28. března 1709: Německý alchymista Johann Friedrich Böttger odhaluje tajemství výroby a složení bílého východoasijského porcelánu.
Domů     Straší tam dnes duchové zesnulých? Francouzskou vesnici vyhladili nacisté.
Straší tam dnes duchové zesnulých? Francouzskou vesnici vyhladili nacisté.
od 1.3.2023
3.4tis
341
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Snad každý u nás zná okolnosti masakru, který nacisté provedli ve vesnicích Lidice a Ležáky po úspěšném atentátu československých parašutistů na říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1942.

Podobnou hrůzu má za sebou i francouzská vesnice Oradour-sur-Glane. Řádění nacistů se tam prý velmi tajemným způsobem připomíná dodnes.

Masakr v Oradour-sur-Glane byl otřesným svědectvím o zrůdnosti nacistů. Místo je dnes vesnicí duchů. Drží se tam přízraky zavražděných? V americkém státě Nevada se nachází skutečné městečko duchů, a to bývalá hornická osada Goldfield.

Všechno to začíná v červnu roku 1944. Nacistické jednotky nacházející se na území Francie jsou nervózní a podrážděné. Blíží se totiž útok Spojenců a všem začíná být jasné, že se válečná karta definitivně obrátila v jejich neprospěch.

reklama

Když tedy toho rána přijdou dva francouzští civilisté za nacistickým důstojníkem s tvrzením, že v nedaleké vesnici drží odboj německého důstojníka, dojde na rychlou a nekompromisní akci. Ještě téhož dne obkličuje jeden prapor SS městečko Oradour-sur-Glane.

Cílem však není jen nalézt ztraceného důstojníka. Nacisté hodlají z tohoto místa udělat exemplární příklad a zároveň si na něm vybíjejí svou frustraci. Naženou děti a ženy do kostela, kam následně střílejí a nakonec ho zapalují.

Muži jsou pozavíráni do stodol a postříleni kulomety. Během několika hodin je tak brutálně zavražděno na 642 lidí a vesnice je srovnána se zemí. Jakou stopu to v ní zanechá?

Masakr v Oradour-sur-Glane byl otřesným svědectvím o zrůdnosti nacistů.
Masakr v Oradour-sur-Glane byl otřesným svědectvím o zrůdnosti nacistů.

Turistika s rozumem

Masakr v Oradour-sur-Glane se po válce stává památníkem hrůz spáchaných nacistickým režimem. Vesnice zůstává nezrekonstruovaná, aby stále připomínala, co se odehrálo a čeho jsou lidé schopní.

reklama

Po celá desetiletí tam míří turisté, nejde však o místo plné přecpaných autobusů nebo stánků se suvenýry. Temná a smutná atmosféra tam čiší doslova z každého rohu. Ostatně každý návštěvník je dopředu žádán o to, aby byl na tomto pietním místě potichu.

Možná to však není ani potřeba. Většina lidí, kteří vesnici navštíví, totiž upozorňuje, že jde o velmi tísnivý zážitek a že ruiny vesnice na člověka skutečně zapůsobí. Někteří jdou ale ještě dál.

Věří, že na tomto místě stále setrvávají nešťastné duše těch, kteří tam tehdy v roce 1944 přišli o život. Může na tom být něco pravdy?

Místo je dnes vesnicí duchů. Drží se tam přízraky zavražděných?
Místo je dnes vesnicí duchů. Drží se tam přízraky zavražděných?

Stále cítí pach

V roce 1958 je poblíž původního městečka vystavěna nová stejnojmenná vesnice. Ta původní získává přízvisko „osada mučedníků“ a mnozí místní se do ní vydávají jen velmi neochotně. Tvrdí, že tam jsou stále cítit stopy onoho strašlivého činu.

reklama

Často je prý v blízkosti ruin cítit pach hořícího dřeva a páleného masa. „Donedávna dokonce noví obyvatelé nechávali dary podél hranice osady mučedníků jako oběť usmíření duchům, kteří tam stále přetrvávají,“ říká americká záhadoložka Virginia Lamkin.

Postupně však místních, kteří by věřili v existenci duchů, ubývá a zvyšuje se počet těch, kteří vyzývají hlavně k pietě a k úctě, jakou si toto místo zaslouží.

Znamená to, že už vesnice Oradour-sur-Glane ztratila svou pověst místa, kde se vyskytují paranormální jevy?

