3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Edison a telefon mrtvých: Existoval aparát pro komunikaci se záhrobím?
Edison a telefon mrtvých: Existoval aparát pro komunikaci se záhrobím?
od 28.9.2022
2.3tis
Telefon mrtvých měl vycházet z Edisonova fonografu, foto Pixabay
246
SDÍLENÍ
2.3tis
ZOBRAZENÍ

Na rozdíl od jiných vědců se nestaví skepticky k posmrtnému životu, naopak projevuje silný zájem o spiritismus a několikrát se kladně vyjádří k myšlence možné komunikace se záhrobím.

Dokonce prý usiloval o stvoření aparátu, pomocí kterého bude možné s mrtvými promlouvat. Podařilo se mu to?

Telefon mrtvých měl vycházet z Edisonova fonografu, foto Pixabay Aparát by měl být spolehlivější než ouija a lidská média, foto Pixabay Edison se svým fonografem, foto Levin C. Handy / Creative Commons / Volné dílo

Slavný americký vynálezce Thomas Alva Edison (1847–1931) je znám především jako muž, který dal světu fonograf, předchůdce pozdějšího gramofonu.

Ten měl v plánu vylepšit natolik, že by zařízení bylo schopné nahrávat hlasy zesnulých.

Vyplývá to z rozhovoru s redaktory časopisu Scientific American, během kterého se jej novináři ptají, zda si myslí, že by bylo možné jeho vynálezy využít pro komunikaci s duchy.

reklama

Vynálezce přikývne a s naprostou jistotou odpovídá, že pokud by duchové byli schopní alespoň jemných vlivů na elektronická zařízení, dokázalo by citlivé záznamové zařízení poskytnout spolehlivější šance na komunikaci s nimi než tehdy oblíbená tabulka Ouija nebo lidská média.

Dlouhou dobu nebyl znám žádný důkaz toho, zda se Edison takové zařízení někdy skutečně pokusil sestavit, ačkoliv by se dalo předpokládat, že o tom přinejmenším uvažoval. Pak se ale objevily jeho ztracené zápisky, které přístroj přímo zmiňují. Jak daleko s touto myšlenkou Edison došel?

KDY MRTVÍ PROMLUVÍ?

„Věřím, ať už právem, či neprávem, že život je nezničitelný. Přikláním se k názoru, že naše osobnost bude i nadále schopna ovlivňovat hmotu,“ svěřuje se Edison svému zápisníku a pokračuje:

reklama

„Pokud je tato úvaha správná, pak můžeme vyvinout nástroj tak jemný, aby mohl být ovlivněn naší osobností, která přežije.

Takový nástroj, který, až bude k dispozici, bude něco nahrávat.“ Na dalších řádcích se pak doslova přiznává, že se přístroj skutečně pokoušel sestrojit!

„Nějaký čas jsem pracoval na takovém zařízení, abych zjistil, jestli je pro osobnosti, které už opustily svět, možné s námi komunikovat,“ tvrdí. Jeho zařízení má být v podstatě vylepšený fonograf, ze kterého se později vyvinul gramofon.

Tomuto vynálezu Edison říká telefon mrtvých. Jde prý o citlivé zařízení, díky kterému mohou duchové mrtvých promluvit se světem živých. Na zařízení údajně pracoval posledních deset let svého života. Podařilo se mu ale nějaký hlas ze záhrobí s novým zařízením zaznamenat?

Aparát by měl být spolehlivější než ouija a lidská média, foto Pixabay
Aparát by měl být spolehlivější než ouija a lidská média, foto Pixabay

SIGNÁL Z ONOHO SVĚTA

Edison o telefonu mrtvých zřejmě často hovořil s odborníkem na audio Williamem Walterem Dinwiddiem (1876–1920), neboť spolu tito dva vědci uzavřeli dohodu, že ten, kdo zemře první, se pokusí zanechat na zařízení svůj vzkaz.

reklama

To mimo jiné potvrzuje, že Edison zařízení skutečně dokončil a snažil se ho testovat. Byl v tom úspěšný? Jako první tento svět opustil Dinwiddie, ale zda na aparátu skutečně zanechal vzkaz, už nikdo netuší. Není ani známo, kam zařízení po smrti Edisona zmizelo.

Jeho monografie s názvem Deník a různé poznámky je po smrti Edisona vydávána ochuzená o poslední kapitolu Spiritismus, v níž aparát zmiňuje. Rodina vynálezce, snad aby na jeho odkaz neuvrhla špatné světlo, se rozhodla knihu zcenzurovat.

Kapitola Spiritismus se tak objevila v monografii teprve nedávno. Je možné, že byl ze stejného důvodu zničen i zmizelý telefon mrtvých? Nebo snad stroj nikdy nefungoval?

Edison se svým fonografem, foto Levin C. Handy / Creative Commons / Volné dílo
Edison se svým fonografem, foto Levin C. Handy / Creative Commons / Volné dílo
Foto: Pixabay, Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 796
Pentagram je notoricky známý symbol, v minulosti měl ale několik jiných významů než s jakými si ho spojujeme dnes. Máme si na něj dávat pozor nebo nás může chránit?   Pravěký člověk kreslí na stěnu jeskyně mamuta. Na té představě není nic zvláštního. Někoho by ale mohlo překvapit, kdyby stejný zarostlý předchůdce dnešních lidí ohořelým klackem nam
od 1.12.2022 2.1tis
I antické Řecko má své tajné společnosti, zasvěcení a kulty. Nejznámější z nich jsou eleusinská mystéria, která zahrnovala vyčerpávající celonoční rituály spojené s pitím omamných nápojů. Najdeme ale i kulty mnohem temnější, které vyžadovaly od účastníků o poznání větší oběti – například vlastnoruční kastraci! Když se řekne náboženství starého Řeck
od 29.11.2022 2.8tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 29.11.2022 3.0tis
 Ačkoliv by ji na vlastní oči měl spatřit každý věřící, za dveře svatyně se téměř nikdo nedostane. Posvátnou stavbu s nejistou minulostí obklopuje řada tajemství. Není známo, kdo ji vybudoval či k jakému účelu a mnoho otázek obestírá také záhadný černý kámen zasazený ve zdi svatyně. Když se muslim modlí, otáčí se vždy čelem k Mekce, posvátnému městu islá
od 25.11.2022 3.1tis
O tom, že sexuální energie a libido má nad lidmi velkou moc, není třeba pochybovat. Bylo by proto podivné, kdyby se toho temné bytosti nepokusily využít. Zejména proto, že náboženské předsudky podporované řadou církví v lidech dlouhodobě vyvolávaly strach ze sexuality. Vštěpování negativních pocitů ze sexu a potěšení je spolehlivou cestou, jak otevřít dveře bytostem, které nás pohltí. Počáteční