V Indii, Madagaskaru a oblastech jihovýchodní Asie je znám pod názvem strom pong-pong. Zní to, jako když nesprávně skáče celuloidový míček po stole, co říkáte?! Žerty však stranou. Tento strom má i druhý, mnohem zlověstnější název – strom sebevrahů. Proč?
Pong-pong je z hlediska vědy krytosemenná rostlina rodu Cerbera. Její latinský název zní Cerbera odollam. Rod těchto smrtících rostlin dostal pojmenování podle Kerbera, v antické mytologii strašného trojhlavého psa, který střeží vstup do podsvětí.
Příhodný název! Tuto rostlinu jako by poslal na náš svět samotný vládce pekel.

Smrtelný kouř
Strom pong-pong je extrémně jedovatý. Jeho plody obsahují glykosid, látku, která blokuje všechny elektrické impulsy v lidském těle, a to včetně tlukotu srdce. Dokonce se důrazně doporučuje nepoužívat ani dřevo z tohoto stromu.
I pouhé vdechnutí dýmu z hořícího dřeva stromu pong-pong je smrtelně jedovaté! Plody stromu se od dávných časů používaly k vraždám i sebevraždám.

V Indii se například jedná o tisíce případů každý rok. Donedávna rostl tento strom především na indickém subkontinentu. Zjistilo se však, že jedovatá semena mají vysoký obsah oleje, který lze využít i v kosmetice či repelentech proti hmyzu. Tím se strom pong-pong šíří i do nových lokalit.
Kruté ordálie
Do některých oblastí byl rovněž zavlečen jako okrasný strom. Riziko smrtelných otrav tím stoupá. Konzumace byť jen jediného semene stromu pong-pong navodí smrtelný infarkt. Semena stromu byla používána i v rámci takzvaných ordálií, božích soudů, chcete-li.

Například na Madagaskaru zemřelo v 18. a 19. století na otravu semeny těchto stromů několik tisíc lidí. Nejednalo se však o sebevraždy, ale „soudní vraždy“.
Dotyčný, u kterého nebylo jasné, zda je vinen, či nikoli, byl donucen ke konzumaci semen stromu pong-pong. Pokud přežil, byl nevinen. Pokud zemřel, jeho vina tím byla prokázána.