Děsivé zvuky

Mrazení v zádech tady bude jen sotva důkazem nějakých paranormálních jevů, nahlášené zkušenosti s tímto místem však u toho teprve začínají. Mnozí návštěvníci tvrdí, že ve vesnici cítili i něco víc než jen úctu a smutek.

Měli prý pocit, že se mezi ruinami dávných domů stále prochází jejich zesnulí obyvatelé. Některým se dokonce zdálo, že se z určitých míst ozývá dětský smích, křik i pláč.

Nepříjemný pach a tajemné zvuky jsou vůbec tím nejčastějším jevem, který bývá hlášen z této vyvražděné vesnice.

Kromě dětí se tu prý ozývají dospělé hlasy z míst, kde nikdo není, a někteří lidé na internetu popisovali i pocit, že slyšeli střelbu a nářek mnoha hrdel. Mohl se snad onen strašlivý čin do tohoto místa přece jen otisknout nesmazatelným a velmi smutným písmem?

V americkém státě Nevada se nachází skutečné městečko duchů, a to bývalá hornická osada Goldfield.
V americkém státě Nevada se nachází skutečné městečko duchů, a to bývalá hornická osada Goldfield.

Město duchů Goldfield

V americkém státě Nevada se nachází skutečné městečko duchů – bývalá hornická osada Goldfield. Dnes do ní míří hlavně paranormální vyšetřovatelé.

Městečko vzniklo v roce 1902 v blízkosti zlaté žíly a v dalších letech tam za štěstím zamířily stovky lidí. Většinou marně.

Už po pár letech tam prý lidé začali vídat přízraky. Mělo jít o duše těch, kteří zahynuli při hledání zlata. Nejstrašidelnější má však dodnes být tamní hotel.

Už pár let po otevření městečka se v hotelu zabila neznámá žena. V roce 1915 tam pak byla brutálním způsobem zavražděna prostitutka jménem Elizabeth.

Právě Elizabeth má být dnes nejaktivnější entitou, která se tam – alespoň dle lovců duchů – zjevuje. Je snad navěky připoutána k místu své smrti?

