15. července 2019: Americká bitevní loď USS Omaha zachytí na kamerách podivný létající objekt, vznášející se v její blízkosti.
Domů     Svět, ve kterém žijí monstra?
Svět, ve kterém žijí monstra?
od 1.4.2023
6.0tis
600
SDÍLENÍ
6.0tis
ZOBRAZENÍ

Chapadla, ostré zuby či démonické ryby bez tváře. Hlubomořská zóna Abysál je jedno z nejtemnějších míst na naší Zemi.

Sluneční světlo sem neproniká, a tak zde život probíhá ve věčné temnotě. Mohou se v této oceánské propasti nacházet monstra, která si ani nedokážeme představit?

Abysál je nejméně prozkoumanou zónou, a to zejména kvůli svému nebezpečnému prostředí. Tlak dole je tak silný, že je pro člověka smrtelný. Nikdo s jistotou nedokáže říct, co tam dole vlastně žije.

Strašidelná stvoření, která jsou v těchto hlubinách objevena, nahánějí doslova husí kůži! Zákeřní ďasové, upíří chobotnice, zombie červi a nebo sliznatá ryba, známá svým ďábelským a nehezkým vzhledem, jež připomíná rozteklý lidský obličej.

Tisíce stop pod hladinou vzkvétá mořský život v nejtemnějších hlubinách a připomíná některé z našich oblíbených hororových postav. Je možné, že se hluboko v oceánech vytváří život mimo naše chápání? A co když tito tvorové jednoho dne z nekonečných hlubin vystoupí?

Jaká monstra nám tato hluboká část oceánu ještě odhalí? Mnozí mají strach! Někteří věří, že v zóně Abysál vzniká nový mimozemský život. Nekončí, nezačíná. Záhadný tvor olgoj chorchoj děsí lidi po celém světě.

Mimozemšťané z hlubin

Celých 2000 metrů pod mořem se v naprosté tmě vznáší žluté stvoření velikosti grapefruitu, které je později nazváno chobotnice Dumbo. Tajemný hlubinný tvor, který má jen malý kontakt s člověkem.

Představa, o kolika kilometrech oceánu nemáme ani ponětí a co by se v těchto končinách mohlo skrývat, budí nepříjemný pocit. Kolují totiž zvěsti, že tam dole, v zóně Abysál, žijí doslova příšery z jiných světů.

Při expedici u Nového Zélandu je v roce 2003 objeven tvor, který připomíná znetvořený lidský obličej. Tato kreatura dostává jméno blobfish (tlustohlavec tasmánský nebo také sliznatá ryba).

„Není možné, aby toto žilo na naší planetě!“ prohlašují čtenáři na sociálních sítích. Kostižerky (neboli zombie červi) jsou objeveny v roce 2002 u Kalifornie

a jsou další záhadou naší tajemné Země. Namísto konzumace mozků se tyto kostižerky živí kosterními pozůstatky a lapají po mrtvolách, které padají na hřbitov hlubinné zóny Abysál.

Může být snad svět tam dole pozůstatek něčeho, co obývalo naši planetu před dávnými časy?

Jaká monstra nám tato hluboká část oceánu ještě odhalí? Mnozí mají strach!
Jaká monstra nám tato hluboká část oceánu ještě odhalí? Mnozí mají strach!

Máme se bát?

V záběru se objevuje strašidelná chobotnice velkoploutvá, známá jako magnapinna. Vypadá přesně jako mytická příšera ve svém přirozeném prostředí. Video je natočeno ropnou společností Shell poblíž její vrtné plošiny Perdido v Mexickém zálivu.

Záběr je pořízen v hloubce 2386 metrů a velmi připomíná monstrum z filmu Válka světů. „Něco mi říká, že se dočkáme toho, že tato stvoření budou chodit po Zemi!“ píší čtenáři na internetových stránkách.

Podle mnohých fanoušků záhad je totiž hluboká a neprobádaná zóna Abysál jedním z míst, kde se rodí nový mimozemský život, chystající se ovládnout náš svět. „Každý si myslí, že mimozemšťané přiletí z vesmíru, já to však vidím jinak.

Podle mě přijdou z oceánu!“ píše Derek, čtenář online magazínu záhad. Dočkáme se dne, kdy tato hlubomořská stvoření vylezou z moře a začnou žít mezi námi?

Někteří věří, že v zóně Abysál vzniká novýmimozemský život.
Někteří věří, že v zóně Abysál vzniká novýmimozemský život.

Pod povrchem

Jedním z velkých zastánců teorie, že mimozemšťané nepřijdou z vesmíru, nýbrž z oceánu je i viceprezident Mezinárodní koalice pro mimozemský

výzkum (ICER), Gary Heseltine (*1960). „Máme podezření, že v našich nejhlubších oceánech můžeme mít mimozemské základny,“ tvrdí a dodává, že tzv. UFO je nejvíce zaznamenáváno v blízkosti vody. Rozluštíme jednoho dne hádanku děsivé zóny Abysál?

