Byl to původně obal na egyptskou mumii. Teprve později se ukázalo, že je to vlastně kniha, plátěná kniha. Stále ji však nedokážeme přečíst. Seznamte se s Liber Linteus!
Liber Linteus je zároveň nejstarší dochovanou evropskou „knihou“. Na náš kontinent se dostala z Afriky, konkrétně pak z Egypta, kde byla zakoupena v roce 1848, spolu s mumií, pro kterou byla praktickým obalem. Pojďme se na případ záhadné knihy podívat podrobněji…
Mumie v literárním obalu
Jistý chorvatský úředník jménem Mihajlo Baric (1791-1859) měl velkého koníčka – vše egyptské. Není se čemu divit. Od Napoleonova tažení na sever Afriky byla laická egyptologie velmi v módě. Propadl jí i Mihajlo.
Ten si během návštěvy v egyptské Alexandrii koupil mumii. Použil ji jako dekoraci svého vídeňského bytu. Zajímala ho však pouze mumie. Plátno, do kterého bylo mumifikované tělo zabaleno, už o poznání méně. A to byla chyba!
Až po Mihajlově smrti bylo zjištěno, že vyšší cenu než mumie má její „obal“. Ukázalo se totiž, že se jedná o takzvanou plátěnou knihu. Jakým jazykem byla napsána, co myslíte? Nebudeme vás napínat. Jednalo se o jazyk tajemných Etrusků.
Teorie náboženského kalendáře
V současnosti si můžete inkriminovanou mumii i záhadnou Liber Linteus prohlédnout v expozici archeologického muzea v hlavním městě Chorvatské republiky – Záhřebu.
Od roku 1892 je známo, že plátno, do kterého byla mumie zabalena, je pokryto textem v etruském jazyce. Co se v této bizarní knize píše? Do jisté míry je to doposud zahaleno rouškou tajemství, protože s jazykem Etrusků si stále nevíme rady. Snad je to náboženský kalendář, kdoví…
Moderní analýzy prokázaly, že text byl vytvořen někdy ve třetím století před naším letopočtem. Dokonce se podařilo zjistit, kde plátěná kniha vznikla. Mělo se jednat o oblast dnešního Toskánska v Itálii.
Záhadou je i samotná ženská mumie patřící už tisíce let k této mysteriózní plátěné knize.