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, youtube.com
reklama
Související články
od 28.3.2023 1
S bušícím srdcem se rozhlížíte, kolem sebe vidíte stěny zdobené hieroglyfy, skaraby a nadlidsky vysokými postavami faraonů. Ne, nejste lapeni uvnitř pyramidy, to jste jen zavítali do jednoho z amerických kin, které bylo po objevu hrobky Tutanchamona v roce 1922 stylizováno dle dobové módy do časů starověkého Egypta.   &
od 27.3.2023 1.4tis
Přízraky zemřelých pacientů, křik a pláč vycházející z prázdných místností či dokonce záhadná zmizení lidí. To je jen krátký výčet záhadných jevů zaznamenaných ve strašidelných nemocnicích po celém světě. Co je příčinou těchto děsivých událostí? Zdržují se v nemocničních budovách duše těch, kteří zde vydechli naposledy? Nemocnice nemá nikdo příliš
od 26.3.2023 2.2tis
Mrazivé doteky, ataky strachu, levitující předměty, krvavé otisky na zdech i agresivní útoky neviditelných entit. Některé hotely nabízejí víc než jen luxusní vybavení či postele s nebesy. ENIGMA představuje ty nejstrašidelnější z nich. 10 hotelů, z nichž prý hosté nechtějí odejít ani po smrti!   Je noc a známý hotel v americkém Arkansasu konečně utichl. Hosté spí a v budově panuje klid.
od 24.3.2023 3.4tis
V noci se vydal nabrat vodu z potoka, a místo toho zmizel. Rodina po něm našla jen otisky stop v čerstvém sněhu, které náhle končí, jako by se uprostřed cesty jednoduše vypařil. Mladíka už od té doby nikdo neviděl. Propadl se do paralelního světa, nebo se snad stal obětí únosu do UFO? Rodinu Christiana Ashmorea tvoří jeho manželka, matka, dvě dospělé dcery a
od 23.3.2023 3.3tis
Světla duchů Aleya v Západním Bengálsku nejsou novým fenoménem. Zřejmě se jedná o nejstrašidelnější místo v Indii! Při toulkách v bažinách Sundarbanu můžete narazit na spoustu barevných světel! Co jsou ve skutečnosti zač? Západní Bengálsko v Indii má docela slušné procento strašidelných míst. Vedle hřbitova South Park Street, kde si lidé stě
Nenechte si ujít další zajímavé články
3 dorty, které si podmanily svět
epochalnisvet.cz
3 dorty, které si podmanily svět
Dorty se pečou od nepaměti. Ať už jsou s ovocem, ořechy, medem, sýrem, tvarohem, či jinými surovinami, které dané století zrovna nabízí, odolá jim jen málokdo. Zvlášť jsou-li pečené s láskou. &nbs
Svět v číslech: Nevyzpytatelný vítr
epochaplus.cz
Svět v číslech: Nevyzpytatelný vítr
Je to dobrý sluha, ale zlý pán. Našim předkům pomáhá získat mouku z obilí nebo se opře do plachet na dlouhých cestách po moři, dnes dodává elektřinu. Ale mnohdy se také dokáže změnit na zničující sílu
Hermann Rorschach: Psychiatr, který uměl malovat
21stoleti.cz
Hermann Rorschach: Psychiatr, který uměl malovat
Kdyby Ulrich Rorschach, malíř a učitel kreslení, věděl, že talent, který předá, pomůže jeho synovi ke světovému věhlasu, byl by přešťastný. Jen by se divil, k čemu ten chlapec vlastně barvy a papír po
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Oslavte Velikonoce v hotelu The Mozart Prague
iluxus.cz
Oslavte Velikonoce v hotelu The Mozart Prague
Hotel The Mozart Prague, který se řadí mezi nejvyhledávanější místa v Praze, a to nejen kvůli úžasným ubytovacím kapacitám, ale i díky skvělé gastronomii a vyhlášeným eventům, pro Vás připravil „Velik
Dcera je paranoidní, bojí se, že ji táta opustí
skutecnepribehy.cz
Dcera je paranoidní, bojí se, že ji táta opustí
Léta jsme si žili v pohodě. Náš život se ale zničehonic zvrátil do napjatých emocí. Dcera nevydýchala, že její táta zaměstnal svou bývalou ženu. S Petrem jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme se do sebe v době, kdy byl ještě ženatý a já byla sama s malou dcerou. Petrova bývalá žena Věra nenesla rozvod dobře a dlouho se snažila, aby
Stala se z Tatiany Dykové stíhačka?
nasehvezdy.cz
Stala se z Tatiany Dykové stíhačka?
Kamkoli vejdou, tam upoutají pozornost. Herečka Tatiana Dyková (44) po boku manžela, muzikanta Vojty Dyka (37), zkrásněla, zatímco on vyzrál ve hvězdu, a zdá se tak, že manželství oběma jenom prospívá
(Ne)přítel nikotin: Úleva při prvním vdechnutí
21stoleti.cz
(Ne)přítel nikotin: Úleva při prvním vdechnutí
Pro kuřáka jde o obyčejnou a rutinní činnost – jedno jediné potáhnutí. Ve stejném okamžiku se ale v jeho těle začíná odehrávat nespočet reakcí na přítomnost chemického nepřítele, které vyústí až v opo
Léčivé koření pro vaše zdraví
panidomu.cz
Léčivé koření pro vaše zdraví
Ne každou medicínu musíme polykat s přemáháním. Vždyť kdo z nás by něco namítal třeba proti čaji se skořicí nebo s voňavým anýzem? Koření totiž léčí. Řada druhů koření brání rozvoji zánětů, zlepšuje trávení a podporuje metabolismus. Také naší přirozené imunitě pomáhají, aby pracovala výkonněji. Některé účinkují jemně, jiné razantně. A právě ty druhé jsme
Slavkov otevírá brány. Město zažije přes stovku akcí
epochanacestach.cz
Slavkov otevírá brány. Město zažije přes stovku akcí
Barokní areál ve Slavkově u Brna se připravuje na další vlnu akcí a velkých koncertů. Zámek Slavkov – Austerlitz otevířel již tuto sobotu (25. března). Návštěvníky chce přilákat nejen na zvučná jmé
Je strašidelné sídlo pomstou ze záhrobí?
epochaplus.cz
Je strašidelné sídlo pomstou ze záhrobí?
Jakmile vstoupíte do dnes již slavného domu patřícímu rodině Winchesterových v Kalifornii, zamrazí vás. V této rezidenci vedou schody do stropu a nachází se tu i mnoho slepých dveří. Sídlo bylo prý vy