkém státě Nevada se nachází skutečné městečko duchů, a to bývalá hornická osada Goldfield.

Město duchů Goldfield

V americkém státě Nevada se nachází skutečné městečko duchů – bývalá hornická osada Goldfield. Dnes do ní míří hlavně paranormální vyšetřovatelé.

Městečko vzniklo v roce 1902 v blízkosti zlaté žíly a v dalších letech tam za štěstím zamířily stovky lidí. Většinou marně.

Už po pár letech tam prý lidé začali vídat přízraky. Mělo jít o duše těch, kteří zahynuli při hledání zlata. Nejstrašidelnější má však dodnes být tamní hotel.

Už pár let po otevření městečka se v hotelu zabila neznámá žena. V roce 1915 tam pak byla brutálním způsobem zavražděna prostitutka jménem Elizabeth.

Právě Elizabeth má být dnes nejaktivnější entitou, která se tam – alespoň dle lovců duchů – zjevuje. Je snad navěky připoutána k místu své smrti?

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, youtube.com
reklama
Související články
od 22.2.2024 1.5tis
50 diváků v publiku zalapá po dechu. Právě jsou svědky toho, jak se z podlahy do vzduchu sám od sebe vznáší stůl! Jezdí ze strany na stranu, cosi neviditelného do něj klepe a celé to zachycují televizní kamery! Jde jen o povedený kouzelnický trik, nebo kanadští badatelé v 70. letech prolomili hranici nemožného?     Kanadský doktor psyc
od 21.2.2024 2.2tis
Je láska silnější než smrt? Všichni doufáme, že odpověď na tuto otázku zní ano. A najdou se i lidé, kteří tvrdí, že je to jisté. Zažili totiž na vlastní kůži situace, kdy jim jejich mrtví milovaní dali znamení ze záhrobí. Podlehli jen vlastní touze po tom, aby úmrtím člověka nic nekončilo? Nebo se takové tajemné romantické příběhy někdy doopravdy dějí?   Bill a Judy Guggenheimovi jsou au
od 19.2.2024 2.7tis
Při návštěvě obce Koněprusy ve Středočeském kraji bývá cílem většiny turistů prohlídka známých krápníkových jeskyní. Ty však zdaleka nejsou jedinou zdejší zajímavostí. Zaujmout by mohl například i neobvyklý název vrchu Kotýz v blízkosti obce, který je opředen nejednou legendou, a to často již z dob keltského osídlení... Starobylý kult koně Pohybujeme se přib
od 19.2.2024 3.4tis
Slečna J. M. Biggs se roku 1908 prochází u řeky Stour v anglickém Hampshiru, když si všímá postavy muže naklánějícího se nad vodu. Asi vyhlíží loď, myslí si, ale jakmile se k němu přiblíží, málem omdlí. Ten člověk nemá hlavu! Přízrak zmizí, a slečna Biggs se třese ještě v roce 1939, kdy o něm vypráví do novin...     Může to znít zvláštně, ale jako kdyby byla Anglie pro bezhlavé duchy tou
od 17.2.2024 3.0tis
V souvislosti s fenoménem UFO se nejčastěji hovoří o případech v USA, Kanadě, Rusku či Velké Británii. Ale jak jsme na tom my? Bývají i nad naší republikou pozorována záhadná světla a podivné vyspělé stroje? Odpověď zní „ano“! Přinášíme 5 nejslavnějších a dosud neobjasněných pozorování z našich krajin.   Neidentifikovatelné létající objekty jsou častým jevem i v České republice. Ačkoli
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Minulost ukrytá ve zřícenině
skutecnepribehy.cz
Minulost ukrytá ve zřícenině
Během zahraniční dovolené se mi stala neuvěřitelná věc. V chátrajícím kostele jsem nahlédla do minulosti! Když jsem se před deseti lety rozvedla, začala jsem se hodně věnovat turistice. Nevadilo mi podnikat výlety sama, ale nejraději a nejčastěji jsem jezdila s kamarádkou Magdou, která byla rovněž rozvedená. Před časem jsme se vydaly do rumunského vnitrozemí. V den, kdy se mi
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy  Komplikuje početí i těhotenství
21stoleti.cz
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy Komplikuje početí i těhotenství
Netradiční tvar dělohy může být příčinou neplodnosti, samovolných potratů nebo komplikovaného početí. Lékaři upozorňují, že na tento důvod neplodnosti se často nemyslí a vyšetření, která umí vady dělo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
iluxus.cz
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
Frederique Constant se pyšní tím, že je pravou švýcarskou hodinářskou manufakturou, která si vyrábí vlastní strojky a hodinky sestavuje ručně. Přesto není tato skutečnost vždy výrazně zdůrazňována.
Konec žhavého románku
nasehvezdy.cz
Konec žhavého románku
V oblíbeném seriálu ZOO hraje nejenom zpěvák Tomáš Klus (37), ale nově i jeho dcera Josefína (10). Ta má doma přezdívku „Keliška“ podle postavy drbny z filmů Slunce, seno… a to zcela po právu. Klus
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
epochaplus.cz
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty,
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
epochaplus.cz
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
epochanacestach.cz
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
21stoleti.cz
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
epochalnisvet.cz
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
Jindy posílá pro noviny a kávu asistenta, tentokrát má chuť na ranní procházku, a tak na sebe rychle hodí oblečení a vyrazí. Krátce před devátou se vrací, od domovních dveří ho dělí jen pár schodů, kd