Nekončí, nezačíná. Záhadný tvor olgoj chorchoj děsí lidi po celém světě.
Nekončí, nezačíná. Záhadný tvor olgoj chorchoj děsí lidi po celém světě.

Hrůza přichází z písku!

Nekončí, nezačíná. Záhadný tvor olgoj chorchoj děsí lidi po celém světě. Většinu života prý tráví v písku a na povrch vylézá jen zřídka. Kolují legendy, že každý, kdo se s ním setká, zemře. Kryptozoologové ho hledají několik let.

V roce 1990 odjíždí do pouště Gobi i český záhadolog Ivan Mackerle (1942–2013), aby monstrum našel. Podle jeho slov se bájný olgoj vyskytuje tam, kde roste bylina gojo.

I přesto, že Mackerle na olgoje nenarazil, po návratu z expedice píše, že existence tvora je stále více než jistá!

Foto: pixabay.com, shutterstock.com
Související články
od 8.7.2026 3.1tis
Visí na dveřích domů, zpětných zrcátkách aut, dětských kočárcích i na krku jako šperk. Modré skleněné oko zvané nazar patří k nejznámějším ochranným symbolům světa. V Turecku a Řecku na něj nedají dopustit a mnozí věří, že dokáže odrazit závist, smůlu i takzvané „zlé oko“. Je to jen krásný suvenýr, nebo prastarý talisman, jehož kořeny sahají až do dávných civilizací Mezopotámie? Jeho příběh dodnes
od 29.6.2026 3.4tis
Na první pohled jde o malebný kout Anglie. Jenže když se zaposloucháte do vyprávění místních, strnete v úžasu. Král Artuš, Ježíš, svatý grál, ale i UFO či démonické chrliče – to všechno jsou pojmy, které v Glastonbury dnes a denně ožívají! Přitahuje sem množství záhad výjimečná koncentrace energie? Městečko Glastonbury leží v hrabství Somerset na
od 28.6.2026 3.4tis
Záhada plačících a krvácejících soch stále nepřestává fascinovat vědce i záhadology. Důvodem je především fakt, že kapalina vychází z neživých objektů, u nichž je něco takového nemožné. Nelze se proto příliš divit, že se k sochám přicházejí modlit poutníci, kteří tajemný úkaz považují za potvrzení existence nadpřirozených sil.  Stejně tak je tom
od 22.6.2026 3.3tis
U kostela Svaté Marie se tísní početný dav. Egyptská televize zde má dokonce připravenou kameru. Na střeše svatostánku na okraji Káhiry se údajně objevuje oslňující záře, v níž je možné rozeznat postavu Bohorodičky. Na místě prý navíc dochází k zázrakům. Podaří se zjevení zachytit i na filmový pásek? Na egyptskou Káhiru se snáší tma. Kolem půl deváté veče
od 29.5.2026 3.5tis
Cesta ke štěstí není vždy jednoduchá. Co když ale existují síly, které nám přístup ke štěstí a spokojenosti mohou hodně usnadnit? A co když je máme všichni v sobě, aniž bychom si to uvědomovali? Musíme jen vědět, jak je správně použít…   Mnohdy totiž hledáme odpovědi všude kolem sebe, přitom ty nejdůležitější se ukrývají hluboko v našem
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová šance pro zrak: zlínská banka urychluje transplantace rohovek
21stoleti.cz
Nová šance pro zrak: zlínská banka urychluje transplantace rohovek
V Česku se ročně provede zhruba pět set transplantací rohovky. Tyto zákroky, kterým se odborně říká keratoplastiky, patří k nejčastějším transplantacím na světě, hned po transplantacích srdce, ledvin
Nejkrásnější louka Evropy říká autům dost
epochanacestach.cz
Nejkrásnější louka Evropy říká autům dost
Na první pohled to může působit paradoxně. Jedna z nejfotografovanějších krajin Dolomit se rozhodla, že návštěvníků nechce více, ale méně. Alpe di Siusi, největší vysokohorská louka v Evropě, zavádí od léta 2026 nová pravidla příjezdu, která mají jediný cíl – zachovat místo, kvůli němuž sem lidé přijíždějí. Nejde o boj proti turistům. Jde o ochranu
Rok bez léta: Když i v červenci mrzne a lidé nevěří vlastním očím
epochaplus.cz
Rok bez léta: Když i v červenci mrzne a lidé nevěří vlastním očím
Je duben 1815 a na indonéském ostrově Sumbawa vybuchuje sopka Tambora. Nikdo tehdy netuší, že oblaka popela a oxidu siřičitého změní počasí téměř na celé planetě. O rok později přichází něco, co dějiny zapíší jako „Rok bez léta“. Mrzne uprostřed června, úroda mizí před očima a hlad se stává každodenní realitou. Na první pohled vypadá
