Skip to content

Svatý Patrik: Jak to bylo s osvoboditelem Irska od hadů

Ačkoliv je rodištěm svatého Patrika severní Anglie, je daleko známější ve spojení s Irskem, jehož je dokonce patronem. Ve svých teprve šestnácti letech je totiž tento tehdy příliš nevěřící chlapec přepaden a prodán do otroctví právě do Irska.

Osud jej tak obrátí na víru v Boha a Patrik se dá na cestu křesťanství.

Mozaika ukazující svatého Patrika vyslaného papežem na misi do Irska. Foto: Wikimedia Commons

Irsko je v té době většinově pohanské a náboženství zde příliš nekvete. Patrik si proto za svůj životní úděl zvolí právě zasvěcení zdejších lidí do Ježíšova učení. Daří se mu dosahovat svých cílů a přivádí stále více pohanů ke křesťanství.

Podle pověstí si jej lidé velmi oblíbí, a to mimo jiné i proto, že prý dokáže konat zázraky. O svatém Patrikovi se traduje, že dokáže uzdravovat těžce nemocné, a dokonce i křísit mrtvé. Může toho ale být nějaký člověk vůbec schopen, nebo tyto historky jen přehánějí?

Socha svatého Patrika v irském Saulu. Foto: Wikimedia Commons
KROTITEL HADŮ

Jeden z nejznámějších zázraků, který údajně trvá dodnes, je vyhnání zmijí z Irska. Patrik má údajně hadům poručit, aby zemi opustili a už se nikdy nevraceli. Dodnes tak v Irsku na tyto obávané plazy nenarazíte, přestože v sousední Anglii jsou hadi poměrně běžní.

Je to opravdu zásluha svatého Patrika? Jeden z příběhů o tomto světci vypráví, jak kázal hladovým námořníkům, aby věřili v Boha a náhle se neznámo odkud objevilo stádo prasat, z nichž se námořníci nasytili.

Lze to brát jako důkaz existence Boha, který svou moc vyjevuje prostřednictvím svatých?

Jitka Krulcová

Foto: Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky zázraky Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články