Na Tachovsku, asi šest kilometrů od zříceniny známého hradu Přimda, se u silnice nedaleko obce Málkov nachází dnes již téměř zapomenutý pozůstatek kostela sv. Apoleny, založeného na místě původní kaple Panny Marie.
Oční a zubní neduhy
Tento dnes opuštěný kostel stojí na místě osady Svatá Apolena, z níž bylo v roce 1945 vysídleno německé obyvatelstvo. V roce 1960 pak osada zanikla definitivně.
První zmínka o kapli Panny Marie Pomocné pochází z roku 1580. Právě tehdy se objevuje mnoho svědectví o zázračném uzdravení nemocných, kteří přicházeli k místnímu prameni. Voda prý léčila zejména oční a zubní neduhy.
Vlastní zkušenost
V pozdější době, když k prameni, jenž měl několika lidem navrátit zrak, začali mířit další nemocní, nechal tehdejší majitel panství hrabě Georg Maximilian Lindelo pramen upravit a postavit nad ním kapli.
I on zde totiž zažil zázračné uzdravení. Tento šlechtic mnoho let trpěl silnými bolestmi zubů. Když se dozvěděl o zázračném prameni, nejdříve prý těmto historkám příliš nevěřil. Nakonec však zázračnou vodu ochutnal – a bolesti začaly ustupovat.
Proto z vděčnosti nechal studánku nejdříve vyzdít a vyčistit. Následně dal v roce 1670 na místě poutní kaple postavit kostel zasvěcený svaté Apoleně, patronce zubních lékařů.
Mystická energie zůstává…
18. dubna 1898 kostel postihl ničivý požár, jenž roztavil dokonce i zvony. Od té doby význam kostela postupně upadal a od roku 1938 už byly mše slouženy pod širým nebem, neboť kostel byl již v naprosto havarijním stavu.
Jeho zařízení bylo umístěno do kostelů v okolí. Pozůstatky tohoto svatostánku však dodnes působí velmi mystickým dojmem…