18. června 1953: Skákající Jack, obdoba českého Péráka, je třemi svědky spatřen v americkém Houstonu.
Domů     Převorství sionské: Stráží dodnes prastará tajemství templářů?
Převorství sionské: Stráží dodnes prastará tajemství templářů?
od 10.6.2024
2.8tis
Jak s Převorstvím souvisejí templáři? Mohlo jít o totožný spolek? Foto: Pxfuel
306
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Zašifrované vzkazy, nenápadné schůzky a spřádání nejrůznějších plánů na pozadí dějin. To jsou prý hlavní činnosti mnoha tajných organizací, které se snaží zasahovat do světového dění. Jednou z nich má být i takzvané Převorství sionské.

Jde o skutečně existující spolek, nebo jsou zprávy o něm jen snůškou nepodložených konspirací?

Jak s Převorstvím souvisejí templáři? Mohlo jít o totožný spolek? Foto: Pxfuel Bylo Převorství od počátku lží? Foto: CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1391896 Jak do legend o tajných spolcích zapadá Leonardo da Vinci? Kolik toho věděl? Foto: Volné dílo, Wikimedia commons Strážilo Převorství mimo jiné potomky Ježíše? Foto: Pxfuel

Nejasností kolem Převorství sionského je celá řada. Především není vůbec jisté, zda tato organizace opravdu existovala. Oficiálně ji totiž zakládá až v roce 1956 Francouz Pierre Plantard (1920–2000).

On sám přitom tvrdí, že pouze navazuje na tradici sahající až do roku 1099, tedy do doby první křížové výpravy a úspěšného dobytí Jeruzaléma.

Postupně vychází na světlo řada dokumentů, které mají být důkazem pro teorii, že právě v té době měla u hory Sion založit skupina rytířů a duchovních tajný řád s cílem ochránit mnohá tajemství z počátků křesťanství.

Další informace o tomto řádu přidává v roce 1982 kniha Svatá krev a svatý grál.

Největší vlnu zájmu ale spouští až bestseller Šifra mistra Leonarda amerického spisovatele Dana Browna (*1964), který se opírá jak o údajné historické dokumenty přinesené Pierrem Plantardem, tak o knihu z roku 1982. Co tyto zmíněné zdroje o legendárním řádu tvrdí?

Bylo Převorství od počátku lží? Foto: CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1391896
Bylo Převorství od počátku lží? Foto: CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1391896

Patří k nim i da Vinci

Dan Brown a jeho předchůdci věří, že se v průběhu desítek let stal z Převorství jeden z nejmocnějších evropských tajných spolků. Později vzniklí templářští rytíři dokonce měli být pouze jakýmsi vojenským a finančním krytím samotného Převorství.

Známe dokonce i slavné velmistry tohoto řádu.

Měl k nim patřit například francouzský alchymista Nicolas Flamel (asi 1330–1417), francouzský spisovatel Victor Hugo (1802–1885) nebo jedna z nejtajemnějších postav dějin – italský malíř a vynálezce Leonardo da Vinci (1452–1519).

Právě on prý do svých děl umisťuje mnoho dodnes nerozluštěných náznaků a šifer, které podle záhadologů mohou poskytovat informace nejen o jeho členství, ale především o skutečných cílech Převorství sionského.

Mohlo by být rozluštění těchto náznaků klíčem k pravdě o řádu, jak ostatně naznačila i Brownova kniha?  

Jak do legend o tajných spolcích zapadá Leonardo da Vinci? Kolik toho věděl? Foto: Volné dílo, Wikimedia commons
Jak do legend o tajných spolcích zapadá Leonardo da Vinci? Kolik toho věděl? Foto: Volné dílo, Wikimedia commons

Příběh postavený na lži

Ačkoliv je dnes příběh sionského řádu velmi rozsáhlý a plný fantastických detailů, mnoho lidí stále pochybuje, zda je pravdivý, a pokud ano, do jaké míry.

