Skip to content

Svatý Josef: Možný tvůrce tajemných schodů kaple v Santa Fe

Svatý Josef proslul především jako „otčím“ Ježíše Krista a manžel jeho matky Marie. Jaký je ale příběh jeho údajné svátosti? Co tento muž vykonal tak mimořádného? Největší zásluhou má být samozřejmě jeho oddaná péče o malého Ježíška a přijetí neposkvrněného početí Panny Marie.

Josef s malým „Ježíškem“. Foto: Wikimedia Commons

Mnohem později, v 19. století, se v americkém Santa Fe v Novém Mexiku odehraje podivný příběh, který je považován za důkaz divotvorné moci svatého Josefa. Ve zdejší kapli Loretto Santa Fe totiž dojde k architektonické chybě – stavebníci zapomněli vystavět schodiště vedoucí ke kůru.

Zdejší jeptišky se podle pověsti po devět dní modlí ke svatému Josefovi, jenž je patronem tesařů, aby jim seslal dobrodince, který by problém vyřešil. A devátého dne se prý skutečně u dveří kaple objeví tesař, který je ochoten schody zhotovit.

Točité schodiště v kapli Loretto Santa Fe. Foto: Wikimedia Commons
PŘIŠEL SVATÝ NA POMOC?

Zcela sám pak neznámý muž postaví točité schodiště, které záhadně drží i bez středové opory. Podle odborníků by schodiště z hlediska statiky vůbec nemělo stát, vydrželo však na svém místě dodnes. Impozantní dílo navíc není poskvrněno ani jedním hřebíkem či kapkou lepidla a je zhotoveno ze dřeva, které se nikde v okolí nevyskytuje.

Po dokončení práce záhadný truhlář bez čekání na odměnu zmizí a už se nikdy neobjeví. Po kraji se proto začne povídat, že to byl samotný svatý Josef, kdo v kapli postavil podivné schody. Bez zajímavosti není ani to, že schodiště měří symbolických 33 metrů.

Ve věku 33 let přitom zemřel Ježíš Kristus. Je v tomto faktu zakomponováno skryté poselství? Mohl stovky let mrtvý světec vyslyšet prosby zbožných žen, nebo se jen někomu z nesmírně šikovných smrtelníků zželelo chudé kaple a nezištně pomohl?

Jitka Krulcová

Foto: Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články