3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Světélka z jihu Čech: Mají vlastní inteligenci?
Světélka z jihu Čech: Mají vlastní inteligenci?
od 28.9.2022
2.3tis
Bludičky mohou člověka přivést do záhuby, foto Shutterstock
246
SDÍLENÍ
2.3tis
ZOBRAZENÍ

Už po staletí se vypráví o bludičkách a tajemných světlech, která se objevují v lesích na jihu Čech a někdy jsou prý i životu nebezpečná. Podle pověstí svádějí pocestné a noční chodce z cesty, ti pak v lepším případě zabloudí, v tom horším zahynou v bažinách.

Některá novodobá svědectví působí ještě zlověstněji. Co jsou záhadná světýlka zač?

Bludičky mohou člověka přivést do záhuby, foto Pixabay Velikost světel se liší. Mohou být maličká nebo také velká jako fotbalový míč, foto Pixabay Mohlo by jít o jakýsi plazmový útvar? Foto Pixabay

Světla z šumavských lesů jsou nejčastěji pozorována ve formě koule o velikosti pingpongového až fotbalového míče. Jejich barva se pohybuje od červené přes žlutou až po bílou.

reklama

Podobají se spíše světlu baterky, ale někdy září tak silně, že je odborníci považují za kulový blesk. Nejen jejich vzhled, ale i chování se podobá záhadným světlům z celého světa. Podle svědeckých výpovědí se zdá, jako by se světélka řídila vlastním rozumem.

Laškovně poletují kolem, jako by si s pozorovatelem hrála, a zdánlivě na něj reagují. Umí se také vyhýbat překážkám a nikdy nedovolí člověku, aby se k nim přiblížil. Jsou snad řízena nějakou inteligentní silou?

Podle starých legend jde o duše nekřtěňátek (děti, které zemřely nepokřtěny) nebo čarodějnic. Ti střízlivější zvažují spíše projevy atmosférické elektřiny či bahenní plyn, který mohl vzplát. Bažin a mokřadů je v jižních Čechách skutečně dostatek.

Velikost světel se liší. Mohou být maličká nebo také velká jako fotbalový míč, foto Pixabay
Velikost světel se liší. Mohou být maličká nebo také velká jako fotbalový míč, foto Pixabay

ZELENÁ MEDŮZA

V archivu projektu Záře, který shromažďuje a vyhodnocuje pozorování UFO v Česku, je založen zajímavý případ z jara roku 1984. Jaroslava Ságerová z Veselí nad Lužnicí vypráví, že se jednoho časného rána vydala do práce do kravína, když se nad vraty traktorové stanice objevila hráškově zelená koule o velikosti míče.

reklama

„Svítila výrazně, ale neoslňovala. Připadalo mi, jako by byla tvořena ze zeleného rosolu; vypadala tak trochu jako plující kulovitá medúza,“ tvrdí svědkyně. Koule se vznáší asi ve dvoumetrové výšce a proplouvá areálem.

„Popoběhla jsem k ní a sledovala jsem ji, dokud se mi neztratila v dálce.

Žertem jsem ji nazvala ‚kulový blesk na dovolené‘, protože letěla pomalu, klidně, stejnoměrně, ani nezrychlila, ani nezpomalila, překážkám se vyhýbala po svislici, ale ani jednou neuhnula z přímého směru,“ píše se dál ve zprávě. Mohl by snad kulový blesk vykazovat na pohled inteligentní chování?

Mohlo by jít o jakýsi plazmový útvar? Foto Pixabay
Mohlo by jít o jakýsi plazmový útvar? Foto Pixabay

ZÁHADNÁ ENERGIE

I sama Ságerová přiznává, že na ní koule působila, jako by měla vlastní rozum. „Připadalo mi, jako by měla předem vytčený cíl, za kterým putuje. Také mě si vůbec nevšímala, ale nedovolila mi, abych se k ní přiblížila,“ dodává.

reklama

Český spisovatel Otomar Dvořák (*1951) se na základě tohoto popisu domnívá, že by mohlo jít o jakýsi plazmový útvar, který možná obklopovalo nějaké silové pole, díky kterému koule nemohla narazit do překážek.

Dvořákovu hypotézu je možné aplikovat na většinu záhadných světel. Jenže jak taková plazmová koule v přírodě vzniká? Možná to nějak souvisí se zatím nepopsanými zemskými energiemi, které prý naši předkové dobře znali a žili s nimi v souladu.

Foto: Pixabay, Shutterstock
Lokalita:
reklama
Související články
od 2.12.2022 917
Může člověk při transplantaci srdce přijmout i chuť vraždit? Ve Španělsku to raději nehodlají riskovat. Za všechny mluví případ vraha Juana Carlose Alfara. Ten se zastřelí zabarikádovaný ve svém domě v roce 2012 poté, co spáchá dvojnásobnou vraždu ve vesnici Salobral. Americký sériový zabijá
od 2.12.2022 1.4tis
Popularita proutkaření neustále stoupá, nyní se s virgulí hledají například nemoci v lidském těle. Údajně se může proutkařem stát každý z nás. Otestujte se, zda máte talent! Na začátek budete potřebovat svou vlastní virguli. Důležité je, že se vůbec nemusí jednat o dřevěnou vidlici, každému proutkaři vyhovuje jiný nástroj, materiál i tvar, někteří
od 30.11.2022 2.4tis
Je noc. Dům je tichý, všichni už spí. V tom se pomalu otevřou dveře pokoje, ozve se slabé zavrzání. Opatrné kroky. Mladá žena, která tu leží na posteli, se posadí na posteli. To, co se stane vzápětí, si bude pamatovat celý život. Žena v pokoji je 24letá Eva Kočová. Zamžourá do tmy ke knihovně, kde kdosi postává: „Tati, ty si jdeš pro knížku? Tak já ti rozsvítím.“ Podobná příhoda by nebyla ničím
od 30.11.2022 3.0tis
Město Malbork se stejnojmenným hradem najdeme nyní v severním Polsku. Kdysi se jednalo o lokalitu s „pruským“-německým osídlením. Nepřekvapí tak, že město i hrad založili ve třináctém století rytíři Řádu německých rytířů. Podle všeho se duchům těchto bojovníků nechce Malbork opustit ani v moderní současnosti… Hrad Malbork je nejrozsáhlejší o
od 29.11.2022 2.5tis
Říká se, že stavby, rekonstrukce či podobné zásahy do domů a krajiny mohou být spouštěčem, který odstartuje výskyt paranormálních jevů. Možná to je také případ obchvatu u britského města Stocksbridge v Jižním Yorkshiru. Ten si získal pověst silnice duchů ještě dříve, než po něm projela první vozidla!     Už když se se stavbou začalo, byly