Kritici poukazují na to, že navzdory tvrzení Dana Browna je jeho bestseller postavený na nepravdivých informacích a falešných dokumentech. Ty prý vytvořil již zmíněný Pierre Plantard s jediným cílem:

založit v 60. letech ve Francii jakousi zednářskou lóži, která by se snažila o znovunastolení rytířství a monarchie. On sám chtěl dokonce nastoupit na trůn jako údajný příslušník oné slavné merovingiánské linie, té, v níž koluje Kristova krev.

Historii Převorství si pak kompletně vymyslel, aby tento svůj nárok podpořil. Znamená to, že všechno, co o Převorství sionském víme, je pouhopouhý výmysl jednoho ambiciózního muže?

Strážilo Převorství mimo jiné potomky Ježíše? Foto: Pxfuel
Strážilo Převorství mimo jiné potomky Ježíše? Foto: Pxfuel

Má pravdivý základ?

Mnoho lidí poukazuje na to, že i když řada dokumentů, které Plantard světu představil, byla později jednoznačně identifikována jako zdařile vytvořený podvod, mohou být některézmíněné informace přece jen pravdivé.

Především existence Kristovy pokrevní linie rozhodně není pouze výmyslem Pierra Plantarda. „Mnozí výzkumníci, kteří se zabývají Převorstvím, věří, že jádro příběhu je pravdivé.

Že spiknutí související s pokrevní příbuzností s Ježíšem a Magdalénou opravdu stojí za mnoha politickými hnutími a událostmi v historii,“ dodává americká záhadoložka a spisovatelka Tracy R. Twytman (*1978) s tím, že mnoho prokázaných tajných spolků by skutečně mělo dostatečný vliv pro případné manipulace ohledně vládnutí v evropských zemích.

Může tak nakonec na tom všem být přece jen kus pravdy? A pokud ano, mohl by prastarý sionský řád existovat do dnešních dob?

Foto: Pxfuel, Wikimedia commons
Lokalita:
Související články
od 18.6.2024 191
V lesích německých spolkových zemí Bavorsko a Bádensko-Württembersko žije údajně záhadný kryptid. Ne, strach příliš nenahání, pokud tedy nemáte vzácnou úzkostnou poruchu zaměřenou na setkání se zajíci se slušivým parožím. Kdo je wolpertinger a co o něm víme? Obecně vzato je všechno okolo wolpertingera záhadné již od samého počátku. Není totiž jisté
od 17.6.2024 1.4tis
Na západě Bolívie se nachází místo, které je často označováno za nejzáhadnější lokalitu Jižní Ameriky. Ruiny chrámového komplexu zvaného Puma Punku jsou staré asi 1500 let a vědci dodnes nejsou schopni vysvětlit, kdo a jak je vlastně vytvořil. Dochované kamenné bloky totiž působí, jako kdyby byly opracovány moderní technologií!     Poh
od 17.6.2024 1.7tis
O tom vedou vědci dodnes spory. O její návštěvě krále Šalamouna se zmiňuje Bible, Korán a podobný příběh i jiné náboženské texty. Všechny záznamy jsou kombinací konkrétních údajů o bohatství a moudrosti Šalamouna, ale velmi nekonkrétních informací o samotné královně a jejím původu. Bible nás učí, že důvodem, proč se královna vydala na dalekou cestu, jsou zvěsti o moudrosti krále Izraele. Korán
od 16.6.2024 2.0tis
Probudí ji velmi silná žízeň, potřebuje se napít. Projevují se důsledky velmi silně kořeněných jídel, která ji tíží v žaludku. Žádná ze služebných není po ruce, a tak královna vstane a dojde ke stolu, na němž stojí džbán. V okamžiku, kdy první doušky zchladí její vyprahlé hrdlo, otevřou se dveře. Královna ztuhne. Ve dveřích stojí její hostitel a ona ví, že i tentokrát se mu povedlo ji přelstít.
od 16.6.2024 2.3tis
Tajemná historie, množství strašidelných legend a příběhů o přízracích, pokladech a netvorech a atmosféra, která zapůsobí na každého. Tak zní popis zříceniny hradu Ralsko, kterou lze najít kousek od Mimoně v Libereckém kraji. Místo s takovou pověstí nemohlo uniknout naší pozornosti. Co nás čekalo na vrcholu obtížně přístupného kopce? Českolipský trojúheln
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
epochanacestach.cz
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
Šlechtický rod Beaufort-Spontinů po sobě v Bečově zanechal ještě nejednu významnou stopu. Jednou z nich je i unikátní botanická zahrada, jedna z největších na našem území. Na místě zbouraného pivovaru vzniklo v roce 1870 malé zahradnictví, kolem něj se v podhradí rozvíjel park a zahrada rostla i v dalších letech, nejvíce v období po vzniku
Třená niva
nejsemsama.cz
Třená niva
Můžeme ji dochutit i jemně nasekanou jarní cibulkou nebo česnekem. Ingredience: 150 g sýru niva 1 žervé 1 tavený sýr 100 g majolky 6 lžic zakysané smetany 5 g mletých vlašáků 20 g zeleného pepře 1 pomeranč Postup: Nivu nastrouháme, přidáme ostatní sýry, majolku, zakysanou smetanu a dobře rozmixujeme. Přisypeme ořechy a pepř. Pomeranč nakrájíme na plátky a chlebíčky natřené
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
epochalnisvet.cz
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
Dům, který si můžete pronajmout na Airbnb, je postaven v roce 1838 v Salemu ve státě Massachusetts ve Spojených státech amerických. Mnoho hostů, kteří v domě zůstali, tvrdí, že v něm straší. Jaká nadpřirozená síla tam přebývá? Původní majitel domu Henry Derby pracoval v malém americkém městečku Salem ve státě Massachusetts jako krejčí až do
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
historyplus.cz
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
Zdi sün-jangského vězení jsou vlhké a olezlé plísní. Na vlastní kůži se o tom přesvědčí i geniální čínský básník Li Po, který zde čeká na osudný ortel. Dohnaly sem Li Poa hříchy mládí, kdy při soubojích zabil několik lidí, nebo skončil v žaláři z jiného důvodu?   Na promrzlou zem dopadají krvavé krůpěje. Patří lehce raněnému
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
epochaplus.cz
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
Hodinová sazba za úklid… Je klíčovým faktorem při výběru úklidové služby. Cena může výrazně kolísat v závislosti na regionu, velikosti a povaze úklidového úkolu a specifických požadavcích zákazníka. Tento článek se zaměří na srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech a na to, co je třeba při výběru úklidové společnosti zohlednit. Regionální rozdíly v hodinových
Láska hory někdy nepřenáší
skutecnepribehy.cz
Láska hory někdy nepřenáší
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí.
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
iluxus.cz
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
Gin & Tonik, známý jako „G&T“, je globálním fenoménem a stálicí snad v každém baru. Věděli jste ale, že i s jedním prémiovým ginem si můžete připravit hned několik variant osvěžujícího drinku?
Kořeněné trhané maso
tisicereceptu.cz
Kořeněné trhané maso
Kdo má rád pikantní pokrmy, ten si na trhaném vepřovém rozhodně pochutná. Suroviny 300 g vepřové kýty 2 zelené chilli papričky 10 ředkviček 1 lžíce grilovacího koření čerstvě namletý pepř s
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
21stoleti.cz
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
Potvrzeno! Ze studie založené na pozorování dvou sloních stád ve volné přírodě v Keni nedávno vyplynulo, že i sloni se navzájem dokážou „oslovovat“ individuálními jmény. Až dosud přitom byla tato scho
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Štěstí nepronásledujte, uteče vám
panidomu.cz
Štěstí nepronásledujte, uteče vám
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
nasehvezdy.cz
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
Stálice seriálu Ulice, herečka Anežka Rusevová (37), zatím v lásce moc štěstí neměla. V případě sympatické a milé Anežky je to poněkud zvláštní, i proto, že ona sama prý po milujícím partnerovi a rodi