Každoročně přijíždějí k jezeru Loch Ness turisté i zvědavci, kteří doufají, že právě oni vyfotí skutečně realistické snímky místního bájného stvoření.
I přes vytrvalou snahu však stále neexistuje jednoznačná odpověď na to, co je příčinou podivných událostí a jevů, které z poměrně bezvýznamného jezera udělaly legendu. Jaké jsou dosavadní poznatky o patrně nejoblíbenější příšeře světa?
Prastaré jezero
Samo skotské jezero Loch Ness svádí k tomu, aby tu člověk popustil uzdu fantazii. Vzniklo pravděpodobně v důsledku tání pravěkých ledovců. Je dlouhé 34 a široké 1,5 km, hloubka dosahuje až 230 m.
Jako takové by proto Loch Ness opravdu umožňovalo, aby v něm žili obzvlášť velcí tvorové. Podmínky pro taková zvířata tu jsou dobrá také proto, že jezero nikdy nezamrzá. Není proto divu, že pověst o obrovské příšeře vznikla právě zde.
Netvor z hlubin
Poprvé se o něm zmiňuje legenda ze 6. století, vyprávějící příběh svatého Kolumba (521–597). Ten údajně zachrání život piktskému muži, kterého nestvůra napadne. Nikoli ovšem v jezeře, ale na řece Ness, jež se do něj vlévá.
Po celý středověk pak někdo čas od času tvrdí, že se s obludou setkal. A protože jsou to časy plné pověr, nikdo o tom příliš nepochybuje.
Za nějakou dobu upadne pověst v zapomnění a znovu se objeví až v 19. století, kdy příšeru údajně spatří jistý D. Mackenzie a napíše o ní obsáhlý článek.
V tu dobu se rozmáhá touha po dobrodružných expedicích a všelijaké objevitelské výpravy nabývají na popularitě, a tak na sebe další případy setkání s příšerou nenechají dlouho čekat.
Ocas přes cestu
V roce 1933 jedou mladí manželé o víkendu k vodě. Když projíždějí autem po pobřeží jezera Loch Ness, musejí najednou zastavit. Přes cestu se táhne něco příšerného. Pár si uvědomí, že se dívá na ocas obrovského stvoření, které se pomalu sune do vody.
Oba stojí jako opaření a s hrůzou přihlížejí, jak poslední centimetry těla neznámého zvířete mizí pod temnou hladinou. Teprve poté se vrátí do auta. Že se toho dne již na pláž nevydají, nikoho nejspíš příliš nepřekvapí.
Téměř dokonalý podvrh
V průběhu 20. století se několika odvážlivcům podaří podivné monstrum dokonce vyfotografovat či natočit.
Patrně nejznámější jsou snímky gynekologa R. K. Wilsona, který v roce 1934 pořídí čtyři snímky netvora z jezera a pro britský deník Daily Mail o něm dokonce napíše článek, který vyvolá vlnu nadšení.
Řada lidí po jeho přečtení uvěří v existenci lochneské obludy. Teprve v 90. letech se lékařův nejlepší přítel Ch. Spurling přizná, že senzaci stvořili společně a on sám je autorem „loutky“, která pózovala na slavných snímcích.
V roce 2015 to bylo 81 let od doby, kdy Daily Mail vydal R. K. Wilsonův článek s podvrženými fotkami. Společnost Google k tomuto výročí připravila novinku – do své aplikace Google Street View, která lidem umožňuje prohlížet si fotomapy, přidala novou funkci.
Ta nabízí prohlídku jezera Loch Ness, a to i pod hladinou. Zaručeně tak potěší všechny fanoušky záhadologie.