V roce 1866 probíhalo prusko – rakouské vojenské střetnutí. Zámek v Letovicích v dnešním Jihomoravském kraji tehdy fungoval jako lazaret. V jednom ze sálů zůstala na parketové podlaze po ošetření vojáků velká krvavá skvrna.
Jakmile personál lazaretu skvrnu vyčistil, objevila se po čase znovu jako zlověstná stigmata krvavé války. To však není jediné tajemství, které letovický zámek ukrývá!
Zámecký životopis
Základy letovického zámku leží v polovině 13. století, kdy zde založil hrad jistý Heřman z Letovic. V roce 1400 zde byl poprvé přeložen do češtiny Milion, slavný cestopis Marka Pola. Roku 1424 hrad obsadila husitská vojska.
V roce 1613 sídlo vyženil Václav hrabě z Thurnu. Po Bílé Hoře však následovala konfiskace a vlády se ujímá jiný zdejší pán – Štěpán Bruntálský z Vrbna.
Od roku 1820 vlastnili zámek Kalnokyové. Po roce 1945 jim byl zámek zabaven. Potomek rodu se dočkal navrácení majetku po dlouhém restitučním sportu. V současnosti je zámek ve vlastnictví jiné soukromé osoby.
Tajné chodby i paranormální jevy
Z historických kronik zpátky do říše tajemna a záhad. Největší tajemství letovického zámku představuje místní studna. Je hluboká 65 metrů a prokopaná až na dno řeky. Tvar studny je překvapivě čtyřhranný.
Má se údajně jednat o součást prastaré tajné únikové chodby ze zámku. Odkrytá je zatím pouze část podzemních chodeb v délce 60 metrů vedoucí pod zámeckou kašnu.
Kromě zřetelné existence tajných únikových chodeb je letovický zámek místem mnoha paranormálních aktivit.
Rozsvěcují se zde náhle světla, jsou slyšet hlasy, otevírají se samovolně dveře. Podle místní pověsti vedla ze zámku do letovické ulice V Potůčkách podzemní chodba.
Staří pamětníci ji prý pamatují v místě dnešní skládky a před desítkami let se do ní dalo ještě nahlédnout. Na zámku ve středním křídle je vstup do hlubokého podzemí.
Jiná pověst vypráví, že z opukového kopce v místní části Letovic v lokalitě Nad Meziříčkem vedla tajná chodba i do zdejšího kláštera Milosrdných bratří.