I když je pověstný meč krále Artuše zřejmě jen pouhou legendou, podobný meč, jehož příběh je stejně neuvěřitelný, však skutečně existuje jinde… Najdeme jej v italském Toskánsku.
Třicet kilometrů od Massa Marittima, v provincii Siena, se nachází Rotonda di Montesiepi a ruiny starobylého cisterciáckého opatství, postaveného v roce 1182 na místě, kde žil svatý Galgano necelý poslední rok svého života a kde kdysi zabodl svůj meč do kamene.
Náboženský přerod
Galgano se narodil v roce 1148. V mládí byl bohatým rytířem. Jako nezvladatelný se údajně dostal do špatné společnosti. Žil tak celou řadu let jako nelítostný válečník a užíval si bujarého života.
Jednoho dne však spadl z koně a prožil náboženské zjevení, po němž brzy konvertoval ke křesťanství.
Prorocký sen
Jednou měl Galgano i prorocký sen. Zdálo se mu o svatém Michaelovi, který ho vyzval, aby jej následoval. Ve snu prý došli až k jakési kruhové chýši, do které Galgano vstoupil. Uvnitř bylo dvanáct apoštolů a vedle nich otevřená kniha. Galgano se následně probudil a byl údajně zcela ohromen tímto viděním…
Legendární příběh
Podle legendy pak v roce 1180 Galgano opouští svoji nevěstu a začíná žít poustevnickým životem, přičemž prožívá vize, které ho přiměly k vybudování vlastní poustevny. Jednalo se o místo, které rytíř rovněž viděl ve své vizi.
Podle ní měl však na vrcholu určeného kopce postavit kříž. To se ale zdálo zcela nemožné, neboť na celém kopci nebylo vůbec žádné dřevo. Nakonec tedy Galgano zarazil svůj meč do kamene, kterým meč následně projel naprosto bez odporu jako máslem…
V roce 1181, pouhých 11 měsíců po rozhodnutí stát se poustevníkem, však Galgano umírá a toto místo se záhy stává cílem celé řady poutníků…
Vědecké analýzy
Před několika lety byly z vnitřku kamene odebrány vzorky meče a následně podrobeny analýze.
I další analýza pak podpořila tvrzení, že meč je pravým artefaktem z doby Galganova života, neboť byly porovnány ‚otisky‘ stopových prvků v kovu meče s otisky na kouscích železné strusky, které se stále nacházejí jako odpadní produkt malých sléváren, kde mniši vyráběli své primitivní železné nástroje z místní železné rudy.
Záhadné skutečnosti
Ještě bizarnější je však zřejmě existence dvojice mumifikovaných rukou, které najdeme vedle meče – prý se jedná o ruce zlodějů. Ti se pokusili kámen ukrást, ale byli potrestáni samotným Bohem.
Ruce byly rovněž, stejně jako i meč, karbonově datovány do 12. století. Kromě toho se zjistilo, že rukojeť, vyčnívající z kamene, a čepel meče pod ní tvoří jeden celek… Navíc meč nelze za žádných okolností z tohoto kamene vytáhnout. Jedná se snad o trvalý symbol zřeknutí se před Bohem válečnického násilí?