Skip to content

Svatojánská noc: Čarovný oheň plodnosti

Keltové pojímají svátek po slunovratu jako příležitost k očištění a k oslavě plodivé síly. Hlavní oslavu přitom představuje setkání u některého z ohňů hojně zapalovaných na kopcích v noci z 23. na 24. června.

Asi nejzajímavějším obyčejem je skákání zamilovaných dvojic držících se za ruce přes oheň, čímž se má svazek mladých lidí upevnit. Protože během nejkratší noci v roce přestávají platit běžná společenská pravidla, bývá to také jedna z mála příležitostí, kdy se mladé páry mohou „legálně“ uchýlit do ústraní. Pokud intimní sblížení takové dvojice nezůstane bez následků, nic nebrání tomu, aby se po žních, tedy v prvních týdnech těhotenství nevěsty, konala svatba. Je zajímavé, že přísná katolická církev proti tomuto pohanskému obyčeji v zásadě nic nenamítá, pouze pohanský slunovrat přetváří do únosné podoby oslavy narození svatého Jana Křtitele.

Z pohanského svátku udělá katolická církev narozeniny Jana Křtitele. Na průběhu oslav to mnoho nezmění. Foto: Creative Commons – volné dílo

JAK SE STÁT NEVIDITELNÝM?

V čem spočívá podstata slunovratovo-svatojánské mytologie? Patrně varuje, že není radno o svatojánské noci opouštět bezpečí svého domova, eventuálně posvátným ohněm chráněné veřejné prostranství, protože mimo ně na člověka číhá nejedno nadpřirozené nebezpečí.

Možné zvraty osudu naznačuje i to, že podle pohanských tradic byl tento den zasvěcen také bohyni vrtkavého štěstí – Fortuně. To by však nesměl být člověk člověkem, aby se tyto hypotetické nadpřirozené síly nepokusil využít ve svůj prospěch!

U nás nejspíš nejznámější pověra vypráví o zlatém či svítícím kapradí, které o svatojánské noci roste v lesích a s jehož pomocí je možné najít ukryté poklady. Může se prý ale také stát, že pokud na člověku ulpí o svatojánské noci neviditelné výtrusy této rostliny, stane se i on sám dočasně neviditelným.

Snítka kapradí utržená o této noci, usušená a uložená doma tak, aby ji nikdo neviděl (např. založená v knize v knihovně) zajistí tomu, kdo tak učiní, blahobyt po celý následující rok. Kromě kapradí mají ale údajně i všechny ostatní byliny natrhané tuto noc venku v přírodě (ne doma na zahrádce) zvláštní moc.

Třezalka tečkovaná je bylinou svatého Jana. Patří do takzvaného svatojánského koření. Foto: Bff / Creative Commons – CC BY-SA 4.0

VYSNĚTE SI BUDOUCNOST

Sotva co zřejmě překoná tzv. svatojánské koření. Do této směsi bylin kromě již zmíněného kapradí patří ještě třezalka, komonice lékařská, kopřiva dvoudomá, pelyněk černobýl, prha arnika, svízel syřišťový, vstavač a, poněkud překvapivě, v této době již odkvetlá prvosenka jarní, snad pro podobnost jejích květů se světluškami – svatojánskými broučky.

Složení směsi se může mírně měnit podle krajových zvyklostí a dostupnosti rostlin, vždy však oněch bylin musí být devět. Pokud si svatojánské koření dáte onu noc pod polštář, bude se vám prý zdát o budoucnosti.

Tak hezké sny!

Autoři: Zdeněk Pospíšil, Jitka Lenková

Foto: Creative Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zakázané epizody dětských pořadů, které neměl nikdo vidět
epochaplus.cz

Zakázané epizody dětských...

Každý z vás má nejspíše svůj...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Vnučka získala v tomto životě jen samé bonusy
skutecnepribehy.cz

Vnučka získala v tomto...

Petruška je talentovaná, krásná a...
Nejlepší řízek na světě
panidomu.cz

Nejlepší řízek na světě

Samozřejmě řeknete, že ho uměla vaše maminka nebo...
Už nejen hrubá a hladká…
epochalnisvet.cz

Už nejen hrubá a hladká…

Vyznáte se v moukách?  Na pultech se objevují...
Jak se stát oblíbeným?
epochaplus.cz

Jak se stát oblíbeným?

Být oblíbeným není nikdy na škodu. Leckteré...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Nová indukční varná deska s integrovaným odsavačem par od Miele
iluxus.cz

Nová indukční varná deska s...

Kombinace indukční varné desky a efektivního odsavače par...
Utajený rozchod s vodákem?
nasehvezdy.cz

Utajený rozchod s vodákem?

Hvězda Sestřiček Kristýna...
Došlo na dobře utajený rozchod?
nasehvezdy.cz

Došlo na dobře utajený...

S MATĚJEM MATUŠKOU (41)...
Čatní z paprik
tisicereceptu.cz

Čatní z paprik

V této skvělé omáčce se potkává sladkost...