Na území Demokratické republiky Kongo byl opakovaně hlášen výskyt záhadného tvora. Domorodí obyvatelé jej pojmenovali mahamba. S udávanou délkou až patnáct metrů se prý nejedná o žádného známé zvíře. Jedinou možnost srovnání mají představovat krokodýli. Co je mahamba zač?
Mahamby mají být patřičně při chuti. Jak tvrdí legendy, s oblibou napadají například žirafy, pokud se přiblíží k jejich vodnímu teritoriu. Neuroticky však reagují i na kánoe a další plavidla ve své blízkosti.
Živoucí fosilie?
Jak si vysvětlit existenci záhadného tvora mahamba? V podstatě existují dvě teorie. První z nich tvrdí, že se jedná o abnormálně velké exempláře krokodýlů. Druhá teorie mahambu považuje za živoucí fosilii – druh prehistorického krokodýla rodu Sarcosuchus.
Jedinou trhlinou v této teorii je fakt, že rod Sarcosuchus vyhynul již před šedesáti pěti miliony let.
Pokud by ovšem přežil do dnešních časů, bylo by to skutečně hrozivé monstrum až dvakrát delší než současný krokodýl mořský.
Noční tvor?
Věrohodná pozorování mahamby spadají například již do osmdesátých let devatenáctého století. Mahamba se ukázala i v roce 1954. V poslední době se zdá, že civilizační tlak zatlačil mahambu do odlehlejších oblastí.
Navzdory tomu, že po tomto tvorovi pátraly i specializované expedice, existenci tohoto monstra se nepodařilo potvrdit, ani zcela vyvrátit.
Komplikuje to i hypotéza, že se může jednat o tvora s převládající noční aktivitou. Mahamba je stále „superkrokoušem“, jakého svět neviděl!