V roce 1926 otřáslo Náchodskem znásilnění a následná vražda sedmnáctileté dívky Růženy Červené z Trubějova. Pieta na místě její vraždy je zároveň i pomníčkem kriminalistiky, protože pachatel tohoto činu nebyl nikdy vypátrán.
I když, indicie vedoucí k jeho totožnosti i tajemné legendy provázely tuto událost po celá desetiletí…
Vrah stále uniká
Finální záznam o vyšetřování vraždy z roku 1926 lze nalézt ve spisech královéhradecké četnické pátrací stanice z roku 1941. Jako možný pachatel je zde zmíněn jistý Josef K. z obce Zábrodí ležící nedaleko místa vraždy.
Ten byl v souvislosti s vraždou vyslýchán opakovaně ve 20. i 30. letech. Stále však nebyl dostatek důkazů.
Četníci to ovšem nechtěli jen tak vzdát. Sestavili podrobný časový snímek osudného 5. dubna 1926, kdy Růžena Červená zemřela. Opět se Josef K. jevil jako nepravděpodobnější pachatel zločinu.
Bohužel se následně zjistilo, že hlavní podezřelý emigroval již v roce 1936 do Kanady. Případu se pak již dále nikdo nevěnoval.
Přiznání na smrtelné posteli
Pieta na tichém lesním rozcestí však utrpení a smrt mladé dívky veřejnosti stále připomínala i dalších letech . Mezi lidmi se začala šířit šeptanda, že se k vraždě dívky na smrtelné posteli přiznal jeden komunistický prominent z blízkého Červeného Kostelce.
Prý v době komunistické vlády po roce 1948 ani nebyl zájem na odhalení skutečné totožnosti vraha… Na lesním pomníku je vyveden tento nápis: Zlomila ruka vražedná zde dívky život čistý, doufejme, že snad svědomí si vraha samo zjistí.
V tomto případě by byla mezi veřejností kolující verze alespoň v souladu s nadějí obsaženou v textu. Jiné spravedlnosti se Růženě Červené, pochované na hřbitově v obci Studnice, bohužel nedostalo.