Francouzský trh dnes otevírá své brány na Kampě
iluxus.cz
Francouzský trh dnes otevírá své brány na Kampě
Na pražské Kampě začíná již 19. ročník Francouzského trhu, který až do neděle 19. července promění jedno z nejmalebnějších míst metropole v živou ochutnávku francouzské gastronomie, kultury a životníh
Obtočila si Rychlíková bývalého znovu kolem prstu?
nasehvezdy.cz
Obtočila si Rychlíková bývalého znovu kolem prstu?
To jsou zvraty! Ještě před nedávnem bývalý přítel herečky ze seriálu Kamarádi Sáry Rychlíkové (27), její kolega Marek Lambora (31), zářil vedle nové přítelkyně, herečky Jindřišky Hanušové (25), která
Zachránila nás černá ovce naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Zachránila nás černá ovce naší rodiny
Otec tvrdil, že bude mít z mého bratra smrt. Byl úplně jiný než my všichni na vsi. Měl ambice, chtěl studovat a to mu táta nemohl odpustit. Táta i máma měli, jak se říká, tvrdé palice, často se hádali a já si s nimi nezadala. Snad proto mi táta dával přednost před bráchou, který byl tichý a zakřiknutý. Poprvé se bratr
Zahrada plná zlatých a stříbrných květin
rezidenceonline.cz
Zahrada plná zlatých a stříbrných květin
Otevřenost a víra v sebe. Asi tak by bylo možné stručně vyjádřit motto, jež stojí za podnikatelskou filozofií Milady Bláhové. Po patnácti letech práce fotografky se věnovala tvorbě šperků, v roce 2019 pak přišel její manžel s nápadem založit značku GIYOU, zaměřenou na unikátní květiny ze stříbra a zlata. Šperkařina byla přitom jenom jednou stránkou projektu, důležitý byl i jejich užitek a emoce,
Zrcadlová poleva vyžaduje pečlivost
panidomu.cz
Zrcadlová poleva vyžaduje pečlivost
Určitě jste o ní slyšeli, protože je to hit posledních let, který se pravidelně objevuje na nejednom kuchařském blogu. Angličané ji nazývají mirror glaze, tedy zrcadlová poleva, a opravdu se jako zrcadlo blyští. Pokud vás napadlo, že byste si ji také rádi zkusili, klidně se do toho dejte. A jaký že zázrak způsobí, že vytvoříte
Pomazánka ze sladkých brambor
tisicereceptu.cz
Pomazánka ze sladkých brambor
Postup přípravy je opravdu jednoduchý a rychlý. Batáta vám navíc dodá důležité vitaminy. Ingredience 300 g sladkých brambor lžíce olivového oleje ¼ lžičky soli 100 g pekanových ořechů lžíce
Vladimír Vochoč bojoval s nacisty razítkem
historyplus.cz
Vladimír Vochoč bojoval s nacisty razítkem
„Uprostřed největšího chaosu zachovával klid a rovnováhu, konzumuje při práci nesčetné množství šálků černé kávy a kouře doutník za doutníkem,“ vzpomíná s obdivem na Vladimíra Vochoče jeden z jeho kolegů. Zkušený diplomat, jenž šéfuje konzulátu v Marseille, pomáhá demobilizovaným čs. vojákům a současně se snaží zachránit co nejvíce židovských uprchlíků. S nacisty rozehraje nebezpečnou hru, která ho může
Hřbitov obrů v oceánské propasti. Vědci objevili stovky velrybích koster starých miliony let
epochalnisvet.cz
Hřbitov obrů v oceánské propasti. Vědci objevili stovky velrybích koster starých miliony let
V temných hlubinách oceánu, kam nikdy nepronikne sluneční světlo, našli vědci něco mimořádného. Na dně jihovýchodního Indického oceánu se rozprostírá obrovské „velrybí pohřebiště“ – místo, kde se po miliony let hromadily kostry velryb. A přestože jde na první pohled o říši smrti, ve skutečnosti zde bují překvapivě bohatý život. Mezinárodní tým vědců objevil tuto podmořskou
Rybízový koláč se sněhem
nejsemsama.cz
Rybízový koláč se sněhem
Křehký koláč s rybízovou náplní a pokrývkou z bílkového sněhu uspokojí i ty nejnáročnější mlsné jazýčky. Na 8 porcí potřebujete: ✿ 250 g hladké mouky ✿ 150 g hery ✿ 80 g cukru moučka ✿ špetku soli ✿ 1 vejce ✿ 1 lžíci zakysané smetany ✿ 3 lžíce strouhanky ✿ máslo ✿ 600 g rybízu ✿ 3 lžíce cukru Sníh: ✿ 5 bílků ✿ špetku soli ✿ 1 lžíci
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz